Pozor na negativistov!

Okrem bohatosti textu pisateľa inzerátu (či odpovede) vám odporúčam sledovať ďalšie dôležité kritérium: negativizmus.

Pozrite si text odpovede na inzerát, koľko slov začína na písmenká „ne“. Koľko slov obsahuje negatívne formulácie (nie, neviem, nepáči)? Čím viac ich je, tým väčší pozor pred takým človekom.

  • Možno je to človek (človečka) čo stále len frfle. Nič mu nie je dobré a ani zoznamka nepomôže.
  • Možno je to niekto s depresiou, alebo človek životom veľmi zranený. Každopádne s ním asi nezažijete veľa srandy.

Kto veľa kritizuje a nadáva na všetko okolo seba nebýva dobrým spoločníkom. Dá sa tušiť, že zoznamka a inzercia sú preň (pre ňu) možno posledným zúfalým pokusom zbaviť sa samoty. Samoty, do ktorej sa sami uvrhli. Skúsme to s príkladom.

Ahoj. Dnes sa mi v práci nedarilo. Neviem prečo. Nejako to tak nanič vypálilo, proste celý deň bol zlý. Jeden blbec (kolega, inak fakt pako) neprišiel do práce a ja som celý deň zaň musel drieť. Potom mi hodinu nešlo pripojenie na internete. Teraz som sa konečne pripojil, ale keď vidím, koľko e-majlov ma čaká, nemám chuť ani tu zostať. Dnes je fakt deň blbec. Nehnevaj sa preto, ak k tebe budem možno trocha vulgárny, ak sa stretneme, ale fakt som dnes nahnevaný. Ale veď vzťah je aj o tom – o vzájomnej tolerancii, či nie? :-) Ha, ha. Tak ma toleruj, inak to dnes nejde. Viem, na stretnutiach často riešime moje mrzuté nálady, možno so mnou teda ani dnes nebude psina. Ale život, ten sa s nikým nemazná...

To je text, ako séria faciek. Samé negatíva. Vyhnite sa takému človeku. Tip: podobne si môžete negativizmus všímať aj v bežnej reči. Privela "ne" v reči treba skúmať. Nie tolerovať. Skúzme príklad z opačného konca:

Ahoj. Tak si predstav, máme ti jedného kolegu, ktorý si dnes nahlásil dovolenku. Tak som to vzal za neho – namáhavé, ale zvládol som prácu za oboch. Uff. Som unavený, ale spokojný. Ak sa dnes stretneme, možno sa ti budem trocha žalovať o ťažkom dni. Ale poznám ťa, ak by som bol otravný povieš, aby som si zdriemol. To sa mi na stretnutiach vlastne páči, že vždy sa spolu nasmejeme, pri tebe zrejme znova pookrejem...

Pri výbere partnera (partnerky) teda odporúčam uprednostniť ľudí príjemných, ktorí aj v texte uprednostnia konštruktívne riešenia a nepoužívajú príliš negativizmus.

Zoznamka je často poslednou baštou ľudí nepríjemných a pochmúrnych, starých dievok a starých mrzútov. Nesnažte sa zachrániť ich. Hľadajte si partnerov, ktorí sú príjemní.

V zoznamke však môže odpovedať aj človek, ktorý je smutný z toho, že je osamelý. Zoznamovací inzerát ho môže „vyliečiť“. Nedá sa preto generalizovať. Ak niekto v zoznamke hovorí veľa "ne" posudzujte, čo hovorí. Uvažujte nad významom jeho (jej) slov. Možno je to negativizmus z aktuálneho smútku a samoty u inak zaujímavého človeka (zaujímavej človečky). Parameter negativizmu teda berte do úvahy, ale len ako „poradný hlas“. Nehľadajte dokonalosť u partnera – zoznamka má dva konce. Na druhom sedíte vy. Ani vy nie ste dokonalí.