Pozor na podvodníkov

Častou obavou pri podávaní zoznamky je fakt, že niekto môže hovoriť to, čo chceme počuť. A oklamať nás. Príklad: Záujemca o sexuálny styk bude dievčine šuškať, že ju miluje, že ju chce na celý život. To všetko však hovorí účelovo – aby ju „dostal“. Tomu sa dá zabrániť:

Nehovorte o sebe. Počúvajte.

Všimnite si, ako to robia skúsení „vlci“ zoznamky. Nič vám o sebe nepovedia. Dialóg môže vyzerať takto:

Vlk: ahoj neznáma, po čom túžiš?
Neznáma: hľadám si manžela, chcem mať deti a dom so psom.
Vlk: to je ale náhoda!
Neznáma: prečo?
Vlk: túžim nájsť si ženu. Dom a psa už mám, ale na ženu, na tú som šťastie nemal.
Neznáma: Ako to?
Vlk: všetky chceli len sex. A ja som túžil po hlbokom vzťahu, po nežnom objatí, po ruke, ktorú jej položím na líce.
Neznáma: ach... fakt? Možno ja som tá, ktorú si hľadal. Chcem práve niečo také.
Vlk: Fakt? Vždy som túžil nájsť si babu, s ktorou si ľahneme a budeme sa len držať za ruky. Nič viac. Až zaspíme. Neviem, či sa toho dožijem, už som starý... Už ma žiadna nebude nikdy chcieť. Už som dobačoval.
Neznáma: milujem ťa.
Vlk: neposmievaj sa mi :-(
Neznáma: dokážem ti to.

A guľka je v správnej jamke biliardového stola. Ak chcete zabrániť takémuto priebehu, buďte vy tými, kto sa zaujíma o podrobnosti. O sebe hovorte skromne, skoro nič. Neprezraďte nič, čo by mohlo poskytnúť vlkovi materiál na zahájenie útoku – staňte sa vlkom.

Vlk: ahoj neznáma, po čom túžiš?
Neznáma: ale len tak nakúkam...
Vlk: tak vitaj. Hľadáš si niekoho?
Neznáma: fí ha! Prečo sa pýtaš?
Vlk: Len tak. Takže?
Neznáma: čo takže?
Vlk: Či si niekoho hľadáš?
Neznáma: prečo? Ty si vari voľný?
Vlk: ...no... možno? Aj ty?
Neznáma: a ty si niekoho hľadáš?
Vlk: ...tak trochu.

Ak sa vývoj komunikácie dostane do takejto situácie, je jasné, že ani jedna strana nechce o sebe nič prezradiť. Čo to znamená? Môže to byť stav po stretnutí sa dvoch veľmi opatrných jedincov – tajnostkárov. Možno obaja taktizujú, nechcú odkryť karty. Môže byť, že taká komunikácia skonči patom.

Je jasné, že obaja musia postupne nejaké dáta „uvoľniť“. No dobré je, ak o sebe hneď neprezradíte svoje presné zámery.

Napríklad: Hľadám si príjemnú babu do trvalého vzťahu. Chcem vylúčiť rôzne staré dievky a konzervatívne ženy. Svoj inzerát teda naformulujem voľnejšie, napríklad:

Zoznamka: Hľadám ženu do koča, voz nemám.

Potom, čo mi odpovie pár žien, odpíšem im. Z odpovede im ale nebude jasné, čo vlastne chcem. Budú mať pocit, že si hľadám asi milenku. Pripustím v odpovediach, že možno nie som schopný podať v posteli práve ideálny výkon. Priznám sa, že som dosť nemajetný. Teraz by mi už mali prísť len odpovede od žien, ktoré nie sú prudérne, nejdú po prachoch a nehľadajú supermana.

V druhej fáze navrhnem stretnutie a navrhnem, že ak si „padneme do oka“, možno by sme sa mohli na záver stretnutia priateľsky pomilovať. To vyradí z hry predpojaté ženy a obavné. Mala by zostať len jedna – dve, ktoré neodradili ľudsky reálne a racionálne formulované predstavy. Bude to asi žena zrelá, racionálna, priebojná, schopná, múdra. Asi bude vedieť dobre jednať s ľuďmi (nebojí sa ma) a asi má o niekoho vážny záujem. Verí však ľuďom, lebo mi dala šancu, nečaká že každý chlap je slizký podrazák. Presne takú ženu si viem predstaviť pri sebe v čase podávania inzerátu.

V skutočnosti sa s síce asi ňou nevyspím na prvom stretnutí, ale výber prebehol správne. Každopádne budem mať vo vrecku kondóm.

Keby som napísal do inzerátu, že hľadám ženu priebojnú, racionálnu, schopnú a múdru – a to konkrétne na trvalý vzťah, napíše mi zo desať osamelých pasívnych vdov, dvadsať nudných rozvedených a väčšina z nich budú niečím problémové osobnosti.

Ženy, ani muži totiž sami seba nevedia správne ohodnotiť v kategóriách typu „ja som racionálny, dynamický muž s malým zmyslom pre romantiku, ale veľkým... tým oným, ako sa to volá... veľkým zmyslom pre povinnosť“. Na taký inzerát mi možno odpíše aj pár prostitútok, ktoré mi taktne navrhnú svoje diskrétne služby pre inteligentných. Som inteligentný, ale kurvu nehľadám. Na zoznamke sa pojmom inteligencia rozumie ochota zaplatiť za styk. Tak pozor.

Myslíme si o sebe niečo iné, než akých nás vidia druhí. Preto je lepšie ak si vypočítate, aké vlastnosti by mal mať váš partner a váš inzerát sa snažte formulovať tak, aby ste ním oslovili práve človeka s takými vlastnosťami. Odraďte zároveň ostatných. Zoznamka inak prinesie príliš veľa balastných odpovedí. Zúžte výber na čo najužší. Nastražte pascu a čakajte, kým sa do oka vášho inzerátu lapí lasička. Dosť pravdepodobne to bude tá pravá. Ak nie, formulovali ste inzerát nesprávne.