Je lepší dlhodobý vzťah, alebo krátkodobá známosť?

Častá otázka za všetky drobné. Neexistuje na ňu odpoveď, pretože každému vyhovuje niečo iné a navyše vždy ide o dvoch. Takže možných konfliktov a stretov je vždy veľa. Ale pozrime sa na niekoľko situácií, ktoré môžu zmeniť aj pôvodný zámer.

Krátkodobá známosť môže prerásť do dlhodobého vzťahu

Áno, je to asi najčastejší vstup do vzťahu. S niekým sa zoznámite a ani neuvažujete o tom, či bude nejaký vzťah. Sedíte si. Chalan zvyčajne myslí hneď od začiatku na to jediné a ako na to. Keď sa to potom podarí, tak spravidla nie je nejaký dôvod rozísť sa. A tak vzťah začne fungovať pravidelnejšie. Obaja si rozumejú a úvahy o tom či známosť má byť krátkodobá alebo dlhodobá sa stratia.

Dá sa povedať, že nejaký takýto scenár považujem za pomerne prirodzený. Zodpovedá logickému vývoju vecí. Či už príde styk skôr, alebo neskôr na tom nezáleží. Dokonca by som povedal, že ak príde neskôr, predznačí to väčšiu šancu že vzťah vydrží asi dlhšie. Ak totiž je dvojica ochotná "čakať", spravidla to preverí motiváciu aj trpezlivosť.

Krátkodobá známosť skončila - tým lepšie

Opačnou situáciou môže byť scenár, kedy sa s niekým zoznámite a po krátkom čase (alebo po prvej noci) vzťah ukončíte. Často sa tak stane z nejakého dôvodu. Tí dvaja si nemusia sedieť. To sa stáva. Nie je na tom nič zlé. Aspoň získajú skúsenosti.

Práve pri takomto priebehu známosti je však dobré myslieť aj na bezpečnosť a ak má dôjsť k intímnym veciam, lepšie je pri krátkodobých vzťahoch radšej vopred myslieť na ochranu.

Niekto môže kritizovať, že čo je to za morálka, ako sa dvojica dá dokopy len na chvíľu. "Nie sme predsa zvieratá" - povie zástanca starej školy. Žiaľ, zvieratá veru sme. Tak sa aj chováme. No a ak je príležitosť, nejeden človek jednoducho využije možnosť stretnutia aj vo dvojici, ktorá na nejaký dlhodobejší vzťah ani nepomýšľa.

V skratke sa dá vec vysvetliť aj psychologicky.

  • Muž má trocha vyšší sklon k promiskuite. Ak môže (dovolí mu to vzhľad, sebavedomie, povaha, morálka, okolnosti...) ľahko vystrieda viac žien. Nemá s tým problém. No tí menej úspešní muži v striedaní sa často viac zaoberajú myšlienkou na trvalejší vzťah. Hovorí sa, že muž musí mať styk, aby sa mohol zamilovať :-)
  • Ženy sú často viac fixované smerom ku dlhodobejšiemu vzťahu. Hovorí sa, že žena aby mohla chcieť styk, musí byť zamilovaná. Z tohto pravidla platia výnimky. Ženy, ktoré objavili ako to celé funguje. Ak žena vie dosiahnuť orgazmus, začne mať o styk rovnaký tvrdý a priamočiary záujem ako muž.

Iste, je to len bleskové a schematické rozdelenie.

Plánovaný dlhodobý vzťah s krátkym trvaním

Akokoľvek vopred chcete, aby nejaká známosť dlho vydržala, nemusí to vyjsť. Sú osobnostné vlastnosti, ktoré môžu znemožniť vzťah. Niekto je neznášanlivý, konfliktný. Alebo čudný. Ak si taký čudák nájde partnerku, tak tá, ak je normálna rýchlo zmizne z dohľadu. No partnerka tiež môže byť problémová a potom sa môže vzťah zvrhnúť na trvalý súboj, hádky a napätia.

Dokonca aj dvaja inak normálny ľudia sa nemusia dobre dohodnúť. Stačí aby jeden bol introvert a druhý extrovert. Hneď začnú vznikať ťahanice, pretože trebárs ona bude chcieť ostať doma a on bude túžiť po spoločnosti.

Veľa podobných dôvodov je aby partnerský vzťah stroskotal aj keď na prvý pohľad na to nie je vlastne žiaden dôvod. A je lepšie skončiť, ako to spečatiť manželstvom a roky siliť.

Čo je normálne pri striedaní partnerov a čo už nie

Medzi nami je vždy isté percento ľudí, ktorí sa značne odlišujú od väčšiny. Počítajte tak do 10%. Určitá časť ľudí v populácii nemá vôbec záujem a ani schopnosť fungovať v dlhodobom vzťahu. Majú záujem o jednorazové akcie spojené so stykom a druhý krát už nie. Títo ľudia sú vlastne akoby pudení do nových a nových zážitkov. Ak sa s takým človekom stretnete, nemáte šancu a ani nástroje na to, aby ste si ho nejako pripútali.

Tu však nehovoríme o nejakej roztopašnosti, alebo nízkej morálke. Je to v istom zmysle postihnutie, pretože títo ľudia sú pudení hľadať ďalej aj keby im styk priniesol úplné uspokojenie.

Rovnako aj z opačnej strany. Existuje časť ľudí, ktorí sú primárne monoganmí. Jednoducho jeden partner pre celý život a hotovo. Takýto prístup je v našej spoločnosti hodnotený oveľa pozitívnejšie. Vyznieva morálne, charakterne a čestne.

Ako to teda je? Čo je lepšie?

Keď sme si to už zhrnuli, môžeme sa teraz pozrieť aj na nejaký záver. Asi tušíte, že odpoveď nebude jednoznačná.

Ideálny stav je taký, ktorý vyhovuje obom.

Je úplne jedno čo sa deje. Ak to vyhovuje obidvom partnerom a nikoho z nich (ani z okolia) to neobťažuje, tak výsledkom je spokojnosť. Ak obaja chceli rýchlu jednorazovku a stala sa, môžu sa spokojne rozísť. Ak obaja hľadali jednorázovku a nedokážu sa od seba odtrhnúť? Asi im je dobre a znova - výsledok je win - win. Výhra - výhra.

Problém nastane pri konflikte záujmov.

Aj tu je celkom jedno aký príbeh bude v pozadí. On chcel jednu noc, ona na celý život. Alebo naopak. Je to jedno - ak nevyhrávajú obidvaja, je to škoda. Takže ideálne je to, ak sa podarí stretnúť takým ľuďom, ktorí hľadajú podobný cieľ.