Zoznamka, znamenia a horoskopy

Horoskopy sú jedným z mnohých pokusov, ako predpovedať budúcnosť. Niektorí ľudia horoskopy považujú za rokmi overenú metódu, iní za šarlatánstvo. Ako môže horoskop pomôcť pri zoznámení?

Hodíme sa k sebe?

Neistota nás sprevádza od narodenia až po smrť. Nevieme, či budeme mať úspech, alebo úraz, či šťastie, alebo smolu. Aj keď si podáte inzerát typu zoznamka, neviete, kto vám naň odpíše, ako sa k sebe hodíte. A tu sú často horoskopy jedným z mála oporných bodov. Je to síce opora veľmi klamlivá, ale niekomu dobre padne ilúzia opory. No horoskopy vám dávajú len informácie bez záruk. Ver, never.

Horoskopy sú vždy bez záruky!

Hľadáte istotu a zvolíte si horoskop. Dostanete nejaké tvrdenie. No ak sa ukáže, že horoskop je nepresný, vždy sa nájde tisíc dôvodov, prečo má horoskop právo byť nepresný. Horoskopy vám napríklad našepkávajú, že by ste mali byť hádaví. A vy nie ste. No tak sa povie, že to je preto, lebo ste... A už padajú argumenty, ascendenty, krúži merkúr, saturn. A pôvodné tvrdenie z horoskopu, že ste hádaví sa hravo zmení na to, že vo vašom prípade ide o nehádavosť, ako typický prejav... a nasleduje nejaký astrologický "argument".

Projekcia

Horoskopy sú sugesciou. Princíp je jednoduchý. Horoskopy vytvárajú "škatuľky", do ktorých sa potom zatrieďujú ľudia. Horoskopy ponúkajú zjednodušený pohľad na svet. Astrológ vám povie "ste typický vodnár, ste..." a nasleduje húfik ľudských vlastností. No zdravý človek vie reagovať mnohými spôsobmi. Ak horoskop volí primerane opatrnú formuláciu, táto bude sedieť na každého človeka. Sugestívne podaný horoskop vzbudí ilúziu, že astrológ dokonale pozná ľudí, že ľudské osudy sú vo hviezdach, že sú predurčené.

Horoskopy teda ponúkajú konkrétne predstavy. Povedia vám "váš partner bude smutný". Ak človek chce, nájde smútok aj na klaunovi. Premietne sugestívne tvrdenia, ktoré ponúkol horoskop na kohokoľvek.

Horoskopy a znamenia

Znamenia, ako lev, strelec, či rak rozdeľujú ľudí na rôzne povahové skupiny. Horoskopy idú aj ďalej. Ponúkajú predpovede, ako sa dvaja ľudia k sebe budú hodiť. Ak vás láka zoznamka, nepracujte veľmi s horoskopmi. Možno vám horoskop pomôže vybrať si partnera, možno vám dodá odvahu. Ale bola by škoda, keby ste niekomu neodpísali len preto, že horoskopy vám ho neodporúčajú.

Horoskop lásky

Láska je pre mnohých vec, ktorú by si chceli "poistiť". To by sa nám páčilo viacerým :-) no keby horoskopy naozaj fungovali, už by boli predmetom vedeckého výskumu.

Horoskopy sú viera, nie veda. Ak niečomu chcete veriť, nájdete si hodne argumentov, ktoré podporia vašu vieru. A popriete všetky argumenty, ktoré by sa vám nehodili. Preto sú horoskopy v oblasti lásky celkom márnym pokusom o odpoveď na otázku budúcnosti.

Znamenia, horoskopy a ľudia

Ľudia sa teda často snažia hľadať vo veciach poriadok, systém. Horoskopy ho ponúkajú. Je to síce naivný spôsob, ale ľudia sú tiež naivní. Stačí im ukázať pár grafov, prezradiť pár magických slov a už veria.

Horoskopy a astrológovia

Astrológia je pre tých, ktorí ju vykonávajú vcelku dobrá živnosť. Horoskopy sú žiadané, ľudia chcú mať istotu. A horoskopy im ponúknu aspoň ilúziu nejakých predpovedí - to je viac, než nič. Astrológ môže pre mnohých ľudí slúžiť, ako psychologická opora, poradca.

Horoskopy a čítanosť

Horoskopy sú spoľahlivým predajným artiklom. Mnoho ľudí si v novinách pozrie práve stať "horoskopy". Čokoľvek tam už bude napísané - vydajte knihu s horoskopmi a ľudia ju kúpia. Nečudo, že horoskopy nájdete vo všetkých médiách - zarábajú. No ak si pozriete horoskopy, ktoré boli uverejnené pred pár týždňami (či mesiacmi) zistíte, že predpovede sa napĺňajú len v miere zodpovedajúcej pravdepodobnosti náhody.

Horoskopy sú z gumy

Ak totiž horoskop tvrdí, že budete mať ťažký týždeň, má pravdu. Každý človek má chvíle, keď sa mu nedarí tak, ako by chcel. Chvíle lenivosti, únavy. Aj ten najúspešnejší týždeň je sprevádzaný únavou a to je ťažké. Vždy sa dá povedať že horoskop v istom zmysle sedí na každého. Alebo vám horoskop tvrdí "v najbližších dňoch očakávajte okrúhlu sumu peňazí". Čo to znamená? Možno nájdete na ulici korunu (je to okrúhla suma). A možno nie, možno len príde výplata. Mal pravdu horoskop? Boli to hviezdy, ktoré vedeli, že sa to stane? Bolo to predurčené? A vedel to predpovedať astrológ v horoskope?

Nie. Horoskopy sú plastické. Ak chcete, budú na vás sedieť ako "riť na šerbli". A ak im neveríte, nenájdete sa v nich. Horoskopy sú sugescia. Kto je sugestibilný, ľahko im uverí. Ak sa dva rôzne horoskopy navzájom vylučujú (jeden horoskop tvrdí že budete mať zlý týždeň, druhý horoskop tvrdí, že budete mať skvelý týždeň) to nevadí. Pohár vody môže byť poloprázdny i poloplný zároveň.

Partnerské horoskopy

Nečudo, že práve zoznamky - plné neistoty - sa často snažia ponúknuť partnerské horoskopy. Na základe dátumu narodenia partnerov vám astrológ pripraví horoskopy, ako sa k sebe hodíte.

Nesedí vám ten horoskop? Ach prepáčte, ale ak chceme byť presní, nestačí dátum narodenia! Treba poznať aj hodinu. Minútu. Sekundu narodenia. Astrológ má vždy navrch.

  • Sedí horoskop? Super, aspoň vidíte, že horoskopy fungujú.
  • Nesedí vám horoskop? Dodali ste zlé podklady.

Horoskopy si s vami robia čo chcú - verte, zaplaťte. Alebo nechajte tak.

Horoskop je dobrý biznis

Horoskopy prežili až do dnešných dní. V konkurencii iných povolaní je astrológ stále schopný prežiť. Ponúka tovar bez záruky. Nemusí byť drahý. Záujemcov je veľmi veľa. Lacný tovar sa reklamovať neoplatí. Vcelku dobrá kombinácia pre biznis, nie?

No skúste sa astrológa (homeopata, kartárky, veštice) spýtať, či by šli do slepého testu. A dozviete sa, že nie. Väčšinou sa im nehodí "kontrola správnosti". Vypočítajú vám budúcnosť veľmi radi. Ale neradi robia kontrolný súčet. Mohlo by sa totiž ukázať, že ich výpočet bol dosť nepresný.

Horoskopy však môžu posunúť poznanie

Nechcem tvrdiť, že horoskopy sú "zlé". Astrológ vám môže venovať čas, pretriasť vašu osobnú situáciu. Práve to, že bez tajomstiev pohovoríte sami o sebe, môžete si lepšie ujasniť čo chcete, kam smerujete. A to môže mať veľmi priaznivý vplyv. No nie sú to horoskopy, čo pomôžu.