Často spomínam pojem „zrelá osobnosť“. Keďže človek nie je banán, nevidieť jeho zrelosť na krásne žltej farbe. No sú parametre, ktorými dosť rýchlo môžete ohodnotiť, či váš partner je zrelý. No začnite vždy sebakriticky – ste zrelí vy? Zoznamka vám, ak ste nezrelí a nájdete si nezrelého partnera (partnerku) prinesie veľa problémov.
Bleskový test: Ak nie ste zrelí, nasledujúce riadky sa vám nebudú páčiť, možno vás naštvú.
Tak šup sem s definíciou:
Nezrelý človek popiera rozdiel medzi reálnym svetom a medzi svetom, aký chce mať.
Je to typický prvok nezrelosti – ak sa mu (jej) niečo nepáči, nechce o tom ani počuť. Nezrelé reakcie vo vzťahu vždy značne zaťažujú komunikáciu, unavujú. Musíte stále striehnuť, čo sa smie povedať, či sa to smie povedať, prípadne ako (akým tónom) aby sa milostivá (milostivý) neurazil (a). Z rovnocennej dospelej rozpravy sa po vyslovení nejakej veci stáva trucovité mlčanie (urážky, týždeň bez zvuku, hádka, trieskanie dverami). Vo vzťahu nastáva dusno, lebo ste sa partnera, či partnerky dotkli niečím, čím by ste inak zrelého dospelého určite nezranili.
Upozornenie: Rozlišujte medzi nezrelou osobnosťou a nezrelou reakciou. Nezrelo občas reaguje každý človek. Niečo sa ho môže dotknúť, zamrzí, zabolí. To je normálne. Ak na chvíľu sa naštvať, potrucovať si. To, že ide o nezrelú reakciu viete podľa toho, že na podobný podnet inak reagujete celkom normálne, dospelo, zrelo. Stačí, ak ste celý deň nejedli, boli po fláme a večer sa po nejakej poznámke partnera rozplačete, ako dieťa. To je normálne.
Nezrelá osobnosť sa vyznačuje tým, že inak, ako nezrelo reagovať nedokáže. Na podobné podnety reaguje vždy afektom, únikom...
Príklady nezrelých reakcií:
Tučný človek vie, že by nemal zjesť krémeš. Ale dá si ho. Ak mu pripomeniete, že urobil hlúposť, oborí sa na vás, nech mu dáte pokoj. Zrelá reakcia by bola: „Áno, neodolal som svojej túžbe po okamžitom potešení, škoda. Možno by som sa mal poradiť s psychológom, veď sa správam celkom nerozumne...“.
Fajčiar chce fajčiť. Čokoľvek mu poviete, on si spraví po svojom. Fajčenie je závislosť a závislosť nie je znakom zrelosti...
Aj domáce zvieratá sa často správajú nezrelo. Pes, mačka, teenager aj papagáj celkom presne vedia, kde je ich teritórium. Vždy sa budú pokúšať podliezť plot, skúsiť sa dostať kúsok ďalej, než môžu. Veľmi dobre vedia, že robia niečo nesprávne / nerozvážne. Ale chcú to spraviť a nechcú za to niesť následky. (Trest, kritiku.)
Papagáj chce napríklad olamovať zobákom sekretár. Vie, že nesmie. Ale keď sa nedívate, odlomí si kúsok. Ak sa naň pozriete, urazene odletí a bude trucovať až dovtedy, kým si ho neudobríte slnečnicovým semienkom.
Teenager chce napríklad piercing, ale vie, že rodičia sú proti. Dá si ho spraviť tajne. Ak ho za to kritizujú (to sa dalo očakávať) urazí sa, trucuje, trieska dverami, nebude sa s nikým pár minút, hodín, alebo dní rozprávať, alebo si plačom vynucuje odprosenie a súhlas. Zrelou reakciou dospelého človeka na kritiku piercingu by bolo prijatie kritiky „škoda, že sa ti moje cingilingy nepáčia, ale čo už, každý sme iní“.
Vráťme sa však k znakom nezrelej osobnosti.
Odmieta racionálne informácie, alebo sa im bráni. Tučný nechce počuť o racionálnej výžive, vážení potravín, či počítaní pomocou energetických tabuliek. Bez toho ale nemá šancu niečo zmeniť.
Je nesebestačný v záujmoch. Ak je sám (sama) rýchlo naďabí na nudu. Potrebuje niečo alebo niekoho, kto by ho (ju) zabával, motivoval, viedol. Nenapadne ho začítať sa do dobrej knihy, začať niečo montovať, alebo ísť na vychádzku. Bude sa len tmoliť po byte a nudiť pri televízore. Má stále nevrlú náladu a nevie, ako z toho von. (Tu sú drogy nebezpečnou alternatívou!)
Často a veľmi rýchlo mení svoje názory a postoje. Zmena môže nastať aj počas hovoru. Hodinu je všetko v úplnej pohode a zrazu sa mu (jej) niečo znepáči a ste bez zvuku. Zalezie niekam a mlčí. „Nie, nič mi neni. Nie, naozaj. Fakt mi nič neni. Keby si ma miloval (a) vedel by si, čo sa stalo.“
Riadi sa naivnými vzormi. U detí je superman, či iný hrdina, ako idol normálny. V dospelosti je problém, ak niekto chce vyzerať ako vyretušovaná supertopmodelka.
Nie je kompetentný (á). Odmieta rozlišovať, čo je koho úloha. Pojmy, ako poriadok, povinnosť, nutnosť odmieta. Dohody plní, ale len tie časti, ktoré sa mu (jej) hodia. Za prácu pláca sa mu páči, no práca, tú odsuňme do neznáma. Komunikuje pritom často nedospelo. Ak sa mu to hodí, chce, aby sa s ním zaobchádzalo ohľaduplne, ako s dieťaťom. Inokedy, ak má náladu, zrazu je to rovnocenný dospelý... Kedy: To určí on (ona).
Nezrelí ľudia sú vo vzťahu problémom, pretože vyžadujú stále pozornosť, robia ťažkosti a sú drahí. Nezrelí sú totiž ideálnym terčom pre obchodníkov a reklamu. Chcenie je pre nich silnejšie, ako rozum. Ľahko naletia na lacné obchodnícke triky („u nás ušetríte“ pre nezrelého znamená „môžem viac minúť“). Nezrelí si berú veľa pôžičiek na veci, ktoré veľmi nepotrebujú, skôr ich chcú. Potom sú doživotne ekonomickými rukojemníkmi bánk.
Nezrelosť je u mladých ľudí celkom normálna a prirodzená. Až u dospelých je nezrelé správanie čudné.
V puberte sa človek správa nezrelo, hravo, láska má prednosť pred školou (prácou). Neznesú poúčanie, to ich často burcuje až ku agresivite. Môže byť prítomný vzťah k nezmyselným dobrodružstvám, neraz hazardujúcim so životom.
Dospievajúci ľudia sa správajú ješitne, sú často vzťahovační (vysoká sebaneistota), trucovití, urážliví. Aj tu je láska, či vzťah prioritný pred čímkoľvek, „sme spolu, je nám fajn, tak kašľať na prachy, na prácu, na povinnosti“.
U mladých ľudí sú tieto prejavy prirodzeným prerodom k dospelosti. Vzdor, hľadanie si vlastnej cesty, či idealizácia by však od istého veku mali začať ustupovať reálnym vzťahom.
Ak do zoznamovacieho inzerátu napíše 16 ročný chlapec, že ho baví prebiehať cez koľajisko keď sa blíži vlak, je to síce bláznovstvo, ale patrí to k veku.
Dospelý (zrelý) človek by mal na reálne ohrozenie života takou nezodpovednou zábavou mať viac odmietavý postoj.
Možno je pre mladých ľudí cool nosiť čierny kostým (podľa toho filmu, veď viete...) pestovať super adrenalínový šport a mať tetovanie a piercing, s akým ho asi ťažko prijmú na niektoré pracoviská. U zrelého človeka však také postoje môžu prekvapiť a mali by sme si klásť otázku, čo si dotyčný týmto spôsobom skúša kompenzovať.
Klasifikáciu nezrelosti použitú v tomto článku som prevzal z knihy Miroslav Plzák, Poruchy manželského soužití. Mimochodom k menu Plzák. Knihy tohto autora sú vynikajúcim indikátorom zrelosti. Kto Plzáka uznáva, veľmi pravdepodobne je dobrým adeptom na partnerský vzťah. Osobnosti nezrelé, žiarlivé, závislé, hlúpe, hysterické a inak stigmatizované ho zvyknú bytostne nenávidieť. Nerozumejú tomu, čo píše, prípadne sú prudko proti. Odmietavý postoj ku jeho knihám nech je pre vás zásadným varovaním. Kto nenávidí Plzáka, pre vzťah väčšinou nedozrel.
Podobne za socializmu slúžili na bleskovú identifikáciu osobnosti názor na Lasicu a Satinského. Kto ich uznával, väčšinou bol inteligentný, zábavný, dobrý spoločník. Kto ich nenávidel, často sa prejavil ako človek problémový, vzťahovačný, urážlivý, nezrelý. Po revolúcii táto dvojica zmenila štýl humoru a tak to už dnes neplatí.