AIDS

Medzi najobávanejšie pohlavné choroby patrí AIDS. Aj keď AIDS nie je choroba prenášaná len sexuálnym stykom, treba o veci vedieť.

AIDS sa prenáša krvou. Je jasné, že erotika nepredstavuje žiaden krvavý kúpeľ. Ale naše telá od nekrvácania oddeľuje len malá vrstva kože, či sliznice. A tá býva počas sexuálneho styku neraz dosť namáhaná. Môže sa stať, že vznikne malá trrhlinka, ranka, ktorú voľným okom ani nezbadáte. Ak je krv infikovaná a je jej dostatočné množstvo, môže preniesť infekciu.

Okrem krvi sa vírus HIV nachádza aj v iných telesných tekutinách - napríklad v pošvovom sekréte, alebo v semene.

To všetko som spomenul preto, aby sa podarilo čo najpresnejšie formulovať kroky, ako sa pred infekciou HIV možno chrániť. Aj keď je to choroba vážna, chrániť sa pred ňou dá pomerne účinne.

Prevencia pred AIDS

Najjednoduchšie by bolo povedať, aby človek bol verný jednej partnerke a potom neochorie. Áno. Ak mu partnerka bude tiež verná a ak je zdravá. To sa nedá vždy celkom zaručiť. Preto je AIDS hrozbou pre každého. Za celkom mimoriadnych okolností by totiž mohol byť do vzťahu vernej partnerskej dvojice importovaný napríklad pomocou transfúzie. V dnešnej dobe už je pravdepodobnosť takej infekcie AIDS veľmi nízka.

Takže prevencia je prostá. Ak môžete, majte sex len s jedným partnerom / partnerkou. Taká erotika je v podstate bezpečná, ak na úvod vzťahu absolvujete spoločné lekárske vyšetrenie. Ním si overíte, či sa vás pohlavné choroby netýkajú...

Komu erotika s jedným partnerom neprirástla k srdcu, musí používať kondóm. Musí, nie mal by. Kondóm chráni nielen pred AIDS.

S neznámym partnerom / partnerkou nevykonávajte orálny styk. Stačí mať ranku v ústach a je zle.

Análnemu styku je lepšie sa vyhnúť celkom. Patrí medzi najnebezpečnejšie sexuálne praktiky z hľadiska rizika infekcie HIV.

Bozkávanie sa, objímanie a iné dotyky sú bezpečné a AIDS sa tak neprenesie.

Čo ak mám strach z AIDS

Neraz sa človeku môže stať, že "spadne" do sexu, ani nevie ako. Erotika sa môže náhle "zvrhnúť" do niečoho vážnejšieho. Príjemné pocity zatemnia opatrnosť a erotika sa mení na sexuálny styk. No o pár dní si človek môže uvedomiť, že táto viac, než len erotika môže mať následky v podobe AIDS. Stačí sugestívne napísaný článok v novinách a človek dostane strach.

Strach má veľké oči. AIDS má na začiatku podobné príznaky ako ľahké nachladnutie a potom dlho nič. Stačí, ak erotika prebehla počas chladnej noci a máte to aj s nachladnutím. Strach môže byť veľký.

Jediným spôsobom, ako sa dá zistiť, či ste nedostali AIDS je lekárske vyšetrenie. Vykonávajú ho aj anonymne a je zadarmo. No nemá zmysel dať sa vyšetriť skôr, ako po asi dvoch až troch mesiacoch od problémového zážitku, pri ktorom sa erotika zmenila na sex.

To čakanie môže byť veľmi nepríjemné. Iste - dá sa odhadnúť, že ak erotika bežala so spolužiačkou, asi chorá nie je. Ale čo ak v minulosti už tiež dala nejakému skúsenému borcovi? Alebo raz skúsila drogy? (AIDS sa môže preniesť pri podávaní drogy do žily v prípade, že viacero ľudí použije jednu striekačku.)

Aspoň pre upokojenie: AIDS sa síce prenáša, ale nie až tak ľahko, ako sa zdá. Prenáša sa asi 100 krát "ťažšie", ako hepatitída B. Nechcem tým zľahčiť riziko nákazy, ale ak ste mali jednorazový sexuálny styk s partnerkou, ktorá nie je známa tým, že dá každému, pravdepodobnosť nákazy AIDS je na Slovensku zatiaľ pomerne nízka. Horšie to je, ak erotika nastala v zahraničí - v niektorých krajinách je oveľa vyššia "premeorenosť" obyvateľov touto infekciou...

Najrizikovejšie to je, ak erotika bude realizovaná s niekým sexuálne skúseným - a bez ochrany. Tí, čo striedajú najviac partnerov / partneriek sú nielen najviac ohrození, ale aj ohrozujúci.

Asi najviac ohrození sú v súčasnosti hlavne homosexuálni muži, z rôznych dôvodov. Pred akýmkoľvek homosexuálnym stykom si podrobnejšie naštudujte pohlavné choroby a správajte sa zodpovednejšie, než sa vám asi bude páčiť. Ale pár minút erotiky nestojí za ohrozenie existencie alebo zdravia.

Keď už je človek infikovaný...

HIV infekcia je veľmi dlho bezpríznaková. To znamená, že aj niekoľko rokov nič nepocítite. V spolupráci s lekárom toto obdobie predĺžite. Mnohí ľudia čo sa infikovali začiatkom deväťdesiatich rokov minulého storočia sú dodnes celkom v poriadku. Žiaľ iní môžu na AIDS zomrieť aj skôr. Veľa závisí na tom, ako sú ochotní spolupracovať pri terapii.