Chlamydia trachomatis

Jedna z najčastejších pohlavne prenášaných chorôb. A zrejme aj jedna z najmenej známych, pretože ju "nevidieť" - často je celkom bez príznakov.

Chlamýdie môžu vyvolať rôzne infekcie, v texte sa budem venovať len ich forme, ktorá je prenosná nechráneným pohlavným stykom s infikovaným partnerom, alebo partnerkou.

Chlamýdiová infekcia je často celkom bez príznakov a človek o nej vôbec nemusí vedieť, kým neabsolvuje špeciálne vyšetrenie. To je veľmi nepríjemné, pretože váš partner, alebo partnerka nemusí ani len tušiť, že je infikovaný/á. A potom, čo nakazí vás, ani vy dlho nemusíte vedieť, čo sa stalo.

Chlamýdiová infekcia môže byť nerozpoznaná aj veľmi dlho. Následky dlhodobej infekcie môžu byť nepríjemné.

Príkladom môže byť muž, ktorý napríklad zistí, že už nemôže mať deti. Neplodnosť môže byť dôsledkom dlhodobej infekcie aj u ženy. Až pri pátraní po tom, prečo nemôžu mať partneri deti sa môže prísť na to, že ide o dlhodobo zanedbanú infekciu chlamýdie. Dlhodobá infechcia chlamýdiou môže spôsobiť aj iné zdravotné ťažkosti, často postihuje napríklad kĺby.

Infekcia sa však "na prvý pohľad" nedá často zbadať vôbec. Len zriedkavo sa dostavia prejavy ako zápal, či výtok. U ženy môže byť prejavom infekcie bolesť, trocha zmenený výtok a menší záujem o sex. Môže sa objaviť pálenie pri močení. U mužov je príznakov menej, môže sa objaviť pálenie, či bolesť pri močení, prípadne neschopnosť vymočiť sa úplne.

Sú to príznaky, ktoré sa môžu objaviť aj pri mnohých iných, oveľa menej nebezpečných infekciách, preto je vhodné nepodceňovať ich.

Liečba chlamýdie je pomerne úspešná, aj keď nie vždy celkom jednoduchá. Bežne trvá liečba asi týždeň, u mužov o niečo dlhšie. Liečiť však treba zároveň aj sexuálneho partnera / partnerku, inak by si infekciu partneri navzájom "odovzdávali".

Infekcia prebieha pri sexuálnom styku. Chlamýdie sa nachádzajú hlavne v postihnutých bunkách - predovšetkým v oblasti pohlavných orgánov. Manipulácie v tejto oblasti môžu spôsobiť prenos infekcie. Riziko prenosu infekcie počas sexuálneho styku je veľmi vysoké, okolo 60%, že už pri prvom nechránenom sexuálnom styku dôjde k infekcii.

To je jeden z dôvodov, prečo je výhodnejšie uprednostňovať trvalé partnerské vzťahy, pri ktorých si je dvojica partnerov vzájomne verná. Viem, pre niekoho to bude znieť neromanticky: Radím vám začať partnerský vzťah u lekára spoločným vyšetrením krvi na prítomnosť pohlavne prenosných ochorení. Je doba, kedy jeden nešťastne volený styk v minulosti mohol spôsobiť infekciu (HIV, žltačka, či chlamýdie...). Postihnutý (postihnutá) o tom nemusí ani tušiť.

Nárast výskytu chlamýdií

V minulom roku bolo v USA zaznamenaných viac ako 1 milión prípadov výskytu chlamýdií.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že chlamýdie sú najčastejšie sa vyskytujúcou sexuálne prenosnou chorobou vôbec.

Ďalšou zlou správou je, že po predošlom ústupe, v posledných rokoch opäť narastá množstvo prípadov výskytu kvapavky. Najnovšia forma kvapavky je odolná voči bežne predpisovaným antibiotikám.

To sú nepríjemné správy. Je známe, že zvýšený nárast výskytu pohlavných chorôb (kvapavka, syfilis) často len predchádzajú vážnejším sexuálne prenosným chorobám, napríklad AIDS.

Chlamýdie sú nepríjemné tým, že mnoho ľudí o svojej infekcii vôbec nevie. Môžu tak nákazu šíriť ďalej. Pritom následky infekcie chlamýdiami môžu byť veľmi vážne, niekedy je to až nepolodnosť.