Hepatitída (tzv. žltačka)

Je to vážne vírusové ochorenie, ktoré poškodzuje pečeň. Žltačku spôsobujú rôzne druhy vírusov. Preto sa označuje podľa druhu ako

  • Hepatitída typu A - prenáša sa kontaminovanou vodou, alebo zle umytým, kontaminovaným ovocím či zeleninou. Hepatitída A sa prenáša často aj spolužitím v rodine, alebo na internáte. U nás je hepatitída A častejšia v oblastiach so zlými hygienickými podmienkami.
  • Hepatitída typu B - prenáša sa pohlavným stykom, krvou, z matky na plod. Následky hepatitídy typu B sú vážne. Stále narastá počet nakazených hlavne mladých ľudí do 25 rokov. Dôvody tohto stavu sú okrem sexuálneho prenosu aj drogy (podané injekčne, nesterilnou striekačkou), tetovanie či piercing vykonávané v nehygienických podmienkach, často svojpomocne.
  • Hepatitída typu C - často nemá dlhodobo žiadne príznaky. Prenos hepatitídy typu C pohlavným stykom je zriedkavý. Najčastejšie sú ňou ohrození narkomani.

Jednotlivé druhy sa líšia aj spôsobom prenosu. Hepatitída sa zvykne po infekcii prejaviť asi za 2 týždne až mesiac. Typické príznaky sú únava, žalúdočné ťažkosti, žlté zafarbenie kože a tmavý moč.

Hepatitída sa teda nemusí prenášať len sexuálnym stykom. Ale hepatitída B je vážne ochorenie, ktorému je lepšie sa vyhnúť.

Hepatitída - očkovanie

Proti hepatitíde typu A a B sa dnes dá očkovať.