Herpes simplex

Herpes je známy ako opar na ústach. Ten spôsobuje vírus HSV 1. Druhým druhom herpesu je genitálny herpes. Prenáša sa vírusom HSV 2. Okrem toho sú aj iné druhy herpesu (pásový opar, EB vírus) ale tým sa nebudeme teraz venovať.

Herpes simplex sa môže preniesť bozkávaním. Môže však byť prenesený napríklad orálnym sexom a potom sa u infikovaného (infikovanej) môže objaviť nielen na ústach, ale na pohlavných orgánoch.

Prejavy druhého typu herpes - genitálneho herpes - sú najmä drobné vredy na pohlavnom orgáne, alebo konečníku. No genitálny herpes sa môže preniesť aj na ústa. Človek sa cíti slabý, ako by mal chrípku. Vriedky sú bolestivé. Ochorenie je nepríjemné, mnoho ľudí sa ani nelieči, pretože také prejavy považujú za bežné, alebo nutné. Nevedia, že môžu infikovať svoje okolie.

Herpes sa prejaví zhruba do 20 dní od styku, ktorým sa preniesol. Mnoho ľudí, ktorí majú herpes často ani nevedia, že ho majú. Preto a aj preto, že herpes je prudko nákazlivý sa ním nakazí veľmi veľa ľudí. Herpes sa prenáša dotykom aj bez sexuálneho styku.