Syfilis

V krvi a telesných tekutinách infikovaného človeka sa nachádza mikroorganizmus - baktéria, ktorá má schopnosť rýchlo preniknúť cez sliznicu, alebo ranku na koži. Následne sa množí v celom organizme.

Syfilis do objavenia antibiotík patril k smrteľným chorobám. Postihoval nervový systém, nervové vlákna a miechu. S antibiotikami sa syfilis podarilo účinne liečiť. No v poslednom období znova rastie počet infikovaných.

Štádiá, ktoré sú pre syfilis typické sú známe.

  • V prvej fáze sa syfilis prejaví nebolestivým vredom. Ten si nemusí infikovaný človek všimnúť, ak sa nachádza napríklad v oblasti konečníka, alebo vo vagíne. Zhruba do dvoch mesiacov sa stratí.
  • Ak sa syfilis nelieči, asi po dvoch mesiacoch sa už baktérie nachádzajú v celom organizme. Tu už príznaky sú pestrejšie. Koža môže svrbieť, môžu sa objaviť rôzne chyby na koži - hlavne na dlaniach a chodidlách. Hlienovitý povlak na jazyku, alebo na pošve, či na penise. Zápal lymfatických uzlín, horúčka. Kožné vyrážky kdekoľvek po tele s plochými, vyvýšenými škvrnami. Vypadávanie vlasov. Únava, slabosť, bolesti kostí. V tejto fáze je postihnutý najviac infekčný.
  • Niekoľko rokov sa potom syfilis neprejavuje.
  • Rozpad kože, kostí a pečene. Poškodenie srdcovej tepny. Poškodenia v mozgu, alebo nervovom systéme (hluchota, slepota, demencia).

Syfilis sa dá pomerne jednoducho liečiť pomocou antibiotík.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.