Nehovorte, počúvajte

Pri písaní si, či stretnutí s partnerom, ktorého vám prinesie zoznamka vám dám tip: vytvorte mu priestor. Dávajte otázky, ktorými mu (jej) umožníte, aby hovoril(a) o sebe, o svojich záujmoch.

Neposudzujte, len so záujmom počúvajte.

Ak sa vám nepáči to, čo počujete, neodmietajte to, pýtajte sa na podrobnosti, snažte sa porozumieť. Zoznamka vám „predložila“ človeka (človečku), ktorého chcete spoznať. Najefektívnejšie to dosiahnete tak, že sa s ním budete zhovárať. Zoznámenie teda nech znamená: vytvorte mu (jej) priestor, nech sa prejaví, ako chce.

Ľudia sa na prvom stretnutí možno boja hovoriť o sebe, ale ak im vytvoríte priestor, rýchlo sa „zabudnú“.

Človek hovorí spravidla o tom, čo ho trápi, alebo teší.

To môžete využiť pri rýchlej navigácii, či vám zoznamka priniesla správnu voľbu. Príklady:

  • Ak sa niekto odrazu rozhovorí o paragrafoch, ovláda formulácie trestného zákona, je dosť pravdepodobné, že sa pohybuje v prostredí blízkom zločinu. Možno je právnik, možno zlodej.
  • Ak niekto hovorí stále o svojom psovi a všetky témy sa zvrtnú znova na psa, môže to byť vášnivý chovateľ. Ale môže ísť aj o človeka, ktorý má primálo iných sociálnych kontaktov. Svet sa mu zúžil na kontakt so psom.
  • Ak niekto dokáže celé rande frflať na mizernú televíziu, je dosť pravdepodobné, že pri nej nasedí dosť času. Prečo? Nudí sa? Má málo aktívnych záľub? Nestačí si sám ako zdroj radosti?
  • Ak niekto často spomína činky a svaly, možno sa venuje kulturistike.
  • Keď niekto celý večer nadáva na všetko okolo seba, asi je to negativista, ktorý by vás otravoval a neskôr zahrnul do zoznamu ofrflávaných. Ak je pre niekoho zlý režim, zlý šéf, hlúpi kolegovia, zlá firemná stratégia, zlá obsluha v kaviarni, zlé počasie, zlý stav spoločnosti, zlá mládež, mizerná kvalita šiat, zlá televízia, mizerné knihy čo sa dnes píšu, zlí ľudia, mizerní susedia, tak taký človek je pre vás zlým partnerom. Nikdy nič nedosiahne, bude len nadávať. Aj na vás.

Analyzujte témy, aké otvárajú ľudia, ktorých vám predhodila zoznamka. Vytvorte im priestor. Neodmietajte žiadnu tému. Nech povie čo chce. Z toho, o čom je reč si neskôr odvodíte, o akého človeka asi ide, či by ste sa k sebe hodili. Podľa toho vyhodnoťte zoznámenie. Možno sa ešte stretnete, možno už nie.