Ako sa zbaviť akné

Akné je nepríjemná záležitosť. Preto každý, kto ho má sa chce akné zbaviť. Žiaľ, nedarí sa to o to viac, o čo viac vám záleží na tom, aby ste sa ho zbavili. Samotné akné totiž má mnoho príčin aj druhov. Doma teda možno ani nezistíte, čo je v hre. Základná rada teda znie, poraďte sa s kožným lekárom.

V tomto článku nájdete niekoľko tipov ako sa dá zbaviť akné. Žiaľ, až na zmaľovanie vám ani jeden tip nepomôže vyriešiť problém rýchlo, účinne a natrvalo.

1. Obmedzte stres a zbavíte sa akné

Stres má na naše telo veľký vplyv. Môže mať veľa prejavov od nervozity, únavy až po rôzne kožné prejavy. Pokiaľ sa chcete s niekým zoznámiť a záleží vám na tom, je to stres. Nečudo, že ak sa pár dní chystáte na prvé rande, ráno sa prebudíte s tretím okom na čele. Stres sa môže prejaviť práve takto a ťažko s tým niečo urobíte.

Dalo by sa radiť, aby ste skúsili relaxačné techniky. Pokiaľ cítite napätie, určite je vhgodná kombinácia ak pridáte pravidelný šport (ten zlepší metabolizmus aj zmierni stres) a pravidelnú relaxáciu. Tá pomôže telesnej regenerácii po športe a tiež zmierni stres. Týmito dvoma faktormi môžete obmedziť následky stresu, ale dobré je aj pátrať po jeho príčine. Ak sa totiž chcete zbaviť akné a je spôsobené stresom, treba najskôr vyriešiť stres samotný.

Ak vás stresuje samotné zoznámenie sa s niekým, tak potom musíte spôsobiť, aby pre vás zoznamovanie prestalo byť stresujúce. Musíte sa začať zoznamovať s viacerými ľuďmi len tak, nezáväzne. Potom prestanete cítiť stres a ak to bola príčina akné, zbavíte sa ho.

2. Zmeňte stravu ak sa chcete zbaviť akné

Významným faktorom kožných ťažkostí býva stav zažívania a čriev. Nevhodná strava môže spôsobiť akné mnohými cestami. Preto ak sa chcete zbaviť akné, skúste zmeniť stravu. Na začiatku je dobré skúsiť neutrálnu stravu. Niekoľko dní jedzte len ryžu, biele rožky, chlieb, ovocie a zeleninu. Predpokladajme, že nie ste alergickí. Ak sa vám stav pleti významne zlepší, viete že chyba je v strave. Začnite pomaly pridávať obľúbené potraviny. Vždy po jednej raz za pár dní. Keď sa akné objaví, viete, ktorá potravina vám nesedí.

Otázka ako sa zbaviť akné je teda rýchlou cestou tam, kde ste nechceli byť. Mali by ste obmedziť až zrušiť všetko, čo sa dá označiť ako menej zdravá strava. Alkohol, čipsy, čokoláda, sladkosti, mäso, syry... Určite navýšte kvalitný olej, orechy, semená (ak nie ste alergickí!). Týmto spôsobom by sa vám malo podariť normalizovať výživu a zažívanie a zbaviť sa akné. Ak príčinou bola strava, po jej úprave máte vyhraté. Žiaľ, ak sa neskôr vrátite k nevhodným potravinám, vráti sa aj akné.

3. Ako sa zbaviť akné – hygiena môže pomôcť

Ďalším tipom môže byť čistota pleti. Akné často vzniká vtedy, keď pleť je mastná a póry upchaté. Môžete skúsiť pravidelne si pleť čistiť vhodnou pleťovou vodou. Existujú aj špeciálne pleťové vody, ktoré môžu účinnejšie bojovať proti akné.

Niekedy pomôže kozmetika, ak si raz za mesiac dáte spraviť profesionálne čistenie. Niekedy to môže zlepšiť stav pleti, ale často je to len spôsob, ako vám vytiahnuť z vrecka ďalšie peniaze. Je to na zváženie. Pleť sa „špiní“ zvonka a tam nestačí raz za mesiac to očistiť. Má na ňu vplyv aj vnútro – strava a stres.

Preto dôležitejšie bude ak nájdete režim pri ktorom budete sami čistiť svoju tvár a zbavíte sa tak akné – ak bolo spôsobené nečistotou.

4. Zbaviť sa akné môžete skúsiť aj pohybom

Ďalšia vec je pohyb. Ak si doprajete aspoň 3 krát do týždňa aktívny šport, „rozprúdite“ v tele procesy a to aj očistné. Ak si teda kladiete otázku ako sa zbaviť akné, začnite pravidelne cvičiavať.

Vhodné sú predovšetkým vytrvalostné športy. Posúďte, ktorý vám bude vyhovovať najviac. Bicykel, chôdza, beh (ak nie ste tuční!) plávanie. Len pri plávaní zas môže pleť dráždiť chlór. Takže je to na zváženie.

5. Ako sa zbaviť akné – v hre sú hormóny

V mnohých prípadoch sa stane, že sa vám nepodarí zbaviť sa akné. Budú to situácie, kedy akné vzniká ako dôsledok hormonálnych zmien. Pri výraznejších zmenách v živote s tým veľmi nepohnete. Puberta, či tehotenstvo sú typické situácie, kedy sa môžu začať objavovať aknebáky. Ak je to váš prípad, tak s tým veľa nespravíte, pretože ani hygiena vám veľmi nepomôže. Pokiaľ je to hormonálna zmena, najlepšie je nejako sa s tým zmieriť a prečkať to obdobie.

6. Ako sa zbaviť akné – lieky

V prípade že sa chcete zbaviť akné, môžete sa poradiť s dermatológom. V niektorých prípadoch vám môže predpísať lieky, ktoré rýchlo navodia upokojenie. Existuje veľa spôsobov ako na to. Akné je malý zápal a v niektorých prípadoch sa na jeho upokojenie hodí použiť antibiotiká. Nemusí ísť o tabletky tak ako ich poznáte. Môže ísť o špeciálnu „vodičku“ ktorou potierate len oblasť akné.

Dermatológ vám môže navyše poradiť aj vhodnú starostlivosť o pleť a vhodné kozmetické doplnky.

7. Ako sa zbaviť akné – farbičky

Ako sa však zbaviť akné, ak ho už máte a nechcete? Niekedy jedinou cestou bude použiť make up. U dievčat je to oveľa jednoduchšia cesta, pretože sú zvyknuté na to, že na tvári niečo majú. Pre mužov je nezvyklé maľovať sa. Potom je možno výhodnejšie siahnuť po niektorom prípravku, ktorý akné jednak utíši a jednak prekryje. Napríkald Acnécolor a podobné prípravky. Poradia vám v lekárni.

Myslite pritom na to, že ak sa chcete zbaviť akné, možno stojíte pred zrkadlom s veľkou lupou a nič okrem toho veľkého aknebáku ani nevidíte. V skutočnosti to možno takmer nevidieť. Nedopusťte, aby ste kvôli maličkosti panikárili. Netreba ho zamaľovať hrubou vrstvou. Stačí ak najčervenejšiu časť trocha prekryjete farbou – nie úplne. Tak bude akné oveľa menej vidieť a farbu vôbec nie.

Dosť zle totiž vyzerá ak vyjdete na ulicu a na prvý pohľad bude vidieť, že ste si akné zamaľovali farbou tak, že to je možno ešte nápadnejšie, než samotné akné.

Nuž a ešte je tu aj brutálna možnosť – pretrieť akné výrazne a skvelo viditeľnou liečivou mastičkou, alebo malou náplasťou a proste sa priznať.

8. Ako sa zbaviť akné – alergia na kozmetiku

Poďme do záveru. Niekedy môžete svojej tvári venovať tú najdokonalejšiu pozornosť. Prvotriedne čistenie, kozmetika, šport, relax, skvelá strava a dostatok spánku. Napriek tomu môžu pretrvávať ťažké problémy s akné. V takom prípade je dobré myslieť ešte na jednu možnosť – kontaktná alergia na niektorú zložku kozmetiky. Môže to byť pleťová voda, presnejšie jej parfemácia, ktorá vám nebude robiť dobre. Čokoľvek, čo ide na tvár, aj mydlo. Skúste na týždeň úplne vysadiť akúkoľvek kozmetiku. Tvár si umývajte len čistou vodou. Ak sa akné stratí, je to alergického pôvodu. Potom zistite čo to spôsobuje. Ak sa chcete zbaviť akné ktoré je alergického pôvodu, myslite na to, že alergia na koži môže byť aj pomerne oneskorená reakcia. Môže trvať aj 4 až 5 dní potom, čo ste na pleť naniesli prípravok, na ktorý sta alergickí. Až potom sa objavia vriedky, často veľké a bolestivé.

Ak sa teda chcete zbaviť akné ktoré je z kozmetiky, pridávajte kozmetiku len po jednom. Jeden týždeň tomu dajte čas. Takže ak sa po týždni bez akejkoľvek kozmetiky (mydlo, krémy, pleťové vody, maskara) pleť upokojila, ďalší týždeň pridajte len jednu jedinú zložku. Napríklad pleťovú vodu. Nič iné a používajte len tú celý týždeň. Ak je pleť bez akné, pridajte trebárs mydlo. Takto pokračujte, kým nenájdete, ktorý prípravok vám spôsobuje akné. Ak sa potom chcete zbaviť akné, musíte tento prípravok navždy vylúčiť z použitia.

Nie raz som v meste videl ľudí, ktorí majú nepríjemné akné. Už z jeho rozmiestnenia na tvári sa dalo dosť ľahko uhádnuť, že akné má presne také rozmiestnenie, ako im stekal z hlavy šampón. Áno, aj šampón môže spôsobiť akné. Preto ak sa chcete zbaviť akné zvážte aj to, na akom mieste tváre sa vám akné tvorí. Čo sa dotýka toho miesta tela? Môže ísť o alergiu.

Načo sa zbaviť akné? Patrí k veku...

Viem, ak máte tu a tam nejaký ten aknebáčik, asi sa s vami nikto nebude dlho zaoberať. Ale aj to bude pre vás informácia, že to asi nie je nič vážne, ale normálny stav. Ak je niečo normálne, je dosť hlúpe sa za to hanbiť.

Viem, každý chceme byť dokonalí. Ale v konečnom dôsledku na tých pár pupienkoch spravidla nezáleží. Verte mi, nič neovplyvnia.