Pohlavné choroby

Áno. Sexuálnym stykom je možné získať niektoré choroby. Ľudovo sa nazývajú pohlavné choroby, presnejší názov je „choroby prenášané pohlavným stykom“. Lekári používajú aj výrazy ako venerické choroby, STD (Sexually Transmissible Diseases).

Je dobré predtým, než začnete uvažovať na tému zoznamka, mať jasno aj v tejto veci. Nechcem vás strašiť, ani odhovárať od sexu – je príjemný a dôležitý. No odporúčam mať jasno práve v tom, ako sa pohlavné choroby prenášajú, aby ste dokázali posúdiť mieru rizika. Pohlavné choroby - to nemusí byť nutne iba AIDS, či syfilis. Pohlavným stykom sa prenáša (môže a nemusí preniesť) aj mnoho iných infekcií, napríklad hepatitída, herpes, kvapavka a mnoho iných zdravotných „radovánok“.

Za pohlavné choroby sa označujú tie ochorenia, ktoré sa prenášajú prakticky výlučne pohlavným stykom, alebo veľmi blízkym intímnym kontaktom. Niektoré z nich sa dajú preniesť aj krvou (pri transfúzii infikovanej krvi). Sú to teda ochorenia ktoré „nechytíte“ bežným spoločenským stykom.

Sprievodným následkom pohlavného styku, žiaľ, môže byť aj pohlavná choroba. Čím viac partnerov človek za život vystrieda, tým vyššie je riziko nákazy. Pri jednorazovom sexe je preto veľmi dôležité chrániť sa vždy (opakujem vždy) prezervatívom. Nepodceňujte riziko – pri troche smoly stačí, aby vaša partnerka mala tú česť len s jediným mužom pred vami, ak bol nakazený, ohrozuje to aj vás. Ľudia, ktorí majú pohlavnú chorobu o nej nemusia vedieť, alebo ak vedia, nechvália sa ňou. Často radi striedajú partnerov (partnerky).

Ak s niekým začínate chodiť a vyzerá to na dlhší vzťah, veľmi dobrým nápadom je návrh „poďme spolu na vyšetrenie krvi“. Partner (partnerka), ktorý taký návrh s nadšením uvíta je pre vás tou najlepšou voľbou. Je už dostatočne zrelý (zrelá) a nebojí sa ísť na vyšetrenie – veľmi pravdepodobne budú výsledky v poriadku.

Skúsenosti ukázali, že z vyšetrenia krvi majú strach ľudia nezrelí a hlavne tí, ktorí sa (právom!) obávajú, že výsledky vyšetrenia nemusia byť celkom v poriadku. Asi poznajú svoju rušnú minulosť. Nepovedia vám o nej, ale ak sa boja ísť „na krv“, povedali vám tým o sebe viac, než dosť. Preč od takého človeka či človečky. Je to rizikový človek a navyše asi aj dosť nezrelý. V minulosti bol asi nezodpovedný a ak nechce ísť na vyšetrenie, tak je jasné, že s nezodpovednosťou zjavne nemieni prestať. To je veľmi zlý vklad do nového vzťahu!