Romantika

Romantika a zoznamka sa k sebe príliš nehodia. Dôvod je prostý - zoznamka je nástrojom na zoznámenie, nie na nejakú romantiku. Podať si inzerát nie je romantické. Je to racionálne a mnoho ľudí si myslí, že romantika a racio sa k sebe nehodia.

Ale nemusí to byť celkom tak. Romantika a racio sú dve rôzne veci, jedna nevylučuje druhú. Môžem si celkom neromanticky podať inzerát, racionálne si vybrať partnerku a potom sa môže objaviť aj romantika. Bude to oveľa lepší postup, ako podať si romantický inzerát a nedokázať si nikoho vybrať, lebo všetci by chceli len sex.

Skúsme sa pozrieť na romantiku z rôznych uhlov pohľadu.

Romantika z pohľadu muža

Česť výnimkám, ale mnoho mužom romantika hovorí menej, ako ženám. Možno je "problém" v zapojení mozgov muža a ženy. U muža je romantika neraz len prostriedkom, ako oblomiť chladnú dámu, ktorá nie a nie sa dať rozmraziť. Čím racionálnejší je muž, tým menej ho asi romantika zaujíma a nadchýna. Načo by nosil svojej drahej rezané ruže? Veď pichajú - a medzi nami: čo to už je za romantika darovať jej mŕtvolu rastliny? Mŕtvolu škrečka by nechcela? Alebo škrečka s odrezanými nožičkami a chvostom. Nepichá, len krváca. Tiež by pár dní vydržal, kým by začal zapáchať. Podobné úvahy je nejeden muž schopný vygenerovať, ak dostane tému "romantika", ako domácu úlohu.

Romantika z pohľadu ženy

Ženy fungujú asi predsa len inak. Aj tie najracionálnejšie dokážu veľmi oceniť to, čo by sa dalo ako romantika pomenovať. Nemusí to byť práve zariadenie, ktoré po príchode do spálne ženu zasype lupienkami ruží, večera pri sviečkach, každovečerné pozvanie manželky na ples. Romantika môže znamenať aj drobnosť. Kvetina môže byť aj malá a nemusí byť práve odtrhnutá - môže byť živá, v kvetináči. (Škrečok v klietke, ak dáma miluje hlodavce, môže tiež potešiť.)

Zdá sa, že teda väčšina žien ocení, ak sa tu a tam romantika objaví. Niektoré dámy to možno trocha preháňajú, ak si do podmienok inzerátu na zoznamke pridajú požiadavku na romantiku. Muž možno zakceptuje, že romantika je nutnosť. Ale dlho mu to nevydrží... Romantika mnohých mužov jednoducho dlho nebaví.

Romantika a vzťah

Dá sa teda odporúčať, aby drobná romantika vo vzťahu nepredstavovala požiadavku. Tu a tam áno. Ale nedá sa romanticky blbnúť stále. Koho máta romantika príliš silno, možno je nezrelý a vo vzťahu s ním môžu byť problémy. Nezrelý človek neuzná, že romantika je dlhodobo vo vzťahu nereálna. Neuzná to a bude sklamaný, pretože žiadna romantika už po krátkej známosti sa nekoná.

Preto inzeráty, v ktorých sa ľudia dožadujú romantiky považujte za varovne zdvihnutý prst. Môže sa za nimi skrývať nezrelá osobnosť, alebo naopak chladné a účelové vypočítavé jednanie človeka, ktorý na romantiku jednoducho loví naivky. (Naivnosť a nezrelosť sú si veľmi blízke.) Nezamietajte však romantiku úplne. Inzerát, kde je požiadavkou romantika môže byť len podaný neskúsenou bytosťou, ktorá proste píše to, čo si myslí, že by sa malo písať - že hľadá niečo ako romantika, trvalý vzťah, vzájomné súznenie, nekonečnú lásku, každodenné darčeky a podobné somariny.

Realita a romantika

V realite trvalého vzťahu sa romantika prejavuje len občas a len v drobnostiach. Raz za čas nejaký nečakaný darček, alebo príjemný výlet s dobrým rozhovorom sa vydaria len občas. Možno to tak nefunguje v sladkých románoch, ale v živote áno. Pre vzťah je racionalita u oboch partnerov výhodou. Áno, romantiky v takom vzťahu bude možno pomenej, ale zato môže byť veľmi pokojným miestom dvoch ľudí, ktorí sa spolu cítia dobre a v bezpečí. A nie je práve toto tá skutočná romantika? Pokojný život po boku človeka, s ktorým sa dobre cítim?

Viem, tí, čo romantiku uznávajú s týmto textom súhlasiť nebudú. Ta nech!