Erektilná dysfunkcia a granátové jablká

Jeden pohár džúsu z granátového jablka denne napomáha podľa výsledkov pilotnej štúdie pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Nie, nie je to afrodiziakum, netešte sa.

Až 47% osôb zapojených do štúdie uviedlo zlepšenie stavu. Výsledky sú prevratné, pretože vznikla nádej, že by bolo možné liečiť tieto poruchy inak ako invazívnymi metódami a ordináciou liekov. Samozrejme, džús nerobí zázraky, ale je skvelým podporným prostriedkom popri zdravej a plnohodnotnej strave a fyzickej aktivite.

Vedci sa čoraz viac zaoberajú možnosťami liečby erektilnej dysfunkcie, keďže podľa najnovších prieskumov ňou trpí každý desiaty muž, čo je len v USA skoro 30 miliónov.

Poruchy tohto typu majú viacero príčin. Predovšetkým sú to zúžené cievy, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, cukrovka, poruchy neurologického charakteru, hormonálne poruchy či depresie.

Vedci sa domnievajú, že pozitívny účinkov šťavy z granátových jabĺk môže byť zapríčinený antioxidantmi, ktoré sú v ovocí vo veľkej miere prítomné a ktoré majú schopnosť chrániť organizmus pred voľnými radikálmi narúšajúcimi plynulosť krvného obehu.

Okrem toho konzumácia džúsu funguje ako podpora prevencie ochoreniami srdca, či rakovine prostaty.

Je jasné, že erektilná disfunkcia môže mať rôzne príčiny a tak granátové jablká nemusia vždy pomáhať. No ak si na pár dní naordinujete ako afrodiziakum, nič sa nestane. Vitamíny a minerály z granátových jabĺk vám len prospejú. A keby sa pritom ukázalo, že dokonca aj prospievajú k vašej lepšej erekcii, môžete džúsom z granátových jabĺk pripiť na vedcov, ktorí o tom písali.

V praxi teda nečakajte zázraky. No ak je vaša strava dlhodobo mizerná, môže aj konzumácia niekoľkých granátových jabĺk naozaj mierne nabudiť mužskú potrebu. Ale nepočítajte s tým dlhodobo.