Ako sa zoznámiť?

Veľa (hlavne mladých) ľudí si kladie otázku, ako sa zoznámiť. A práve pre nich je táto kapitolka určená. Pre mladých.

Človek je sám a chcel by byť s niekým. Ako na to? Ako si niekoho nájsť? Ako sa zoznámiť? Strach, rozpaky, neistota. V tejto kapitole sa teda budem venovať otázke "ako sa zoznámiť". Keď text píšem, mám viac než 40 rokov a už "som zoznámený", takže sa mi "ľahko hovorí". Možno vám moje tipy ako sa zoznámiť pripadnú čudné, no fungujú.

Aj keď v ďalších riadkoch budem hovoriť z pohľadu muža (chlapca), ktorý sa chce zoznámiť so ženou (dievčaťom), to čo napíšem platí aj opačne. Teda pre dievča (ženu) ktoré sa chce zoznámiť s chlapcom (mužom).

A samozrejme aj v prípade, že on hľadá jeho, či ona hľadá ju. Gay zoznamka sa po tejto stránke absolútne ničím nelíši. Vždy ide len o to, ako sa zoznámiť. Nie je podstatné kto s kým, ale ako na to. Ako sa zoznámiť, ako si niekoho nájsť?

Bol som ešte v škole a v duchu som si kládol otázku ako sa zoznámiť, no v skutočnosti tu bola aj otázka, ako sa zblížiť. Pretože načo sa mám zoznámiť s niekým, koho už trocha poznám - spolužiačku, napríklad. Boli tu silné rozpaky. Mám ju osloviť? Napísať list? Alebo nič z toho? Darovať kvet? Pozvať na rum? :-)

Bál som sa, že budem odmietnutý. Chcel som sa zoznámiť, ale nezoznámil som sa, pretože som sa bál spýtať sa. A tak predtým, než si položíte otázku ako sa zoznámiť:

Skúste sa zoznámiť - so svojím strachom

Čo si o mne pomyslí baba, ak jej poviem, že sa s ňou chcem zoznámiť?

No čo by si pomýšľala? Nič si nemusí pomyslieť. Dozvie sa, že sa s ňou chcem zoznámiť. Priznal by som "farbu". Dozvedela sa, že mám o ňu záujem. Na tom nie je nič zlé. Veď ju to môže potešiť! Každá normálna baba bude rada, ak jej poviete "páčiš sa mi, no neviem, ako sa s tebou môžem zoznámiť".

  • Ak je to hlúpa namyslenina, možno vás aj vysmeje. To je to najhoršie, čo sa vám však môže stať. Tak nech. Koľko sekúnd "trapasu"? 5? Alebo 20? Áno, je to nepríjemné - vy sa chcete zoznámiť a ona vám môže povedať niečo zraňujúce. Napríklad "ty sa vážne chceš so mnou zoznámiť? Ty so mnou? A to si myslíš, že ja by som chcela chodiť s takým nikým, ako ty?". Áno. Nepríjemné. Ale myslite na to, že to je nastolenie pravdivej situácie. Možno nepríjemné, ale taký je fakt. Ak vás dáma nechce a povie vám to, je to mrzuté. Ale aspoň viete, že môžete skúsiť šťastie s inou, možno sa nejaká iná chce zoznámiť s vami.
  • Druhá, veľmi častá reakcia môže byť zdanlivo podobná. Na pokus ako sa zoznámiť môže baba odpovedať chichotaním, úškrnmi, či inak čudne. Tak ale môže reagovať len preto, že tak maskuje fakt, že je v rozpakoch. Možno jej ešte nikto nepovedal "páčiš sa mi a chcem sa s tebou zoznámiť". Nevie, ako takú informáciu "prijať", ako reagovať - zaskočili ste ju. Dostanete ju tak do rozpakov a tie nikto nerád ukáže. Aby ich zakryla, môže reagovať smiechom, pohŕdavým, či iným necitlivým, možno až zraňujúcim spôsobom. Ona vás však možno vôbec nechce zraniť. Len nevie, ako reagovať.

Mladí ľudia často ešte nevedia prijímať pozitívne hodnotenie. Napríklad poviete jej "páčiš sa mi". A ona nevie, ako má zareagovať. Dovtedy počúvala len "nežuvaj", "nesmrkaj", "ako to dnes vyzeráš", "zas ideš v zime bez rukavíc"... A zrazu ju niekto pochváli?! Len tak?

A milá baba je v rozpakoch. Rozmýšľa: "Hovorí ten chalan vážne, alebo si zo mňa len strieľa? Hľadá naozaj spôsob, ako sa so mnou zoznámiť? Alebo sa chce zoznámiť len preto, aby mohol... to...?".

Ľudia často na podnety reagujú popieraním. Neprijmú.

A: Páčiš sa mi, chcem sa s tebou zoznámiť.
B: Ale to snáď nie, veď som tlstá.
A: Nie si.
B: Nerob si zo mňa srandu.

Namiesto toho, aby vám proste poďakovala, odmieta. Ktovie - možno chce, aby ste ju pochválili ešte viac, alebo ju v tom utvrdili. Ale to je jedno. Zrelšia odpoveď je:

A: Páčiš sa mi.
B: Naozaj? Si milý. Ďakujem.

Najmä u mladých ľudí však nepočítajte s tým, že baba je zrelá. Nemá skúsenosti. Možno jej vaša lichôtka padla veľmi dobre, možno je z nej šťastná, ale nevie, čo povedať, nevie, čo sa "hovorieva". Možno si hovorí, že romantika by kázala niečo iné. Alebo pozerala zlý film. A odpovie vám nechtiac tak, že vás odplaší.

Takže ak rozmýšľate nad tým, ako sa zoznámiť, odporúčam vám ísť na to takto:

  • Zozbierajte v sebe všetku odvahu a choďte "do situácie". Ak sa chcete s niekým zoznámiť, spravte to. Možno neuspejete, ale budete si môcť povedať - skúsil som sa zoznámiť. Najhoršie je odkladať to celé týždne. Chceli by ste sa s niekým zoznámiť, ale bojíte sa odmietnutia. Odmietnutie = samota. Ale ak sa nespýtate = tiež samota.
  • Snažte sa do nej vcítiť. Aj vy jej sa možno páčite, alebo si vás doteraz ani nevšimla. Nevyplašte ju. Neoznámte jej všetko príliš "hŕŕ". Teda "hŕŕ" je v pohode, ale nenaliehajte na okamžitú odpoveď. Nie "ahoj, ja som Miro a chcem sa s tebou zoznámiť. Páčiš sa mi, chcel by som s tebou chodiť. Čo ty na to?" Takou kaskádou ju privediete do rozpakov, môže reagovať vystrašene, neprimerane. Neskôr ju to môže mrzieť, ale nemusí mať odvahu povedať vám, že to myslela inak... Možno aj ona sa chce s vami zoznámiť, možno nevie ako sa s vami zoznámiť, ale ak ju zaskočíte, môže sa naplašiť. Takže:
  • Oznámte jej svoje pocity. Čestne, úprimne, otvorene. Netaktizujte a nepožadujte odpoveď hneď. Napríklad: "Ahoj, ja som Miro. Už dávnejšie hľadám odvahu priznať sa, že sa mi páčiš. No bojím sa, že ma odmietneš. Prosím, ak by som mal u teba šancu, niekedy mi daj vedieť. Stretávame sa tu skoro denne. Ja rád kreslím, počúvam jazz a chovám papagája. Možno by sme sa niekedy mohli porozprávať. Bol by som rád." Hotovo. Nič viac. Nebojte sa priznať pocity ako strach, náklonnosť, neistotu. Sú ľudské a je úprimné priznať ich. Neponížite sa tým. Skôr podrastiete. Priateľsky sa rozlúčte a baba nech si vec premyslí. Možno povie "počkaj" a podebatí s vami hneď. Možno sa na ňu usmejete aj zajtra a ona sa pridá. Každopádne - skúsili ste sa zoznámiť. Výsledok dostanete rýchlo. Či už to bude áno, alebo nie.

Ak sa teda pýtate, ako sa zoznámiť, odpoveď je jasná. Zoznámte sa. Oznámte, že máte záujem a odkryte karty. Povedzte jej o sebe pár vecí. Oboznámte ju o svojom záujme zoznámiť sa a dajte jej o sebe pár slovami niekoľko informácií - nech vie, či sa jej vôbec oplatí sa s vami zoznámiť.

Ako sa zoznámiť, ak ju nepoznám vôbec?

To všetko, čo som napísal predpokladalo, že babu už poznáte. Ale možno vo vašom okolí nie je žiadna taká, ktorú by ste chceli. Tu môžete použiť dva najrýchlejšie postupy:

  • Choďte tam, kde môžete stretnúť vhodnú partnerku. Do klubu, do posilovne (často je tam viac báb, ako chlapov), do záujmového krúžku. V kruhu ľudí, ktorí spolu chodia na výlety, alebo sa venujú nejakej činnosti (chovatelia, turistický krúžok). Naživo sa môžete "nájsť". Táto možnosť je prirodzená, no nie pre každého dostupná. Ak to nejde a stále neviete, ako sa zoznámiť, potom:
  • Podajte si zoznamovací inzerát. Zoznamka je miestom, kde sa každý chce zoznámiť. Vaša otázka "ako sa zoznámiť" sa v tej chvíli začne meniť len na otázku "kde sa zoznámiť" a zakrátko "ktorú si vybrať". A to už nie je tak neprekonateľný problém.

Zoznamka teda rieši otázku "ako sa zoznámiť" bezo zvyšku. Nebude to asi akcia na pár hodín, ale do pár dní, či týždňov už môžete sedieť na prvom rande.