Zoznamka a chat

Zoznamka ponúka často aj chat. (Po anglicky rozhovor.) Ide o on-line komunikáciu, ktorá prebieha v reálnom čase. Tí, čo spolu chatujú (ale počítačom, nie sú na výlete na chate) sú pripojení k internetu a to čo jeden píše, druhý vidí okamžite (alebo druhí vidia, ak chat prebieha vo verejnej „miestnosti“).

Tento typ komunikácie a zoznamka sú síce často spájané, alebo aj zamieňané, ale neradím to veľmi používať - hlavne ak ste starší.

Chat ako zoznamka bude mať šancu skôr v prípade, že ste mladí, čo najhlbšie pod 30 rokov. Do chatu sa väčšinou zapája mládež a tak istá nádej na zoznámenie je pre nich reálna. Môžu napríklad debatovať o veciach spoločného záujmu. Pri takom zoznámení možno ani „nelovia“ vo vodách zoznámenia, ale často v záujmových sekciách. Tam je šanca zoznámiť sa prirodzeným spôsobom, na základe sympatií, spoločných záujmov, názorov. Opakujem však, v chate je väčšinou mládež. Stáreže je tu menej. Počítajte s tým, že zoznamka typu chat vás pravdepodobne pripraví len o čas. O veľa času.

Chat má pre nás „strednovekových“ jednu dôležitú nevýhodu, ktorá je zároveň aj filtrom. Chat žerie čas. Šialene! Kto pri ňom sedí, neurobí veľa iného. Za chatom na zoznamke málokedy nájdete schopných a aktívnych ľudí so záujmami. Nemajú čas vysedávať a tliachať prázdnu slamu s nudiacimi sa indivíduami. Na chate sa preto zoznámite s ľuďmi, ktorí možno o žiadne zoznámenie ani záujem nemajú.

Človek robí to, o čo má záujem.

Ak niekto pár hodín denne môže „kvákať“ na chate, asi ho to baví. Nehľadá vzťah. Chce si online pokecať. Chat je bezpečný spôsob komunikácie, kde sa aj najmenej smelí "odviažu". Často sa im to zapáči viac, ako reálny život.

Ak je zoznamka pre vás spôsobom, ako si nájsť partnera, nelovte vo vodách chat zoznamky (ICQ, IRC, či iné online komunikátory. Uprednostnite pomalšiu formu, ktorú inzercia umožňuje. Okamžitá komunikácia prináša problémy: obidvaja musia byť na internete – pre zaneprázdnených ľudí to nebýva reálne. Schopných ľudí nebaví sedenie na chate a čakanie na to, „čo kto povie“, „čo bude“. Schopní ľudia majú väčšinou nejaký plán a ten realizujú. Nemajú voľné desiatky minút na to, aby civeli do monitora, či z neho nevypadne niečo milé. Majú koncentrovanejšie zdroje - radosti, zábavy, komunikácie...

Okamžitá komunikácia zvádza aj k okamžitej reakcii. Pri inzercii typu zoznamka je však veľmi dobré pracovať s omeškaním, rozvážne. Prikrátky čas na reakciu môže byť nedostatočný na premyslené konanie. Chat zvádza k impulzívnym riešeniam, človeka vháňa do stresu, napätia.

Na chat je pripojených veľa ľudí, ktorí nemajú veľmi čo robiť. Zoznamka môže byť pre nich vhodným prostriedkom zábavy. Fúzatý vypasený chlap sa môže vydávať za krehkú sedemnásťročnú blondínu. Môže sa potom dobre baviť na tom, ako sa rôzni násť a dsať roční samčekovia pokúšajú uloviť ju...

Položme si otázku, kto sedí na chate? Kto má na to čas. Často sú to ľudia osamelí. Pre vzťah sa taký človek môže často hodiť, aspoň zdanlivo. No treba si položiť otázku, prečo je človek osamelý? Možno je to človek neznášanlivý, zle prispôsobivý. Pre neho môže byť chat a zoznamka účinným pokusom o únik pred realitou. Môže to byť nezrelý človek, ktorý bezpečie internetovej anonymity uprednostní pred skutočnými sociálnymi vzťahmi. Sedieť pri chate chce niekoľko hodín času denne. Vždy si položte otázku, na úkor čoho ten čas priaznivci chatu investujú. Máte vy čas celé hodiny tárať? Potom je možno aj zoznamka typu chat pre vás dostatočná – možno by o vás nemal záujem človek s mnohými záujmami a ambíciami. Nechcem odsudzovať chat, je to príjemné. Skúsil som chat aj realitu. Nedajú sa porovnať. Odporúčam preto: ak zoznamka, tak nie chat.