Zoznamka a mobil

Pri komunikácii a inzercii typu zoznamka je veľmi častou prosba „daj mi číslo na mobil“. „MT urýchli“ a podobné výzvy. Sú pravdivé. Naozaj je jednoduchšie zverejniť svoje číslo a nech vám volá, kto chce. Je to osobnejšie, než zoznamovací inzerát. Je to rýchlejšie. No môže tu byť háčik.

Zoznamka môže byť pre niekoho aj zdrojom zábavy, zneužitia, nielen zoznámenia. Ak niekomu dáte číslo svojho telefónu, neviete, kto to je. A či to číslo nechce zneužiť.

Nie, nemyslím teraz na brutálnu súlož dychtivého chlípnika s bezbranným, osamelým telefónnym číslom.

Stačí, aby ste na zoznamke hľadali milenca.

  • Nádejnému kandidátovi dáte svoj mobil a on vám zavolá – o štvrtej ráno.
  • Alebo je to nejaký srandista a bude vám po nociach dýchať do telefónu.
  • Alebo vaše číslo zverejní na nejakej internetovej stránke s textom „chcem sa stať prostitútkou, kým sa učím, robím to zdarma“. A máte problém. Malý, väčší, veľký? Ktohovie.

Nedávajte svoje telefónne číslo. Nikomu. Myslite na to, že dnes možno hľadáte vzťah a niekto vám na vaše číslo zavolá - s niekoľkomesačným omeškaním. A bude dolípať.

Telefónne číslo proste môže skončiť v rukách, v ktorých sa vám nemusí hodiť. Zoznamka a vaše číslo – to môže byť zaujímavá kombinácia.

Po internete kolujú telefónne zoznamy všetkých slovenských telekomunikačných operátorov. Nie sú legálne, ale sú dostupné. Stačí tam naťukať vaše telefónne číslo a zo zoznamu „vypadne“ vaše meno a adresa. Väčšina ľudí (hlavne „normálnych“ ľudí) má svoj mobil prihlásený na skutočnú adresu. Ak si myslíte, že ako jarmilka123@anonymnymajl.com budete v anonymite, ste na omyle. Pošlete niekomu svoje telefónne číslo (mobilné, alebo stabilné) a trocha šikovnejší záujemca za 10 sekúnd vie aj to, že sa voláte Jarmila Nováková, bývate na ulici Slovenských anorektičiek 32 v Bratislave + poštové smerovacie číslo.

A vaša anonymita je ukončená

Pisateľ si s vami vymení pár listov (e-mailov) a už vie, že máte doma plazmový telkáč, drahý notebook, kľúče od Mercedesu a diamant veľký ako Ružový Panter. Ešte spomeňte, že po večeroch bývate doma celkom sama. Cŕŕŕn na zvonček, klep po hlavičke a môžu vás vykradnúť. Ani si nespojíte, odkiaľ to prišlo.

Preto neodporúčam, aby ste v komunikácii typu zoznamka komukoľvek dávali číslo mobilu, či stabilu. Ak áno, tak nech je to číslo na ten účel zriadené pred pár dňami – zoznamy telefónnych čísiel kolujúce po internete bývajú zastaralé. Navyše také číslo môžete jednoducho prestať používať, ak by vám naň niekto začal volať. Viem, kreslím riziká, aké zoznamka prináša, asi príliš načierno. Skutočnosť je oveľa menej „nebezpečná“. No lepšie je vedieť o možných rizikách a počítať s nimi, než neskôr byť prekvapený. Zoznamka je dobrý sluha, môže však byť zlý pán.