Zoznamka a stredný vek

Kým mládež žije čulým životom, ľahko sa stretávajú dvojice. Mladí ľudia sú často v rôznych náhodne vytvorených sociálnych konfiguráciách – napríklad na škole, na diskotéke, v kine. Stretávajú sa v skupinách, zoznamujú sa s inými ľuďmi. Roky plynú a väčšina mladých uzatvorí páry, manželstvá a vzniknú rodiny. Rodiny postupne menia svoje správanie. Znižuje sa počet návštev známych, menej sa chodí na tancovačky, či „do spoločnosti“.

Po dosiahnutí stredného veku je zrazu človek často v príliš vychodených koľajach. Niečo času strávi s rodinou, rodným televízorom, možno tu a tam navštívi pár známych, väčšinou vždy tých istých. Tento režim je v poriadku. No ak človek osamie (úmrtie partnera, rozvod) zrazu nastáva pomerne tvrdá samota.

Tí, ku ktorým chodil vedno s rodinou raz za pár týždňov majú tiež svoje rodiny a záujmy, neprijmú ho každý večer. A tak sa osamelý človek v strednom veku dostáva do situácie, ktorá môže vyzerať, ako šach-mat. Nik oň nejaví záujem a on zas nejaví záujem o stretnutia na ktorých je „len“ zábava. Kde si nájsť partnera?

Osamelý strednovekník sa často tak trocha hanbí za to, že je osamelý. Zoznamka ho ani nenapadne, voľné ženy sa nepotĺkajú s odznakom „spýtaj sa ma, či sa mi páčiš“. A tak svoju samotu náš strednoveký, či starší občan zaháňa intenzívnejšou prácou. Robí dlho do noci a má aspoň aký – taký pocit, že jeho život má zmysel. No v skutočnosti len uniká pred realitou, že večer zas bude doma znova sám.

Zoznamovací inzerát pre takého človeka môže byť rýchlym a účinným riešením.

V mladosti je „normálne“ hľadať si partnera, prípadne ich niekoľko vystriedať. Rovnaký postoj je preto dobré osvojiť si aj na staršie kolená. Zoznamka vám môže priniesť nové zážitky, nové skúsenosti. Možno netrafíte na prvý pokus. Zoznamka nie je zázrakovňa. Vráťte sa v duchu do mladosti a povoľte si skúsiť niekoľkých partnerov (partnerky). Nie je pravdepodobné, že by ste na prvý pokus našli ideálneho partnera. Nežite v snoch.

Je reálne na niekoľko pokusov si nájsť solídneho partnera. To je overené. Preto nečakajte, že zoznamka vyrieši všetko sama a za vás. Investujte námahu, stretnite sa s ľuďmi, píšte si. Ak nie ste negativisti, ktorým nik nie je dobrý, určite uspejete. A keď neuspejete, možno budete šíriť bludy, ako tá hnusná zoznamka nefunguje, že je plná podvodníkov, psychopatov a ľudského odpadu. Áno. A sú na nej aj takí, čo na všetko večne len brýzgajú. Kto by o ich spoločnosť stál?

Ak teda ste dlho sami a nepomáha ani zoznamka, skúste sa zaoberať otázkou, či chyba nie je vo vás. Poraďte sa s psychológom. Možno vám pomôže rozkryť, kde to väzí.

V strednom a vyššom veku je teda veľa ľudí osamelých, no nevidieť to na nich. Nerozpoznáte ich v dave. No zoznamka ich môže spojiť. Pomôže prekonať ostych, zábrany, trému.