Windows 8

Je Windows 8 tragédia, alebo víťazstvo? Ťažká otázka. Problém je v tom, že Windows 8 je ďalší z hybridných systémov, v ktorých sa Microsoft pokúša skĺbiť koleso štvorcového tvaru s trojuholníkovou objímkou. Tento prístup už v minulosti neraz priniesol veľa problémov. Myslím, že však zároveň stál aj za úspechom Windows.

Ako príklad uveďme Windows 95. Ten priniesol niektoré prvky z Windows NT a niektoré z Windows 3.1. V snahe o kompatibilitu ponechal systém aj veľa príkazov z prostredia DOS a dovolil nám, aby sme tak mohli s počítačom naďalej robiť veľa vecí, ktoré by nešli v silnejšom systéme tej doby. Výsledkom bola nestabilita, ale robiť sa s tým dalo. Síce to bolo na šľaktrafenie, ale dalo.

Windows 8 – nedotknuteľný?

Na bežnom počítači sa Windows 8 nedá dotknúť. Dotyk je určený pre prichádzajúce zariadenia, dotykové monitory, tablety. Windows 8 teda pripravuje prostredie pre nové ovládanie systému. Je pravdepodobné, že dotykové zariadenia sa presadia a potom je dobré, ak systém čo najskôr pripraví pre tento svet prostredie.

V súčasnosti na bežnom počítači však Windows 8 môže pre mnohých z vás predstavovať pohromu, ktorá môže znamenať veľa ťažkostí. Ak teda nie ste nútení, na Windows 8 neprechádzajte. S novým počítačom ho asi dostanete, takže tam nie je veľmi čo riešiť. Ale ako upgrade vám Windows 8 neodporúčam skôr, než si prečítate viacero názorov ľudí, čo s tým robili. Tento článok píšem po asi trojmesačnom testovaní, je začiatok roku 2013. Budem o ňom písať len zo skúseností bez dotykového zariadenia, teda klasická práca na desktope s myšou.

Windows 8 je menej ergonomický

Už Windows 7 vniesol do ovládania systému značný chaos. Prvky známe 15 rokov sú stále nemenné, iné veci v systéme sa zmenili už niekoľko krát. Po stlačení klasickej ikony sme vždy dostali nejaké dialógové okno so záložkami a po pár kliknutiach ste mali nastavené viac-menej všetko. Teraz na vás vyskočí nečakane moderné ovládanie – krásne veľké panely prázdne tak, že by aj Steve Jobs možno podvihol obočie od prekvapenia. Je to elegancia, alebo mrhanie priestorom? Ťažko povedať. Určite plytvanie časom, pretože teraz sa rovnaké veci dajú nastaviť na rôznych miestach a logiku v tom asi nenájdete. Určite teda nie pomocou vyhľadávania vo Windows 8.

Mnoho prvkov v systéme je vyslovene nepriateľských k užívateľovi. Ak vo Windovs 7 bola možnosť zobraziť náhľad fotky v stavovom riadku, nič také si nezapnete. Ak sa vám osvedčila práca s menu štart, musíte si nainštalovať aplikáciu tretej strany, ktorá vám dá to, čo chcete – nerozumiem presne politike Microsoft, ktorá chce znemožniť rýchlu prácu s aplikáciami. Skúsený používateľ to obíde vždy a nastaví si systém podľa svojho. Začiatočník bude dezorientovaný.

Je možné, že Windows 8 chce ľudí dotlačiť k tomu, aby sa všetci správali rovnako. To by malo veľa výhod pri vývoji systému. Problém je, že to je nevýhodné pre prácu. Windows 8 je totiž momentálne predsa len prevažne pracovný nástroj. Pre kancelársku prácu je určite lepšie pripravený, ako na zložitejšiu prácu kde sa striedajú aplikácie a použitia. Tam už je potrebné aby sa systém dal prispôsobiť aj v ovládaní a nastaveniach. No a dotykové zariadenia si na svoju slávu v produkcii ešte počkajú. Aj keď maľovať, či retušovať ťahom prstu môže byť atraktívne, je na to treba aj dynamický snímač, nie len snímač typu dotyk prítomný / neprítomný. Navyše prst aj na veľkej obrazovke nemusí byť tak presný, ako to vyžaduje precízna retuš, či kreslenie inžinierskeho výkresu. Tam už treba ukazovacie zariadenie a ak to je myš, tak sme nazad na stromoch. Ak to má byť ukazovacie zariadenie, tak treba riešiť aj to, koľko monitor s dotykovo citlivou plochou vydrží ťuknutí perom kým sa neopotrebuje.

Na tabletoch je práca zo svojej podstaty iná. Aplikácie majú menej možností, nepredpokladá sa príliš precízna práca. Na menšej ploche je aj menej otvorených aplikácií a tu môže byť ovládanie Windows 8 menej problematické.

Každopádne nepríjemné detské choroby má aj Windows 8. Keď po 10 minútach zúfalého vyčkávania doinštaluje najnovšie updejty a reštartuje stroj, vykukne na vás tabuľka: k dispozícii sú nové updejty. Adrenalínový zážitok.

Alebo na fotografie štandardne používate niektorý výkonný prehliadač fotografií. Spokojnosť vám raz za pár týždňov naruší fakt, že Windows 8 z nejakých príčin tu a tam resetuje nastavenia a vnúti vám svoju aplikáciu. Niekedy sa spýta čo má robiť, inokedy nie. No a ak otvoríte fotku v novom Windows 8 prehliadači, tak bez dotykovej plochy s tým ťažko niečo spravíte – klávesa ESC nepomôže a fotka trčí na vašej ploche.

Podobných radovánok má pre vás Windows 8 pripravených mnoho.

Najmrzutejší som však bol z toho, že znova sa rozsypalo vrece s nekompatibilitou niektorých aplikácií. Viem, je krátko po uvedení na trh a vývojári čoskoro optimalizujú čo sa bude dať. Ale pred inštaláciou Windows 8 si radšej overte, ako na tom budete. Aby sa nestalo, že tlačiareň HP, ktoré bývali doteraz známe práve tým, že sú kompatibilné hádam aj s tlačenkou, vám nevytlačí ani stránku aj keď sa bude tváriť ako rozpoznaná. Alebo vytlačí – po pol hodinke pokusov, ktoré však nie sú replikovateľné.

Windows 8 je rýchly

Je pravda, že architektúra systému zaznamenala nejaké zmeny a systém je naozaj o niečo rýchlejší ak to porovnáte s Windows 7. Prázdny Windows 8 je rýchly, po troch mesiacov inštalovaní rôznych programov sa však tiež postupne začne zanášať balastom a výkon o niečo klesne, nie však dramaticky. Z tohto pohľadu je to najvýkonnejší Windows aký môžete mať.

Odporúčam mať Windows 8 na SSD disku. To vám aj v spojení s priemerne výkonným počítačom dá mimoriadne rýchlu odozvu. Taká konfigurácia však je ako röntgen. Niektoré aplikácie sú napísané babrácky a od kliknutia na ikonu do otvorenia si môžete ísť spraviť kávu. Nechcem menovať Firefox, či Tha Bat, ale ak inak všetko je v počítači naozaj rýchle, tak niektoré aplikácie sa potom stanú niečím podobným, ako kamienok v topánke.

Ak teda zrátam výhody a nevýhody, v tejto chvíli by som Windows 8 odporučil neunáhliť. Ak nemusíte, neprechádzajte naň. Môže sa stať, že prechod naň nebude tak víťazné ťaženie, ako prechod na Windows 7. Je však veľmi pravdepodobné, že o krátku dobu sa situácia môže pozmeniť. Nové záplaty a doplnky môžu značne vylepšiť systém, pretože ako som vyrozumel, šéf Windows 8 sa tesne po jeho uvedení na trh zmenil. Môže to znamenať novú éru. A možno sa nič nezmení.

Každopádne jedno mi je na Windows 8 sympatické. Dizajn okien. Mierne pripomína dizajn z roku 2001 kedy sa chystal Windovs XP. V jednej zimnej betaverzií (codename Whistler) použil podľa mňa jeden z najelegantnejších riešení.

Modré, hranaté okná sú späť :-) len trocha širšie, lebo obrazovky už máme trocha väčšie.

Nuž a čerešnička na záver. Trvalo niekoľko minút, kým som zistil, ako vypnúť Windows 8. Celkom slušný rébus. Viem, Microsoft vám chce dopriať pocit, že zariadenie vypínať ani netreba. Uspí sa samo. Keď vám ale po inicializácii raz nepôjde sieť, začnete možno hľadať vypínač. Trebárs ja mám meteostaničku, ktorá sa aktualizuje automaticky po štarte Windows 8. To nenastane, ak by som to celé len nechal buvať. Ak teda neviete ako na vypnutie, tu je prehľadný návod ako vypnúť Windows 8...

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.