Mnoho ľudí si z času na čas položí otázku, ako si nájsť prácu...
Reality, bývanie
Reality = nehnuteľnosti
Nehnuteľnosti to nie sú len dlhodobo zaparkované autá, ktoré nám zavadzajú pri parkovaní. Nehnuteľnosti sú aktuálne platné slovo pre reality – reality sú dnes už zastaraný výraz. No slovo reality používa väčšina ľudí dodnes a preto aj na tomto webe používam slovo reality a nie nehnuteľnosti. Ono je to asi jedno, pretože ak sa povie reality, tak asi každý rozumie, o čom je reč.
Slovom reality (nehnuteľnosti) označujeme majetok, veci, ktoré nemožno premiestniť, prenášať, alebo presúvať. V našom prípade teda ide o majetok ako pozemky, les, rodinné domy, iné budovy, polia a podobne. Nehnuteľnosti znamenajú reálny, hmatateľný majetok (aj keď také pole sa ohmatáva len ťažko celé).
Nehnuteľnosti asi patria k našej dobe. Už nebývame v jaskyniach. A keby aj, aj potom by sme jaskyne predávali.
Každý chce bývať
Bývanie, nekonečná téma… Mnoho ľudí si chce kúpiť rodinný dom, byt, kus lesa, alebo stavebný pozemok. Alebo predať. Niekedy sa nevieme rozhodnúť, či chceme rodinný dom, alebo byt. Niekto sa chce presťahovať do lepšieho, iný žiť úspornejšie, alebo začať podnikať. Potom prídu na rad nehnuteľnosti ako oblasť, do ktorej treba aspoň čiastočne vniknúť.
Reality ponúka veľa ľudí aj agentúr. Ponuka je veľká a človek, ktorý začína o realitách uvažovať si nemusí byť istý, komu dôverovať. Nehnuteľnosti znamenajú investície veľkého majetku, nikto nechce kúpiť nevýhodne. Možno nechcete kúpiť pozemok, či rodinný dom. Možno chcete len vybaviť zateplenie domu. Aj to môže byť vec, ktorá usporí.
Je kríza v realitách?
Trh s realitami sa pred časom takpovediac zrútil – aspoň ak sa na to pozeráme z toho pohľadu, že zhruba do roku 2007 u nás vlastne prakticky len rástol. Mnoho investorov považovalo investíciu do pozemku za lukratívnu a vlastne celkom bezpečnú formu investície, ktorej návratnosť je prakticky zaručená a veľká. Vytriezvenie nastalo koncom roku 2008. Ceny sa prepadli a nadšenie upadlo. Dnes môžeme špekulovať, čo je príčina a čo následok. Určite sa dá úvahami začať niekde v oblasti, aká je vlastne primeraná cena za dom, pozemok, byt, či inú nehnuteľnosť. Môžeme sa na to pozerať cez dve optiky:
- Ak reality berieme ako investíciu, očakávame, že jej hodnota bude rásť, zlepšovať sa a podobne. Vychádza sa z predpokladu, že miesta je málo a lukratívne pozície budú cennejšie. Alebo inak povedané, že bohatí budú ochotní kúpiť ich za akúkoľvek cenu, teda aj vysokú. Prípadne nezmyselnú. Do istej miery to pravda je. Ale lukratívnych lokalít je menej, ako by sa nám páčilo.
- No môžeme sa na reality pozrieť aj cez pohľad vlastníka, ktorý ich používa ako miesto na svoje bývanie. Tu sa môžeme na cenu pozrieť aj cez prizmu ekonomickej sily obyvateľstva. Investičné záujmy vyšróbovali ceny v realitnom biznise na také čísla, ktoré z bežného občana v podstate na doživotie spravia ekonomického rukojemníka finančných ústavov. Mať pár desiatok tisíc odložených bokom (radšej nejaké tie stotisíce, však?) to zas nie je bežná vec v priemernej rodine.
Kríza teda podľa mňa je aj v tom, ako je nastavená naša spoločnosť. Pre väčšinu ľudí sa základná potreba – bývať – stáva tvrdým luxusom. Preto je možné, že to, že ceny za pozemky, byty či domy šli dole, je aj istá forma normalizácie situácie.
Bývať vo svojom, alebo v prenájme?
Na oblasť realít sa dá pozrieť ešte aj z iného pohľadu. Najmä ak porovnáme situáciu s amerikou, je vypuklo vidieť trend, aký u nás je. Ľudia sú podstatne viac fixovaní na „dedovizeň“. Či už majú dom, alebo byt v paneláku. Zostávajú v ňom často po celý život. To je v poriadku – ak sa niekde dobre cítim, tak prečo odísť? No mnoho ľudí sa dnes necíti dobre.
- Mnohí majú domy v „hladových dolinách“, kde sa nedá zohnať práca. Kde je problém dať deti do školy. No zotrvávajú v tej lokalite aj keď im to prináša viac problémov, ako in dáva nazad nejaká tá nostalgia. S tým súvisí aj legislatíva, ktorá nepraje ľahkej zmene prostredia. Momochodom – skúsili ste niekedy zmeniť bydlisko? To sú desiatky oznámení, žiadostí, povolení a inej komunikácie s firmami a štátnou správou.
- Často je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou a predstava, že by sa to malo meniť vyvoláva tak chaotickú predstavu čo ďalej, že jednoduchšie je zostať pri starom.
- Koluje veľa príbehov a fám, kedy niekto menil byt, prišiel o svoj a nezískal nový vinou podvodníkov. Je otázne, koľko percent realitných transakcií je postihnutých takýmito ťažkosťami. Ale aj také chýry sa na človeka lepia a spoluvytvárajú jemné pradivo ktoré vás viaže k danej nehnuteľnosti.
- Málokto sa v realitách vyzná. Realitní makléri sa síce vyznajú, ale málokto ich „má rád“. Ak robíme transakcie bez znalostí, zvyčajne máme možnosť iba ísť pod cenu. Potom vzniká nepríjemný pocit, že niekto na nás dobre zarobil… Strach pred takým pocitom potom môže znechutiť človeka natoľko, že radšej nejde do transakcie.
Ak by ste sa teda chceli presťahovať a nekupovať pritom nehnuteľnosť, jedným z riešení je aj prenájom. Tu však stačí vziať do rúk kalkulačku a hneď vidíte, že ani toto riešenie nie je optimálne, najmä nie na dlhšie časové plochy. V cene za prenájom totiž neplatíte len kompletnú réžiu za nehnuteľnosť, energie… Ale aj navyše čiastku z ktorej prenajímateľ neskôr bude nehnuteľnosť udržiavať a plus jeho zisk.
Realitky a realitné kancelárie
Realitné kancelárie bývajú prvou voľbou ak niekto uvažuje o kúpe realít. Niektoré však neponúkajú nič iné, než sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti. Žiadne informácie, nič navyše. Za pomerne drahý peniaz. Preto je vhodné dať si tú námahu a dobre sa zorientovať v ponuke na trhu.
Reality ako investícia
Nehnuteľnosti sú v súčasnosti výbornou investíciou. Je to preto, že reality stále nadobúdajú vyššiu hodnotu. Stačí dnes kúpiť a o dva – tri roky predať a máte zisk. Reality a ich ceny rastú tak rýchlo, že sa na takú investíciu dokonca oplatí aj požičať si peniaze. Nehnuteľnosti sa tak môžu stať časťou vašej investičnej stratégie.
Stavebný pozemok
Je možné, že ak chcete investovať do nejakej reality, stavebný pozemok je asi dobrým nápadom. Ceny nemovitostí sa menia. Ceny rodinných domov, či bytov môžu často aj klesať. No vlastný stavebný pozemok je investícia, ktorá sa zvyčajne vyplatí – hlavne ak stavebný pozemok máte v dobrej lokalite. Možno vám prídu vhod naše tipy pri výbere stavebného pozemku.