Linoleum

Podlahová krytina vynájdená v roku 1860 Frederickom Waltonom bola v minulosti využívaná pri kladení podlahy vo viktoriánskych domoch. V roku 1863 bol Waltonovi udelený na unikátny vynález patent. Postupne sa linoleum začalo vyrábať v rozličných vzoroch. O významný objav vzorovaného linolea sa zaslúžil Michael Breakwater zo Škótska. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bolo linoleum nahradzované vinylovými podlahami. Dnes sa opäť vracia na scénu v celej svojej kráse a praktickosti.

Linoleum nie je žiadnym prežitkom. Linoleum sa nachádza v bytoch a domoch starých mám, ale čoraz častejšie je zastúpené v moderných budovách. V dnešných časoch linoleum disponuje skvelým imidžom. Pestrosť, moderný dizajn a šetrnosť k životnému prostrediu sú základnými vlastnosťami linolea. Konzervatívnejší sa potešia jednoduchým a tradičným vzorom podlahy. Náročnejší ocenia mramorové, drevené a grafické imitácie. Milovníci farieb zostanú očarení teplými tónmi linolea. K dispozícií sú rôzne hrúbky a tvrdosti materiálu.

Viacerí zákazníci sa linoleu vyhýbajú. Linoleovú podlahu považujú za neekologickú a umelú. Dôvodom je skutočnosť, že v minulom storočí sa vyrábali plastové podlahy, ktoré boli mylne nazývané linoleom. Ozajstné linoleum je vyrobené zo zmesi ľanového oleja, pilín, živice stromov, korkového prachu, mletého vápenca a farebných pigmentov.

Skvelý vzhľad moderného linolea je len jednou z početných pozitívnych vlastností linolea. Linoleová podlaha sa ľahko udržiava. Slúži ako vhodná tepelná a zvuková izolácia. Disponuje vysokou životnosťou. Spoľahlivo si udržiava tvar a žiarivé farby. Kladenie podlahy je maximálne jednoduché a pohodlné. Nevýhodou je nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu ostrými predmetmi. V začiatkoch prekáža novým vlastníkom podlahy pach linoleovej podlahy. Treba podotknúť, že olejový zápach je dočasný. Moderné linoleum je antibakteriálne a šetrné k životnému prostrediu.