Nábytok

Súčasní výrobcovia sa predbiehajú v množstve rôznych alternatív interiérového nábytku. Škála je široká. Ulahodí najrozličnejším skupinám obyvateľstva, ktorých požiadavky sa v mnohých ohľadoch radikále líšia. V každom prípade by vzhľad a cena nábytku nemali byť rozhodujúcimi kritériami pri výbere zariadenia do bytu alebo domu. Pri kupovaní nábytku je dôležitý vplyv bytového vybavenia na zdravie. Nezabúdajte na pohodlie, ktoré nábytok prináša. Nekomfortný nábytok je skôr na škodu ako na úžitok.

Každý zákazník by mal byť schopný reálne zhodnotiť kvalitu nábytku. Kvalitný nábytok je zárukou zdravého a najmä bezpečného domova. Pri kvalitnom nábytku sa predpokladá, že výrobcovia pri výrobe využívajú postupy šetrné k planéte. Ekologické postupy sa pomaly stávajú bežnou súčasťou výroby nábytku a bytového zariadenia na celom svete.

Pred výberom a kúpou nábytku je nutné ujasniť si niekoľko dôležitých skutočností. Jedným z rozhodujúcich kritérií by mala byť funkčnosť nábytku. Nábytok musí byť schopný spĺňať potreby jednotlivých členov domácnosti. Kuchyňa je doménou gazdiniek, pracovňa hlavným priestorom podnikavého manžela a detská izba kráľovstvom detí. V obývacej miestnosti trávi čas celá rodina. Tomuto kritériu musí byť prispôsobené celkové vybavenie miestnosti. Základným pilierom nakupovania nábytku je zistenie dominantných potrieb rodiny a ich prepojenie s miestnosťami a zariadením. Po zohľadnení potrieb členov domácnosti a funkčnosti nábytku prichádzajú na rad určité obmedzenia týkajúce sa výberu bytového zariadenia. Výber môžu eliminovať skutočnosti, ktorými sú najmä limitovaný priestor a rozpočet. Malý byt nezväčšíte. Jediným riešením je premyslené usporiadanie bytového zariadenia. Obmedzený rozpočet môže spôsobiť menšie problémy, ale s dávkou šikovnosti a vynaliezavosti nájdete optimálne riešenie. S trochou šťastia a usilovnosti zariadite príbytok vkusným a kvalitným nábytkom podľa predstáv rodinných príslušníkov. Prvým krokom pri kúpe nábytku s obmedzeným rozpočtom je stanovenie priorít. Urobte si zoznam nábytku, ktorý potrebujete súrne. Úmerne priraďte jednotlivým kusom nábytku finančnú čiastku, ktorú chcete do kúpy investovať. Pre úplnosť stanovte časový plán, aby ste nákupy neunáhlili alebo naopak. Stáva sa, že nábytok z predchádzajúceho bývania je funkčný, ale abstinujú estetické vlastnosti. Nábytok je zvonku opotrebovaný používaním, ale stále funkčný. Porozmýšľajte nad renováciou starého nábytku, ktorou môžete ušetriť slušnú kôpku peňazí. Starý nábytok sami premaľujte alebo ozdobte zvolenou výtvarnou technikou. Originálnym riešením sú mozaiky, umelecké abstraktné maľby a podobne. Starej pohovke vrátite krásu originálnou prikrývkou alebo vankúšmi. Škrabance na stole zakryje nápaditý obrus. Riešením je prešmirgľovanie a aplikácia nového náteru. Týmto spôsobom výrazne ušetríte. Zvyšné peniaze investujte do kúpy kvalitného nábytku do ostatných miestností. Ako efektívne nakupovať? Zoznámte sa s ponukou internetových obchodov, prelistujte katalógy a poctivo „obehajte“ predajne. Získate predstavu o kvalite a cenách nábytku. Doma sa môžete v pokoji rozhodnúť. Využívajte akciové ponuky, výpredaje a predaje za likvidačné ceny. Nebojíte sa experimentov? Zaobstarajte si použitý nábytok, ktorý je lacný. Rozlišujte skutočnosť, že opotrebovaný nábytok neznamená automaticky nízku kvalitu. Rátajte s tým, že drobným úpravám sa nevyhnete. Pozitívom je originalita a najmä usporené peniaze. Použitý nábytok predstavuje jednu z najlacnejších a čoraz väčšmi vyhľadávaných variant.

Každý človek má určitý štýl, ktorý v živote preferuje. Prejavuje sa v spôsobe života i bývania. Životný štýl výrazne ovplyvňuje výber interiérového vybavenia. Ak poznáte vlastný štýl, ste na najlepšej ceste k výberu nábytku, ktorý bude vyjadrením potrieb a imidžu osobnosti. Kúpa nábytku by mala byť v harmónii s celkovým štýlom jednotlivcov a rodiny. Je cestou k vytvoreniu atraktívneho a komfortného bývania. Pri znalosti vlastného štýlu máte záruku, že kúpite správne kusy nábytku. Vlastný špecifický štýl zaručuje väčšiu mieru flexibility pri umiestňovaní jednotlivých kusov nábytku. Flexibilita ponúka jedinečnú možnosť kombinovať rôzne kusy a prevedenia nábytku. Vďaka tomu vzniká maximálne osobný a najmä originálny priestor. Rôzne štýly sú doménou neobmedzených možností. Milovníci vidieka uprednostňujú klasický štýl. Dominantami klasického štýlu je jednoduchý drevený nábytok, prírodné koberce a tradičné komody. Dekoráciou sú bavlnené a ľanové prikrývky a vankúše. Teplú atmosféru klasického štýlu znásobuje otvorený krb. Ako vyzerá domov veľkého cestovateľa? Možnosťou číslo jeden je zariadenie v orientálnom štýle. Vôňa orientu spríjemňuje cestovateľom chvíle oddychu v pohodlí domova. Súčasťou interiéru sú rozličné druhy lakovaného nábytku s čínskym porcelánom. Na zemi ležia hodvábne bohato zdobené koberce.

Na Slovensku je stále venovaná malá pozornosť nábytku, ktorý je ekologický. Nábytok šetrný k zdraviu rodiny a celej planéty zvyšuje celkové povedomie rodiny a blízkych o stave Zeme. Kúpou ekologického nábytku vysielate do okolia signál, že ste si vedomí problémov planéty. Samotné rozhodnutie o kúpe ekologického nábytku nemusí byť dostačujúce. Uprednostňujte referencie známych alebo diskutujúcich na internetových fórach pred klamlivou reklamou výrobcov. Aký je ekologický nábytok? Ekologický nábytok je charakterizovaný tým, že má menší negatívny dopad na životné prostredie. Vyrába sa z prírodných materiálov šetrnými technologickými postupmi. Medzi prírodné materiály patrí napríklad bambus, bavlna alebo ľan. Ekologický a prírodný nábytok berie ohľad na životné prostredie a má určité ekonomické prínosy.

Zákazníci sa pri kúpe nábytku dopúšťajú viacerých chýb. Dobrou správou je, že týmto chybám je možné predchádzať. Venujte primeranú pozornosť individuálnym a rodinným potrebám. Nezabúdajte na poctivé meranie priestoru a jednotlivých kusov nábytku. Sústreďujte sa na aktuálne módne trendy. Aj v tomto smere platí, všetko s mierou. Módne hity sa môžu o pár rokov stať nepoužiteľnými. Opäť na prvých priečkach zohľadňujte kvalitu a užitočnosť nábytku. Uplatňovaním spomínaných pravidiel sa vyhnete kúpe nevhodného nábytku.

Nábytok a uplatňovanie dizajnérskych zásad

Chcete rodinné sídlo premeniť na funkčný a útulný domov? Zoznámte sa so základnými zásadami návrhu interiéru. Znalosť hlavných pravidiel zariaďovania interiéru je zárukou skvelého a najmä originálneho vzhľadu jednotlivých miestností. Vedomosti a trochu experimentovania sú v tomto prípade na nezaplatenie. Spojenie informácií a fantázie premení neskúseného amatéra na šikovného a nadšeného interiérového dizajnéra. Zoznámte sa s pojmami dizajnérskeho vyváženia, rytmu, harmónie, dôrazu, mierky, pomeru a farieb.

Pri navrhovaní interiéru venujte pozornosť rovnováhe. Vyváženie interiéru vytvorené prostredníctvom pestrej palety farieb, výnimočných tvarov, zaujímavých línií, prepracovaných vzorov a najrozličnejších textúr vytvorí nápaditú a harmonickú miestnosť. Rovnováha vypovedá o usporiadaní predmetov v miestnosti. Predmety majú určitú vizuálnu dôležitosť v rámci celkovej skladby zariadenia.

V praxi rozlišujeme symetrické vyváženie. V odborných článkoch sa nazýva aj formálne. Symetrické vyvážanie si vyžaduje približne rovnomerné rozdelenie priestoru podľa strednej zvislej alebo vodorovnej osi. Vyznačuje sa usporiadaním do dvoch strán. Nebojte sa vytvoriť jednoduché symetrické vyváženie sami. Napríklad, na vznik symetrického vyváženia postačí stolík a štyri stoličky. Pokiaľ na dvoch stranách stolíka sú oproti sebe uložené dve stoličky, ide o formálne vyváženie. Pravidlo je jednoznačné. Symetriu dosiahnete vtedy, ak sa dizajnové súčasti opakujú na každej strane. Nedajte sa strhnúť striktnou formálnosťou. Interiér v štýle symetrickej rovnováhy vyžaduje fantáziu na dotvorenie. Inak dosiahnete nežiaducu nudnosť a monotónnosť. Vkusné a nápadité doplnky sú pri formálnej rovnováhe najsprávnejšou voľbou.

Neformálna resp. asymetrická rovnováha vyžaduje splnenie viacerých základných pravidiel. Jednotlivé línie, farby, tvary a textúry síce pôsobia v rámci kompozície vyvážene, ale nevyznačujú sa presným opakovaním. Asymetrická rovnováha je zložitejšia, ale zaujímavejšia. Ako neformálnu rovnováhu vytvoriť? Asymetrické vyváženie vzniká nerovnomerným rozložením nábytku okolo centrálnej osi. Neformálnu rovnováhu dosiahnete tak, že oproti pohovke umiestnite dve kreslá alebo stoličky.

Radiálne vyváženie vytvoríte pomocou okrúhleho stola, okolo ktorého sú uložené stoličky. Radiálna rovnováha je podmienená vznikom kompozície, ktorá sa sústreďuje okolo ústredného bodu.

Rytmus a interiérový dizajn? Na pohľad nespojiteľné slová majú pri navrhovaní interiéru k sebe naozaj blízko. Hudba bez rytmu existovať nemôže. Rytmus robí hudbu hudbou. Toto pravidlo platí aj pre interiérový dizajn. Predstavme si dizajnérsky rytmus v celej kráse. Pre vytvorenie rytmu v interiéri platia jednoznačné pravidlá. Rytmus je definovaný ako opakovanie, prípadne striedanie rôznych interiérových prvkov. Opakovanie nie je náhodné, ale definované určitými intervalmi. Dôležité je vytvorenie zaujímavého celku na základe opakujúcich sa farieb, línií alebo vzorov. Pri tvorte naplno použite zrak. Očami prejdite po celej miestnosti a vytvorte si vlastný interiérový dizajnérsky rytmus. Červená váza, červené motívy na vankúšoch, červený domček na obraze a červený koberec – originálny dizajnérsky rytmus je na svete.

Harmónia alebo súlad sú v bývaní nevyhnutné. Všetci členovia domácnosti by si mali vedieť vychutnávať zladenie jednotlivých častí interiéru. Nábytok a doplnky nesmú ostro kontrastovať a vytvárať nesúrodý, rozhádzaný celok. Miestnosť musí pôsobiť ako jednotný, ale jedinečný objekt. Úlohou harmónie v dizajne je vytvoriť medzi všetkými časťami celku jednotu. Harmóniu možno dosiahnuť viacerými spôsobmi. Tvary, línie, veľkosti, materiály a vzory sa môžu líšiť. Dôležité je zharmonizovať časti interiéru napríklad pomocou farieb alebo doplnkov.

Majú všetky súčasti zariadenia v miestnosti rovnaký význam? Kládli ste pri zariaďovaní na všetok nábytok ten istý dôraz? Chyba. Interiér pôsobí pravdepodobne nudne alebo rozptýlene. Dominantný predmet v miestnosti pritiahne pozornosť ako prvý. Ak máte z okien prekrásny výhľad, dôraz položte na okná a balkón. Chcete, aby bodom záujmu bol krb? Potom je nevyhnutné prispôsobiť dominantnému bodu – krbu uloženie ostatného nábytku. Krb bude dominantný, ostatné prvky menej výrazné a podriadené. Dôraz je v interiérovom dizajne nezastupiteľný. Centrum pozornosti môžete získať správnym zoskupením vybraného nábytku v kombinácii s interiérovými doplnkami.

V prípade, že chcete byť plne informovaným dizajnérom, nezabudnite na správnu mierku a proporcie. Pomer miestností a nábytku je jedným z dôležitých predpokladov útulného bývania. Konštrukčné princípy sa vzťahujú najmä k veľkostiam a tvarom jednotlivých súčastí interiéru. Nezastupiteľnú úlohu pri navrhovaní interiéru zohrávajú farby. Dôležité sú psychologické účinky farieb, ktoré sa naplno využívajú pri výbere farby stien, ale aj nábytku a doplnkov.