Realitné kancelárie

Ak predávate alebo kupujete byt alebo rodinný dom cez realitnú kanceláriu, dajte si pozor na to, aby bola členom Asociácie realitných kancelárií Slovenska, ktorí svoje členstvo potvrdzujú aktualizovaným vzdelávaním akceptovaním etického kódexu a stanov organizácie. Pokojne oslovte viacerých sprostredkovateľov, dbajte však na to, aby sa ceny za vašu nehnuteľnosť nelíšili v ich ponukách. Veľkou pomôckou pri predaji bytu je jeho fotografia na internete.

Výber realitnej kancelárie

Dobrú realitnú kanceláriu spoznáte podľa toho, že pri obchodovaní s bytmi zvyčajne nevyberá zálohy od klientov.

Realitná kancelária by mala za vás vyzistiť overením na katastrálnom úrade aj také skutočnosti, či komunikujete so skutočným majiteľom vyhliadnutého bytu, alebo s podvodníkom, zistiť, či nie je byt zaťažený, či nemá nejaké nevyrovnané poplatky a či si na byt nevybrali zálohy viaceré realitné kancelárie.

Nezabudnite, že po predaji bytu vás ešte čaká úhrada 3-percentnej dane z prevodu nehnuteľnosti.

Realitné kancelárie - ako medzi nimi vyberať?

Pokiaľ ste sa rozhodli obrátiť na realitnú kanceláriu, je vhodné si vopred telefonicky zjednať termín schôdzky s konkrétnym pracovníkom vybranej kancelárie. Je vhodné, aby ste na takto dohodnutú schôdzku mali pripravený súhrn otázok a dotazov. Je vhodné sa dopredu informovať o spôsobe práce realitnej kancelárie, ktorú sa chystáte navštíviť, o rozsahu služieb, spôsobu ich úhrady, náležitosti sprostredkovateľskej zmluvy, výšky provízie atď. Po tomto úvode je vhodné tiež dohodnúť sa na prehliadke nehnuteľnosti, a na základe jej výsledku na podmienkach predaja, dohodnúť termín spísania sprostredkovateľskej zmluvy alebo zmluvy o poskytnutí služieb realitnej kancelárie.

Stanovenie ceny nehnuteľnosti a provízia.

Stanovenie reálnej predajnej ceny závisí od analýzy situácie na trhu, od stavebno technického stavu nehnuteľnosti, svoj vplyv majú tiež prípadné prekážky. Často sa stáva, že pri prehliadke pracovník odmietne zákazku prijať. Problémom je, že cenové požiadavky klienta sú vzhľadom k stavu a predajnosti neúmerné.

Provízia sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a naopak, od predajnej ceny sa odvíja výška provízie. Výška provízie sa dojednáva a závisí od nehnuteľnosti a princípu fungovania realitnej kancelárie.

Neobabrú ma v realitnej kancelárii?

Je jasné, že realitné kancelárie a realitní agenti sa vo fachu vyznajú. Vedia vám v mnohom poradiť a pomôcť. Za svoje služby chcú, prirodzene, dostať zaplatené. A tu sa mnohým ľuďom otvárajú nožíky vo vreckách. Aj keď percentuálne vyčíslenie odmeny pre realitnú kanceláriu nie je vysoké (3 až 5 percent) celková suma býva často vysoká - spravidla hovoríme o násobkoch až desaťnásobkoch bežnej výplaty normálneho človeka.

Výška provízie sa potom porovnáva s bežnou výplatou. Človek, ktorý nie je vo fachu si myslí, že ak je provízia, napríklad, štyritisíc eur, že to je veľa. Povie si "toľko zarobím za pol roka". A skúsi nehnuteľnosť predať sám. "Kašlem na realitného makléra". Predstava ako si celú províziu taký maklér "pchá do vrecka" je však dosť skreslená. Realitná kancelária musí okrem vlastnej transakcie robiť mnoho činností, ktoré náš predávajúci vôbec nevidí. Musí zariadiť inzerciu, reklamu, vybaviť mnoho jednaní. Aj skúsenosti a kontakty, aké majú realitné kancelárie či makléri, sú cenné. To všetko sa skrýva v odmene, ktorú si účtuje realitná agentúra.

Ak sa pokúsite realitnú kanceláriu obísť, mali by ste predtým trocha kalkulovať. Predať byt znamená pripraviť ho, nafotiť, prezentovať. Musíte inzerovať, rozvešať reklamu. Hľadať záujemcov, komunikovať s nimi. Viete, kde začať? Na ktorý internetový portál sa oplatí dať reklamu? Na ktorý nie? Je kopa vecí, ktoré sa budete musieť bez realitnej agentúry naučiť a zvládať. Ak vôbec byt predáte, zažijete more stresu. Zabijete množstvo času. A možno vás šikovný kupujúci tak stlačí s cenou, že prídete o viac, než ste ušetrili pri odmietnutí realitných agentúr.

Nechcem vyvolať dojem, že agentúry a agenti sú skvelí, dokonalí a bez nich sa nedá. Dá sa, ale musíte mať isté skúsenosti, obchodného ducha a iné vlastnosti realitného agenta. A potom - ak ste úspešný - si predáte vlastnú nehnuteľnosť tak dobre, ako by to bola urobila realitná agentúra. A potom si môžete užiť tržbu, ktorú ste na tom ušetrili. Pokiaľ to pôjde veľmi hladko, zvážte, či sa nechcete živiť ako realitný maklér. Je to ťažká práca. Ale ak na to máte talent, môže to byť zaujímavé. Po nejakom čase aj lukratívne.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.