Predaj nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie

Plánujete predaj vášho bytu, či domu a premýšľate nad tým, či osloviť realitnú kanceláriu, alebo sa pokúsiť predať vašu nehnuteľnosť radšej sám? Každá z týchto dvoch možností má svoje výhody, aj nevýhody. Ak sa rozhodnete predať nehnuteľnosť sám, musíte počítať s výdavkami na inzeráty do novín, či na vývesky vo vašom meste, takisto ako aj so zvýšenými výdavkami za účet za telefón a samozrejme musíte tiež rátať s tým, že vám bude neustále niekto volať. V prípade, že sa nájde vážny záujemca o kúpu vašej nehnuteľnosti, budete musieť dať vypracovať kúpno-predajnú zmluvu, navštíviť najmenej dvakrát katastrálny úrad, kde vyberiete váš list vlastníctva, a kde neskôr zanesiete návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Ak všetko prebehne bez problémov, budete spokojní. Môže sa však stať, že kupujúci si to rozmyslí, alebo môžete natrafiť na podvodníka, ktorý vás nakoniec oberie o nehnuteľnosť, ani nebudete vedieť ako.

V prípade, že si zvolíte predaj vašej nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie, inzeráty za vás podá realitná kancelária a telefonáty prípadných záujemcov bude vybavovať váš realitný maklér. Ten potom vyselektuje záujemcov, ktorí majú skutočne záujem o kúpu vašej nehnuteľnosti a dohodne s vami už len termín obhliadky podľa toho, ako to vám vyhovuje. Ak sa nájde vážny záujemca, realitný maklér sa postará o vypracovanie zmlúv, obehá namiesto vás potrebné úrady, a zabezpečí zloženie zálohy kupujúcim. Táto záloha vám zaistí, že kupujúci si to nerozmyslí v poslednej chvíli, a vy nebudete musieť žiť bez nábytku, ktorý ste medzičasom predali v domnení, že sa čoskoro sťahujete.

Jednoducho využiť služby profesionálov sa niekedy naozaj vyplatí. Preto ak sa rozhodnete predaj vašej nehnuteľnosti realizovať na vlastnú päsť, dobre si vopred premyslite riziká a vždy sa ešte pred samotným predajom poraďte aspoň s právnikom. Predídete tým množstvu problémov, ktoré by ste si mohli spôsobiť.