Zateplenie budov

Hlavným dôvodom pre zateplenie budovy je úspora energie potrebnej na vykurovanie. Zateplením sa okolo budovy vytvorí ochranná vrstva s minimálnym množstvom tepelných únikov. Tým sa súčasne znižuje riziko zrážania vodných pár na vnútornej strane obvodových stien a následný vznik plesní. Zatepľovací systém tiež ochráni pôvodnú stavebnú konštrukciu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, čo predlžuje životnosť budovy.

Zateplením obytného domu môžu vlastníci a nájomcovia jednotlivých bytov výrazne ušetriť. No hlavne domy s mnohými spolumajiteľmi mávajú problém dohodnúť si zatepľovanie. Mnohí obyvatelia na zatepľovanie nemajú peniaze, nechcú sa ani zadĺžiť. A hoc teda zatepľovanie budovy prinesie úsporu, je to spravidla zisk značne oneskorený. Zisk, za ktorý najskôr treba zaplatiť.

Konkrétny prípad paneláku z Bratislavy dokazuje výhodnosť zateplenia budovy. Klasický panelový dom postavený v osemdesiatych rokoch, ktorý má 36 bytov a tri schodištia, mal pred zateplením spotrebu tepla 1616 GJ. Po zateplení budovy a vyregulovaní kúrenia spotreba klesla na 719 GJ.

Veľmi dôležité je vybrať si dobrého „zatepľovateľa“, teda firmu, ktorá zatepľovacie práce vykoná. Hlavný dôraz pri výbere by ste mali klásť na recenzie a odporúčania od obyvateľov už zateplených bytoviek. V určitej oblasti vykonáva práce väčšinou niekoľko opakujúcich sa firiem, preto by nemal byť problém potrebné informácie získať.

Ďalej je veľmi dôležitým kritériom odborná spôsobilosť realizátora, ktorú môže preukázať licenciou na zatepľovanie budov od Technického a skúšobného ústavu stavebného a certifikátom od výrobcu zatepľovacieho systému.

Kvalitný realizátor by mal okrem samotného vykonania zateplenia zabezpečiť tiež komplexné služby súvisiace so zatepľovaním budov, ktoré zahŕňajú vytvorenie projektovej dokumentácie, vybavenie stavebného povolenia, pomoc s financovaním, dodanie materiálu a stavbu lešenia.

Tento článok je spracovaný v spolupráci s firmou Elaut BauMont. Ponúkajú zatepľovanie budov, plastové okná a ďalšie služby z oblasti zatepľovania a šetrenia energie.

Doplnenie článku o zateplení z praxe

Aj keď teraz už budem písať subjektívne názory, môžu sa niekomu hodiť pri rozhodovaní, či sa zateplenie oplatí, alebo nie.

Náš panelák sa chystali zatepliť asi 10 rokov. Rokovania viazli na bode mrazu (asi ich nemal kto zatepliť). Cenové ponuky boli vysoké a keďže ide o dom so staršími ľuďmi, bolo zle. Väčšina sa bránila prijať také finančné bremeno. Dôchodky sú nízke, návratnosť investície do zateplenia je vzdialená. Predstava, že o pár rokov bude byt v zateplenom paneláku lukratívnejší je pre dôchodcu tiež málo atraktívna. Je druhá vec, že mnoho starších ľudí míňa takmer celý dôchodok na to, že žijú vo veľkom byte, ktorý slúžil celej rodine. No deti sa rozletia, manžel umrie a chuderka dôchodkyňa musí uživiť štvorizbový byt. Na predaj sa necíti. Možno ho šetrí pre deti detí... Ale to je iná téma, netýka sa zateplenia.

Po pol roku tortúry so zatepľovaním paneláku už máme aj skúsenosti. Absolvovali sme už dve zimy a letá. Zateplenie má dva veľmi priaznivé vplyvy, ktoré cítim takmer trvale.

  • V zime nie je zima. Aj keď kúria rovnako, už netreba sedieť pri práci (pracujem doma) v zimnom kabáte pri počítači a márne prikurovať elektrinou. Dnes je v zime príjemne, dokonca radiátor stačí priškrtiť tak na polovicu.
  • V lete nie je neznesiteľná horúčava. Nevravím, že je v lete chladno. Ale nie je to neznesiteľné.

Dá sa povedať, že zateplenie domu spôsobilo najmä orezanie špičiek. Byt je tepelne oveľa stabilizovanejší. To je pocitová úroveň. Tá sa podpísala aj na nižšej potrebe kúrenia. Radiátor by už naplno v zime tak hicoval, že by sa nedalo obsedieť a bolo by nutné to vetrať. No a elektrické piecky už ani neviem kde mám. Myslel som si, že som zimomravý. Stačilo zatepliť byt.