Fotografovanie nehnuteľností

Ak predávate alebo chcete prenajať nehnuteľnosť, fotografia je jedným zo základných nástrojov marketingovej komunikácie.

Predaj nehnuteľnosti prebieha takmer vždy na diaľku. Jediné, čo máte v rukách je text, alebo obraz. Či už zverejníte inzerát, alebo nejaký pútač, máte k dispozícii vizuálny nástroj. Ak plochu zaplníte písmenkami, málokto bude čítať. Ľudia sú povrchní. Možno sa zaujímajú o kúpu nehnuteľnosti, ale ak uverejníte napríklad že predávate dvojizbový byt, je to rovnaké ako napísať slovo výpredaj. Na to už dnes ťažko reagovať, všade sú výpredaje, každý predáva dvojizbové byty. A zo skúsenosti už vieme, že výpredaj býva zväčša len rafinovaný spôsob ako nalákať ľudí a tie dvojizbové byty aj tak za nič nestoja.

Ak však vo svojom inzeráte na predaj bytu uvediete fotografiu, z čitateľa sa stane obzerateľ. Jediný pohľad a vie, čo predávate. To samozrejme, platí len ak vaša fotografia nehnuteľnosti je vydarená. Ak váš byt či dom zachytáva chuť vzbudzujúcim spôsobom. A tu narážame veľmi často na problém kvality fotografií nehnuteľností.

Fotografie nehnuteľností a profesionálny fotograf

Najnepríjemnejšou vecou pri predaji nehnuteľností je, že musíte investovať. To vlastne nie je predaj nehnuteľnosti ale skoro až podnikanie. Viem, vy chcete svoj byt či dom rýchlo predať. Tok peňazí teda má ísť smerom ku vám. A realitný agent (aj tento článok) vám bude radiť opak. Najskôr investujte nemalé peniaze a až potom začnite predávať nehnuteľnosť. Nepríjemné!

  • Mali by ste pred predajom nehnuteľnosti túto uviesť do dobrého stavu. Murári, maliari, rekonštrukcia dvier, možno výmena okien... Keď už toľko vrazíte aby byt bol krajší, neoplatí sa v ňom zostať a užiť si to? :-)
  • Mali by ste nehnuteľnosť upratať a nechať poloprázdnu, alebo prázdnu. Ale vy často nemáte kam inam ísť bývať.
  • Mali by ste investovať do fotografovania. Znova - peniažky od vás preč.

To všetko by ste mali spraviť, pretože to vytvára obal tomu, čo predávate. nepríjemné je, že nielen pri predaji nehnuteľností často ideme s rozpočtom na doraz. Aj počítače sme kedysi tak kupovali - nezostalo nám už ani len na jednu disketu. Pri predaji nehnuteľností však radšej kalkulujte, čo sa stane s vašou cenou nehnuteľnosti ak investujete a ak neinvestujete niečo navyše. Môže sa stať, že investíciou nejakej tisícky do úprav, drobnej rekonštrukcie a fotenia bytu profesionálom získate o niekoľko tisíc lepšiu predajnú cenu. Alebo oveľa rýchlejšie nájdete kupcu - aj to je hodnota.

Úprava nehnuteľnosti pred fotografovaním

Pred tým, než predávaný byt či dom niekomu ukážete je vhodné dať ho do poriadku. Viete, akí sú ľudia. Dajú na prvý dojem. Preto by ste mali nehnuteľnosť dostať do chuť vzbudzujúceho stavu. Ak môžete, aspoň oblížte steny farbou a privolajte upratovačku. Nová maľovka dá nehnuteľnosti inú vôňu.

Pokiaľ si môžete dovoliť investovať viac, inštalujte zaujímavé svietidlá do stien, alebo inde - svetlo predáva. Svetlo vyvoláva dojem priestoru. Zaujímavé osvetlenie je dobrá investícia. Poohliadnite sa po svietidlách s dobrou farebnou teplotou, najlepšie takých, ktoré svietia vo farbe denného svetla (okolo 6500 kelvinov). Vytvárajú prirodzené a príjemné osvetlenie.

Pokiaľ v byte bude pri predaji nejaký nábytok, minimalizujte ho. Váš zákazník kupuje nehnuteľnosť, prázdny priestor. Nie váš sentiment. To musí byť jasné aj z fotografií aj pri predvádzaní nehnuteľnosti.

Voľba času a osvetlenia fotografovanej nehnuteľnosti

Asi viete, že najslávnejší krajinári - fotografi sa vyznačujú tým, že krajinku, ktorú chcú odfotiť navštevujú opakovane, niekedy aj celý rok. Čakajú, ktoré svetelné podmienky budú ideálne. Podobné to je aj s vašim bytom.

Ak chcete prezentovať, že váš byt je slnečný, fotografujte v čase, kedy svieti slnko. Snímajte v rôznych časoch a posúďte, ktoré fotografie vyzerajú najlepšie. Ak máte prázdnu stenu, možno na ňu dopadá slnko z okna - to môže byť príjemné. Testujte.

Pokiaľ máte byt, ktorého izby sú na rôznych stranách domu, každú izbu môžete odfotografovať v inom čase. Ja viem, vyznieva to tak trocha ako podvod ukázať všetky izby slnečné, ak v skutočnosti je slnečná vždy len jedna... Ale aj na obaloch výrobkov sú tieto prikrášlené. Pozrite sa na hamburger. Podobá sa tej chrumkavej nádhere z pútača, podľa ktorého ste si objednali? Jednoducho aj v marketingu predaja nehnuteľností treba použiť taktiku, ktorá funguje.

Účelom fotografie nehnuteľností je prilákať záujemcu. Nie odpudiť ho.

Amatérska fotografia nehnuteľností

V tejto sérii článkov sa venujem svojpomocnému fotografovaniu nehnuteľností. Ak nemáte peniaze alebo čas na fotografa, veľa sa dá spraviť aj s bežným kompaktným fotoaparátom. Veľa sa ním dá aj skaziť. Preto tieto rady môžete využiť na to, aby ste vylepšili svoje fotky. Mnoho tipov ako fotografovať nájdete na mojom webe digi-foto, tu sa venujem len niekoľkým najrýchlejším radám ako fotografovať nehnuteľnosti.

Čím viac o fotografovaní viete, tým lepšie zábery bytu spravíte. Ja viem, aj s príšernými fotkami sa dá predať dobrý byt, či dom. No lepšie je nasnímať radšej čo najlepšie obrázky.

Videozáznam nehnuteľnosti

Tip nakoniec: V dnešnej dobe má veľa fotoaparátov aj videokameru. Niekedy môže byť užitočné, ak sa s ňou prejdete po byte a nasnímate tak nehnuteľnosť v praxi. Virtuálna videoprehliadka môže byť zaujímavým spôsobom, ako predstaviť váš byt budúcim záujemcom.

Chyby pri fotografovaní bytov

Ak predávate nehnuteľnosť, potrebujete fotografie. A musia to byť dobré fotografie bytu! V ideálnom prípade si pozvete profesionálneho fotografa a ten vám byt nafotografuje. Ako však pozerám po inzerátoch, väčšina ľudí sa rozhodla pre svojpomocné fotografovanie nehnuteľností. Výsledky sú katastrofálne. Okrem mnohých rád na tému ako fotografovať, ktoré som napísal na digi-foto.sk teda pridám pár tipov ako fotografovať byt. Vopred upozorňujem, že pôjde o provizórium! Interiérová fotografia sa jednoducho robí inak.

My predpokladajme, že máte kompaktný fotoaparát a veľa elánu. Najväčšie chyby, ktoré vidíme na amatérskych fotkách je, že sa

  • fotografovanie bytov so zapnutým bleskom
  • fotografovanie bytov zo zlých uhlov
  • viac zlých fotiek, ak nemáme dobrú

V jednotlivých článkoch v tejto sekcii sa pozrime na detaily týchto chýb. No a aj na tipy, ako to spraviť lepšie a zadarmo.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.