Radšej málo dobrých, ako veľa zlých

Uverejniť viac zlých fotografií ak nemáme jednu poriadnu je klasická chyba. Nerobte ju.

Často si fotograf uvedomí, že jeho fotografia jednoducho nezachytila byt tak, ako by bolo treba. Rieši to potom tak, že vyrobí sériu takých fotografií v nádeji, že tým vyváži nekvalitu. Dúfa, že ak sa izba nevojde na jeden záber, dáme viacero záberov a divák si to azda v duchu zloží. Nezloží. Ľudia vám nebudú venovať toľko času.

Väčšinou je majiteľ kompaktného fotoaparátu nešťastný preto, že nevie ako na to.

Potom do inzerátu zadá sériu fotografií z nehnuteľnosti, ktoré sú si podobné, ale žiadna z nich neukazuje, ako byt vlastne vyzerá. Určite je lepšie mať fotky ako nemať. No z takéhoto záberu si prípadný záujemca veľmi názor nespraví.

Použite preto trik, ktorý profesionálni fotografi robia už dávno. Nasnímajte nehnuteľnosť naozaj zo všetkých možných strán a všetkými spôsobmi, ktoré sa podaria. Cez deň, v noci, z rôznych uhlov. Potom si fotografie prehliadnite a vyberte len niekoľko málo obrázkov, ale len tých najlepších!

Ja viem, asi si teraz kladiete otázku, načo fotiť nehnuteľnosť veľa krát, keď by stačilo cvaknúť len tých pár najlepších fotiek bytu. Problém je v tom, že vy zvyčajne vopred neviete, ktorý záber nehnuteľnosti bude vydarený a ktorý fádny. Práve na to slúži fotografovanie veľa rôznych variant. Je to útok hrubou silou. V dobe digitálnych fotoaparátov je to zadarmo, len trocha práce navyše.