Pri výbere realitného sprostredkovateľa je dobré osobne ho navštíviť v jeho kancelárii. Zistíte tak, kde svoju činnosť prevádzkuje a či nie je sídlo len fiktívne. Bezpečnejšie je spolupracovať s realitnými maklérmi zastrešenými realitnou kanceláriou alebo tými, ktorí majú vlastnú kanceláriu. Vyhnete sa tak možnému riziku, že maklér sa „vyparí“ aj s vašou zálohou.
Odporúčame vyžiadať si od neho predloženie výpisu z obchodného registra alebo živnostenské oprávnenie na výkon sprostredkovania predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností. Tieto informácie sa dajú získať aj cez internet, kde je možné nahliadnuť do obchodného aj živnostenského registra.
Minimálne si tak môžete overiť jeho tvrdenia. Realitný maklér vám poskytne všetky informácie ohľadne kúpy pozemku alebo nehnuteľnosti, bude vás sprevádzať pri prehliadkach, vysvetlí vám všetky náležitosti týkajúce sa prevodu nehnuteľností, aké doklady sa predkladajú na kataster a ďalšie potrebné informácie k úspešnej realizácii vášho zámeru.
Podľa odpovedí na vaše otázky získate predstavu, či je realitný sprostredkovateľ kompetentný a dôveryhodný. V prípade pochybnosti radšej navštívte iného sprostredkovateľa.
Profesionálny sprostredkovateľ by v rámci svojich služieb mal zabezpečiť vypracovanie kúpnych alebo iných zmlúv, napríklad darovacie zmluvy, zmluvy o budúcich zmluvách, nájomné zmluvy a iné., ďalej návrh na vklad. Mal by klienta informovať, aké doklady a dokumenty bude potrebovať (vyhlásenia správcov, pôvodné zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti, listy vlastníctva, snímky z katastrálnych máp a podobne).
Mal by byť schopný zabezpečiť znalecké posudky a mal by ovládať postupy predaja prostredníctvom hypotekárneho úveru. Realitný sprostredkovateľ by mal klienta odbremeniť od administratívneho zabezpečovania potrebnej dokumentácie napríklad na katastri nehnuteľností.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.