Ako sa presťahovať a nezošalieť

Sťahovanie rovná sa stres. A ten, kto povedal, že radšej dvakrát vyhorieť, ako sa raz sťahovať, vedel o čom hovorí.

Ale pri troche snahy sa dá sťahovanie spraviť prinajmenšom znesiteľným. To, že sa budete sťahovať, budete za normálnych okolností vedieť cca mesiac vopred, takže máte čas sa aspoň trochu naň pripraviť. Ako? V prvom rade si zožeňte krabice. Ideálne je, ak pracujete tam, kde sa pokladajú za kartónový odpad.

Ak nie, vybavte si v najbližšom obchode napríklad s potravinami, aby vám ich odložili. Ideálne je, ak máte viac krabíc jednej veľkosti, budú sa vám dobre ukladať na seba. Pri sťahovaní sa vám budú ľahšie prenášať nižšie krabice, a taktiež sa vám do nich veci budú dať prehľadnejšie uložiť.

Baliť veci do krabíc môžete začať už zhruba ten mesiac, alebo minimálne tri týždne vopred. Takže do krabíc si najskôr pobaľte také veci ako napr. v lete vianočný stromček a ozdoby, v zime plavky, nafukovačky, plavecké plutvy a pod. Na každú krabicu si napíšte fixkou, čo v nej máte. Pozor, nápisy píšte zboku, pretože ak budete krabice aj v starom a neskôr aj v novom byte ukladať na seba, nápisy navrchu krabice vám veľmi nepomôžu. Veľmi sa vám do balenia nebude tak skoro chcieť, poviete si, že veď je ešte čas..Ale verte mi, oplatí sa dať si trebárs záväzok zabaliť denne jednu veľkú, alebo dve malé krabice. Aj tak budete mať toho v posledné dni dosť, tak sa aspoň trochu ušetrite od stresu.

Odporúčam vám zaobstarať si tiež veľké plastové vrecia. Nemusia to byť také so zaväzovaním, stačia obyčajné, veď na nich môžete spraviť uzol, prípadne ich uviazať špagátom alebo prelepiť lepiacou páskou. Do vriec si povkladajte napríklad prebytočné vankúše, deky, paplóny..skrátka spanie pre hostí (eventuálnym záujemcom na prespanie dajte vopred vedieť, že sa sťahujete a že ich nemáte ako a kam uložiť- verím, že pochopia). Do plastových vriec vhadzujte aj veci na vyhodenie a rovno ich vyhadzujte. Na sťahovaní je dobré aspoň to, že sa konečne zbavíte vecí, ktoré ste v starom byte prenášali z miesta na miesto už roky. Dobre si pri balení premyslite, či naozaj všetko potrebujete vliecť do nového príbytku.

Dobrá je zásada, že čo z oblečenia ste nemali už dva roky na sebe, zrejme už potrebovať nebudete - preto to vyhoďte, prípadne niekomu podarujte. Rovnako sa zbavte aj plyšových a iných hračiek po deťoch, spravte nimi niekomu radosť. A ženy, skúste sa zamyslieť, či všetko to oblečenie, do ktorého sa nezmestíte je naozaj „motivačným“, ako ho nazývate...či je skutočne reálne, že by ste o toľko čísiel mohli schudnúť: Ak si odpoviete áno, v pohode to zabaľte do krabice.

Ak nie, šupnite to do vreca a zbavte sa toho! Pokračujme ale v balení. Nehľaďte na to, že budete pár týždňov spávať v byte s krabicami, oplatí sa to, naozaj. Budú vám síce pribúdať, ale budete mať dobrý pocit, že to máte pod kontrolou. A čím viac sa bude blížiť termín sťahovania, tým viac vecí sa odvážite pobaliť. Zhruba týždeň pred sťahovaním zabaľte už aj sklo, porcelán a pod. Mne sa osvedčilo zabaliť sklenené veci pekne umyté každé osobitne do servítkov, pretože ak ich potom budete rovno čisté vybaľovať do vitrín, oceníte to.

Nezabudnite pobaliť aj veci z pivnice!

V kuchynskej linke si nechávajte už len úplne najpotrebnejšie veci. Spravte si jedálniček aspoň v duchu a nechajte si nezabalené len to, čo budete na varenie a stolovanie potrebovať. Aj z osobných vecí si zabaľte všetko, čo sa dá, pretože tie posledné krabice už budú mať názov rôzne, alebo mix a ak tam budete mať priveľa vecí, znervózni vás to. No a nastal večer pred sťahovaním: vtedy je načase už aj vypnúť chladničku (kôli prenášaniu musí byť vypnutá myslím že minimálne 24hodín vopred).

Je dobré chladničku omotať strečovou fóliou, nebudú sa vám pri prenášaní otvárať dvierka. Strečovú fóliu využijete aj napríklad na ochranu matracov, sedacej súpravy a podobne, nepoškodia sa vám pri prenose. Zo skriniek pozvesujte dvierka a povyberajte poličky. Zároveň všetko aspoň zhruba poutierajte od prachu (ocenia to najmä tí, ktorí budú veci prenášať). Nič nenatierajte žiadnym prípravkom na leštenie nábytku, to by sa vám veľmi nepoďakovali, ak by si takú naolejovanú vec opreli o seba!

Dobre si premyslite, kto z vás domácich pri sťahovaní ostane v starom a kto v novom byte. V obidvoch je potrebné mať niekoho, kto to bude organizovať tak, aby sa veci aspoň približne brali po poradí a tiež aj dali na svoje miesto. Predpokladám, že na tom ste dohodnutí a keďže už pár týždňov aj tak poriadne nespávate, že to máte aj dobre premyslené. No a ani sa nenazdáte a ste presťahovaní. Lepšie povedané, sedíte uprostred krabíc a vakov a tašiek a neviete, čo skôr.

Nuž, nestresujte sa, vybaľte si najmä potraviny a najnutnejšie veci na spanie a oblečenie, ostatné vybaľujte v opačnom poradí, ako ste to zabaľovali. Ak nestihnete niečo vybaliť dnes, nechajte to kľudne na zajtra. Ved aj zajtra svitá a to najhoršie ste zvládli super. Už to pôjde len ako sa vraví, „ z kopca“ a môžete sa tešiť zo zariaďovania nového príbytku. To je na tom to najkrajšie.

Napísala Mortysha