Svadobné tipy

Svadba čaká väčšinu ľudí. V tejto sekcii sa venujem téme svadba. Popisujem aspoň niektoré z vecí, ktoré vás budú asi čakať, ak sa rozhodnete vstúpiť do manželstva.

Svadba je skôr právna a poťažmo rodinná udalosť. Podľa môjho názoru, ak sa dvaja majú dlhodobo radi a vzťah sa im darí, môžu sa zobrať. Potom svadba áno. No a aj nemusia. Potom svadba nie. V zásade svadba je inštitút na ochranu detí. Nie je to žiadna "poistka" vzťahu.

Kto neplánuje mať deti, svadba ho nemusí zaujímať. Snáď kvôli okoliu... Nemusíte s týmto názorom súhlasiť. Svadobné tipy, ktoré tu nájdete môžete čítať len ako názor jedného z mnohých ľudí. Nemusíte sa riadiť tým, čo niekto niekde napíše. Ak máte inú predstavu o tom, ako má prebehnúť práve tá vaša svadba, realizujte ju. Je to váš deň, váš obrad.

Je to vaša svadba...

Na druhej strane vám odporúčam veľmi ohľaduplne rešpektovať aj postoje vašich blízkych. Viem, nejaká babička, či strýko vám formálne do toho nemá čo hovoriť. Ani matka či otec nemôžu - keby sme mali ísť iba podľa nejakej teórie. Myslite však na to, že ak sa zrieknete niektorých svojich predstáv a vyhoviete blízkym, stanú sa dve veci:

  • upevníte vzťahy, vyjadríte tým úctu a rešpekt svojim blízkym
  • urobíte radosť, splníte prianie

Ani neviem, ktorý z tých bodov je významnejší.

Áno, poviete si, že názory vašich rodičov na sobáš sú hrozivo zastarané (a názory starých rodičov predpotopné). Ale to je prirodzené. Oni vyrastali v inej dobe. Vo svojej mladosti si tvorili sny a ideály a dnes sa im môžu naplniť. Ak môžete, pokúste sa aspoň niektoré z predstáv vašich rodičov a blízkych splniť a rešpektovať. Je to pre nich dôležité - možno vám nikdy nedokážu povedať ako dôležité.

V konečnom dôsledku sa vaše spolužitie vydarí, alebo nevydarí celkom bez ohľadu na to, či ste mali svadbu v ponorke, alebo na streche najvyššieho domu v meste. No sklamanie rodičov, ktorým by ste upreli niektoré predstavy môže byť hlboké a boľavé aj po niekoľko rokov. Prečo? Pretože vaši rodičia dňom vašej svadby oficiálne osamejú. Zostanú im na vás spomienky.

Preto by som bol veľmi rád, keby ste všetko to, čo tu píšem brali s rezervou a s úsmevom. Ale s rovnakým postojom skúste pristúpiť aj ku svojej vlastnej predstave. Dobré vzťahy nezačínajú tým, že si človek presadí svoju vôľu. Skôr pomáha, ak si vypočujete ich názory a poviete svoje.

V pokojnom ovzduší môžete nakoniec načrtnúť prípravy svadby, ktorá bude dôstojnou udalosťou, na ktorú budú mnohí spomínať s príjemným pocitom na duši. Asi týmto smerom sa teda uberám pri písaní tohto webu. Ak sa vám nepáči - môžete ho zavrhnúť. Ale radím vždy zvážiť radšej viac alternatív.

Svadba je okamih

Viem, niekto sa na tú chvíľu teší dlho, ale život sa skladá z maličkostí. Čo z toho, aká krásna (či nevydarená) bola svadba, ak sa časom manželstvo rozpadne? Preto všetka pompa a desaťtisíce, ktoré vrazíte do svadby sú poľná tráva. Ostanú fotky, kus videa a spomienok.

Kvalitný vzťah dvoch ľudí, ktorí vzájomne rešpektujú svoje potreby a očakávania nie je potrebné pritvrdzovať drahými fraškami pre večne nespokojné tetky a senzáciechtivých známych.

Keby všetky prachy, ktoré rodinní príslušníci napumpujú do svadby dali mladomanželom, mali by celkom solídnu hotovosť na začiatok.

Dosť často sa nevesta snaží schudnúť pred svadbou. Dá sa to pochopiť - snaha čo najlepšie vyzerať v tento okamih. Postup na rýchle chudnutie síce existuje, ale nedá sa odporúčať, aby ste sa o to veľmi pokúšali. Veľmi často to potom totiž dopadne tak, že po uzavretí sobáša zas začnete potichu priberať. No a to nie je celkom to, čo ste asi chceli. Môžete radšej využiť tento jedálniček na chudnutie. Je bezpečný a zdravý. Umožní vám rýchlo začať zhadzovať veľké brucho.

Avšak pokiaľ naozaj plánujete zhodiť pár kíl pred svadbou, potom odporúčam ísť na to systematicky. Pozrite si môj web na ktorom nájdete plán na chudnutie. Na stránke ako schudnúť je vyše 100 tipov, ktoré vám pomôžu začať.

Manželstvo

Manželstvo je stav, ktorý má mnoho definícií. Dosť výrazne je ovplyvnené minulosťou a v našich končinách teda prednostne kresťanskými tradíciami. Ak sa teda budeme dívať na tento pojem, vždy ho asi budeme vidieť v kontexte kultúry, z ktorej sa naň pozeráme. Celkom určite sa dá formulovať niekoľko funkcií, ktoré má manželstvo plniť. V týchto článkoch sa však nechcem venovať právnym záležitostiam - to nech riešia právnici. Určite je dôležité, aby dvojica, ktorá spolu žije mala možnosť legálne zdieľať majetok, dediť, získavať zdravotné informácie o partnerovi, mať možnosť aby jeden sa počas choroby staral o druhého a podobne.

V týchto článkoch sa skôr budem venovať komunikácii medzi manželmi. A začnime hneď zhurta tým, že dnes je cítiť trend menšej pohotovosti ľudí vstupovať do manželstva. Môže to súvisieť so zmenou sociálnej situácie, dostupnosťou antikoncepcie, kedy si dvojice môžu zariadiť život podľa svojich predstáv aj bez inštitútu manželstva. Manželstvo je potom v očiach mnohých chápané ako nejaký cirkevný prežitok a možno z toho dôvodu k nemu pociťujú niektoré dvojice nechuť.

Obraz manželstva a médiá

Určite svoje zohráva aj televízia a film. Desiatky rokov filmovej a televíznej produkcie vytvorilo obraz manželstva ako synonymum pre konflikty a problémy. Ak sa má filmový príbeh predať, musí byť zaujímavý. Zaujímavé sú skôr konflikty a zápletky. Film o harmonickom spolužití dvojice by jednoducho nezaujal. Tak sa môže do populácie vnášať pocit, že manželstvo je inštitút problematický. Ak k tomu pridáme štatistiky o rozvodovosti, je čudné, že to dodnes vôbec niektoré páry ešte skúšajú.

Napriek tomu všetkému je veľmi veľa manželstiev harmonických a spokojných. Len sa o nich nevie. Prečo? Len skúste medzi priateľni "dať k lepšiemu" informáciu: mám suseda a ten už je 30 rokov v šťastnom manželstve. Pozreli by na vás s otáznikmi v očiach. Čo to je za príbeh? Načo nám to hovoríš? Naopak, ak poviete, že druhý sused bičuje vlastnú ženu a ešte ju aj podvádza, budú žiadať podrobnosti o tom, ako hlasno kričí a plače. Na tomto princípe sa potom maskujú - nešíria - informácie o tom, že existuje nejaké šťastné manželstvo.

Nuž a potom sa pozrime aj na slovné spojenie šťastné manželstvo? Čím sme mladší, tým viac si do toho dosadíme to, čo považujeme za šťastie. Možno to bude predstava dlhodobého sexuálneho uspokojenia. Možno istota, že máte citlivú partnerku, či galantného muža. No väčšina predstáv o šťastnom manželstve býva skreslená neskúsenosťou a často aj nezrelosťou.

Ako dlho vydrží šťastie v manželstve?

Je niečo iné byť s niekým pol roka a trebárs 50 rokov. Prvé mesiace budeme určite s novou partnerkou naozaj radi, často dokonca šťastní. Predpokladajme, že sa nepohádame a žijeme teda v príjemnom ovzduší. Rozumieme si. Po roku až dvoch sa pocity šťastia začnú vytrácať, nech robíte čo chcete. Po pár rokoch už žijete s niekým, koho takmer dokonale poznáte. Jeho prítomnosť už vo vás nevzbudzuje v lepšom prípade žiadne negatívne pocity. Ani pozitívne. Práve tak sa dá popísať šťastné manželstvo. Ste s niekým, s kým je vám fajn, ale žiadne šťastie asi nezažívate. Možno až na malé výnimky ak sa vrátite z návštevy na ktorej vám iní manželia jasne ukázali ako šťastné manželstvo nevyzerá celkom určite.

Práve tu je preto potrebné premenovať pojem šťastie na spokojnosť. Jednoducho to, že chceme žiť s druhou osobou nebude zdrojom nejakých špeciálnych pocitov. Ak vám je spolu dobre, nemáte to s čím porovnať. Stav "dobre" sa stane normou. Nastavíte sa naň.

Ak teda žijete v takomto vzťahu, tak sa o vás veľmi nehovorí - nie je o čom. Ste spolu spokojní. Možno stojí za to občas si v takom prípade pripomenúť "počuj, veď my sme vlastne to šťastné manželstvo". A oslávte to. Potom zas na pol roka žite spokojný život.

S kým sa vám manželstvo asi podarí?

Často sa dá počuť výkrik, že protiklady sa priťahujú. Vychádza z pozorovania - muž a žena sú svojím spôsobom protiklady, či protipóly. Tiež je fajn, ak napríklad muž rád riadi a žena je rada riadená. Takéto protiklady sa možno nemusia práve priťahovať, ale vyhovujú si. Aj vo fyzike platí, že protiklady - plus a mínus - sa priťahujú, ale výsledkom býva iskra, výboj. Žiaľ aj medzi ľuďmi to tak býva, že ak sa dajú dohromady ľudia rôznych vlastností, bude to iskriť. A to nie je pre nich nič príjemné.

Oveľa lepšie bude, ak si vyberiete za partnera človeka čo najviac podobného. V zásadných veciach by ste mali byť:

  • buď podobní až rovnakí,
  • alebo by ste sa mali navzájom dopĺňať.

To sú asi najdôležitejšie vlastnosti pre pokojný a príjemný vzťah.

  • Ak obaja manželia majú radi turistiku, ľahko sa dohodnú ako tráviť svoj voľný čas.
  • Ak muž rád varí a žena rada umýva riad, vznikne z toho dobrá spolupráca.

Slovíčko spolupráca nás vlastne privádza ku ďalšej drobnosti, ktorá určí, či budete v manželstve spokojní. V manželstve totiž budete musieť na mnohých veciach spolupracovať. Preto:

Spolupráca spoluurčuje kvalitu manželstva

Teraz nemám na mysli len nejaké domáce práce. Spoluprácou myslím širší pojem. Aj v komunikácii môžete zaujať rôzne postoje. Spolupracujúci, odmietavý, súťaživý... Mnoho ľudí, azda častejšie mužov, chce byť "náčelníkom". Riadiť veci, určovať, dominovať. Všetko bude v poriadku, ak si taký muž nájde partnerku, ktorej to vyhovuje. Horšie bude, ak manželka nechce byť riadená a potom sa z komunikácie stane boj typu kto z koho. Tam končí spolupráca a začína zlo.

Samozrejme, aj spolupráca na bežných domácich prácach v domácnosti spoluurčí, ako spokojní budú členovia domácnosti. V minulosti bola situácia dlhodobo jasná. Žena bola doma, starala sa o deti, domácnosť, varenie, oblečenie. Muž chodil do práce a nosil domov peniaze. Takéto rozdelenie úloh na mužské a ženské prežíva dodnes. Žiaľ, zľahka sa zmenila situácia. Napriek skvelým výdobytkom modernej civilizácie a prudko sa zvyšujúcej životnej úrovni už rodina nevystačí s tým, aby pracoval len jeden jej člen. Žena ide tiež do práce. No z minulosti zostalo zažité akési rozdelenie úloh na mužské a ženské. Nespolupráca muža na chode domácnosti sa tak často dá vidieť. Pod zámienkou "že to nie je práca pre muža" sa niektorí domáci páni ulejú z povinností, ktoré by im mali prischnúť. V takom prípade je dobré skúmať, či manželka je s takto nastaveným režimom spokojná. Muž nemusí variť a prať, ak zabezpečí iné veci pre domácnosť, či rodinu. Dôležité je či to tak vnímajú obaja.

Dostávame sa tak k ďalšiemu pojmu a to je spokojnosť.

Spokojnosť v manželstve

Spokojnosť manželov sa nedá merať inak, ako len tým, čo oni sami cítia. Niet objektívnych kritérií. Ak je v byte špina a ani jednému z manželov to nevadí, bude to spokojné manželstvo aj v prípade, že iná manželská dvojica by bola z takej domácnosti otrasená.

Práve subjektívny pocit spokojnosti je veľmi dôležitým momentom. Pokiaľ ste so vzťahom dlhodobo spokojní, tak niečo je dobre. Možno netreba veľmi skúmať čo to je. A možno si svoju spokojnosť nepomenujete slovom šťastie - ako som písal vyššie. Práve pocit pokoja však dáva manželstvu tú správnu príchuť, ktorá vytvára domov.

Preto je užitočné z času na čas si klásť otázku, či váš manželský partner má v sebe pocit spokojnosti. Nie, nemusíte otročiť, ani nosiť diamantové náhrdelníky svojej drahej (prípadne predraženej). Len pod očkom pozorujte, čo sa v manželstve deje.

  • Ak sa vaša polovička občas zasmeje na tom čo poviete a
  • ak sa vy občas zasmejete na niečom zábavnom čo povedala ona,

tak važe manželstvo je s najväčšou pravdepodobnosťou v úplnom poriadku. Vymiznutie humoru totiž býva jedným z prvých indikátorov, že niečo nie je v poriadku. Netreba to hneď meniť na kabaret a počítať, kto sa kedy zasmial, ako dlho a či to bol smiech úprimný. To jednoducho vycítite.

Prečo humor považujem za tak dôležitý? Pretože ak s niekým žijete dlhší čas, zistíte, že si už nemáte veľmi čo povedať. Napriek tomu sa vám spolu veľmi dobre mlčí. Inými slovami - muž je často mimoriadne výrečný v období dvorenia. No akonáhle svoju samičku uloví, pomaly prestáva hovoriť. Je to vlastnosť mnohých mužov a je to normálne. Podobne mnoho žien vie hovoriť nepretržite a často pritom dokážu s mimoriadnou vytrvalosťou a precíznosťou nič dôležité nepovedať. Preto nejaká zhovorčivosť či mlčanie nezvykne určiť, či je manželstvo v poriadku.