Ako prať veci pre bábätko

Pokožka bábätka je veľmi citlivá a ľahko sa podráždi. Po narodení prichádza pokožka novorodeného bábätka do styku s rôznymi neznámymi látkami a často sa objavujú nejaké kožné problémy. Preto je dobré dbať napr. aj na čo najšetrnejšie pranie detského oblečenia, aby sa znížilo riziko podráždenia.

Ešte pred narodením bábätka, teda počas tehotenstva, si väčšina budúcich mamičiek chystá pre bábätko výbavičku. Všetky veci treba vyprať, pokiaľ možno na vyšších teplotách. To sa týka aj úplne nových vecí, nakoľko v nich ešte z výroby môžu byť pozostatky rôznych chemikálií a aj keď sú nové, kým sa dostanú na pult predajne, povaľujú sa naozaj všelikade.

Na pranie vecí pre bábätko používajte detské pracie prostriedky. Na trhu je ich dostatok, stačí si len vybrať. Aviváže, aj keď sa vyrábajú aj druhy určené pre detské veci, nepoužívajte. Neodporúča sa to, pretože aviváže zbytočne dráždia citlivú detskú pokožku a mohli by spôsobiť rôzne kožné problémy. Tak načo riskovať? Naviac, aviváž neurobí vaše prádlo čistejším, akurát mu dodá vôňu.

Dobré je tiež pri praní detských vecí pridať jedno pláchanie naviac, aby sa odstránili všetky zvyšky pracieho prostriedku.

Pri úplne maličkých bábätkách sa odporúča všetky veci, ktoré idú priamo na pokožku, aj prežehliť.

Aby ste teda predišli prípadným kožným problémom či alergiám vášho bábätka, buďte pri praní detských vecí opatrní. Neskôr, asi od veku šesť mesiacov, môžete pomaly skúšať prať detské oblečenie aj v „dospeláckom“ pracom prostriedku s pridaním aviváže, no vždy sledujte reakciu vášho drobčeka. V prípade, že dieťa trpí ekzémom alebo inými kožnými ochoreniami, poraďte sa o vhodnom spôsobe ošetrovania detských vecí radšej s kožným lekárom prípadne s alergológom.

Napísala MaJa.