Výber detského lekára pre bábätko

Ak ste práve v radostnom očakávaní bábätka, okrem chystania výbavičky, vyberania mena pre vášho drobčeka alebo chystania detskej izbičky, by ste mali myslieť aj na výber pediatra.

Dôležité je vybrať si detského lekára ešte predtým, než sa bábätko narodí, nakoľko už pri pôrode bude treba jeho meno oznámiť a po prepustení z pôrodnice sa uňho už aj s bábätkom budete musieť zastaviť. Niektorí pediatri však chodia na prvú návštevu bábätka domov, čo je veľká výhoda.

Ako teda vyberať? Ak ide o vaše prvé dieťatko, je dobré dať na referencie iných mamičiek, ktoré s daným lekárom majú skúsenosti. Pokiaľ už nejaké deti máte a ste s ich detským lekárom spokojní, potom zrejme nebudete dlho rozmýšľať nad výberom.

Nemusíte sa obmedziť len na svoje bydlisko alebo najbližšie okolie. Ak máte k dispozícii auto, pokojne si môžete vybrať pediatra aj vo vzdialenejších miestach.

Orientovať sa napr. len podľa veku je v tomto prípade dosť zradné. Starší lekári môžu byť totiž veľmi skúsení a mať bohaté praktické skúsenosti, no taktiež môžu byť veľmi konzervatívni a neochotní prijať nové trendy. Mladí lekári zasa môžu byť naopak otvorení všetkému novému, no nevýhodou býva málo praxe. Len podľa veku sa však skutočne orientovať nedá.

Niektoré mamičky tiež zaujíma to, či sa detský lekár zaoberá aj homeopatiou.

Pri voľbe pediatra je ale zrejme najlepšie prísť sa ešte pred pôrodom osobne popýtať na všetko, čo vás zaujíma. Zistite si, či daný detský lekár chodí na prvú návštevu k bábätku, kedy sú uňho poradne pre mamičky s bábätkami a všetko, čo vás zaujíma.

Výhoda je aj v tom, že vďaka osobnému kontaktu budete vedieť, ako na vás konkrétny pediater pôsobí ako človek – teda, či je milý, prívetivý, alebo skôr nervózny a podobne. K tomuto človeku budete totiž s vaším malinkým drobčekom chodiť najmä v prvom roku dosť často, preto si vyberajte starostlivo.

Napísala MaJa.