Kočík pre bábätko

Zväčša nevyhnutnou súčasťou výbavičky pre bábätko je aj kočík. Dnes už majú rodičia omnoho viac možností, ako tomu bolo kedysi, keď boli na trhu dva či tri druhy kočíkov. Ponuka je dnes skutočne pestrá, takže výber toho najlepšieho kočíka nie je vôbec ľahká úloha.

Kočíky sa dajú rozdeliť do viacerých kategórií a podkategórií. Medzi základné druhy patria kočíky hlboké (sú pre najmenšie bábätká), športové (sú pre detičky, ktoré už dokážu samy sedieť) a potom kočíky kombinované, ktoré v sebe spájajú hlbokú vaničku a následne sa dajú prerobiť na športovú verziu kočíka.

To je však len veľmi zjednodušený opis, pretože napríklad aj športový kočík sa dá použiť od narodenia, ak sa naň dá pripevniť autosedačka pre najmenšie bábätká a podobne. Jednoducho, možností je veľmi veľa.

Ak čakáte prvé bábätko, možno sa oplatí kúpiť kombinovaný kočík. Dnes si rodičia často zaobstarávajú celé kočíkové zostavy – hlboká vanička, športová časť a autosedačka, tzv. trojkombinácie.

Pri výbere sa treba zamerať najmä na to, kam s kočíkom plánujete chodiť, teda na akých terénoch ho budete používať. Tomu treba prispôsobiť napríklad veľkosť kolies. Do hrboľatých terénov sa skôr hodia veľké nafukovacie kolesá, do mesta postačia aj malé kolieska.

Počet kolies už dávno nie je obmedzený len na štyri. Vyrábajú sa kočíky s troma kolesami, tzv. trojkolky, potom s rôznymi zdvojenými kolesami a podobne. Rozdiely sú aj v tom, či sa predné kolesá dajú otáčať, alebo sú napevno. Otáčateľné kolesá majú výhodu v tom, že neraz uľahčia manipuláciu s kočíkom a väčšinou sa dajú zaaretovať, teda „premeniť“ na neotáčavé jednoduchým úkonom.

Okrem toho vás tiež možno bude zaujímať, či sa dá športová časť kočíka umiestniť v smere aj protismere jazdy (aby ste mohli bábätko voziť v oboch smeroch), prípadne či má kočík prehadzovateľnú rukoväť.

Ďalej aj hmotnosť kočíka je pomerne dôležitým prvkom pri výbere. Ak budete napr. s kočíkom cestovať MHD alebo ho často prenášať, potom si vyberajte čo najľahší variant s jednoduchým skladaním.

Taktiež si zistite, či sa daný kočík zmestí do kufra vášho auta. Na túto drobnosť veľakrát rodičia zabudnú a potom ich to stojí kopec nervov, kým obrovský kočík vtesnajú do mini-kufra.

Rozdiely sú aj v rukoväti. Kým niektorým rodičom skôr vyhovuje rukoväť plná, iní dávajú prednosť tzv. golfovým paliciam – teda rúčky sú dve a pri tlačení kočíka potrebujete obe ruky. Dnes už sú aj kombinované varianty rukovätí – golfové palice sa dajú spojiť a vznikne plná rúčka, takže podľa potreby si tento prvok prispôsobíte.

Veľmi dôležitá je bezpečnosť kočíka. Dnes už spravidla každý kočík má päťbodové bezpečnostné pásy a takisto musí byť stabilný, aby nedošlo k prevráteniu. Predsa len sa však z času na čas objavia informácie o nebezpečnom kočíku na našom trhu, takže je dobré sledovať najmä stránky Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Napísala MaJa.