Sex v tehotenstve

Mať či nemať sex v tehotenstve? Je sex v tehotenstve bezpečný? Nemôže to bábätku uškodiť? Takéto a podobné otázky vŕtajú v hlave budúcich rodičov.

Pravda je však taká, že sexu v tehotenstve vzdávať nemusíte, pokiaľ vaše tehotenstvo nie je rizikové. Môžete sa spýtať vášho gynekológa, či vo vašom prípade nie je nejaký dôvod na sexuálnu zdržanlivosť, no zväčša môžete „fungovať“ rovnako ako pred tehotenstvom.

Sexuálne „chúťky“ tehotných žien sú však nevyspytateľné a niektoré budúce mamičky trpia počas celého tehotenstva akýmsi útlmom a na sex ani nepomyslia. Iné môžu byť zasa až nezvyčajne náruživé.

U niektorých tehuliek sa útlm objavuje napríklad len na začiatku, obzvlášť ak trpia nevoľnosťami či nadmernou únavou. Častý je aj sexuálny nezáujem v poslednom štádiu tehotenstva, kedy to už s veľkým bruškom ani nie je ono.

Každá žena je však iná, takže možno práve vy si budete bez problémov užívať sexuálny život počas celého tehotenstva.

V prípade, že má žena akékoľvek problémy počas tehotenstva (najmä ak sa objaví nejaké krvácanie), odporučí často lekár sexuálnu zdržanlivosť. Rovnako v prípade, ak má žena napr. zavedený pesar ako „prevenciu“ predčasného pôrodu (ak sa materničný krčok začne predčasne otvárať).

Sex v tehotenstve teda nemusí byť tabu a pokiaľ nehrozia žiadne komplikácie, nie je dôvod sa ho vzdávať. Niektoré nedočkavé tehuľky dokonca využijú túto príjemnú aktivitu aj na „popohnanie“ bábätka, ak sa mu akosi nechce na svet. Sex totiž môže pomôcť spustiť pôrod.

Napísala MaJa.