Mimomaternicové tehotenstvo

Ako už samotný názov napovedá, mimomaternicové tehotenstvo znamená stav, kedy sa oplodnené vajíčko uchytí nie v maternici, ale niekde mimo nej.

Oplodnené vajíčko sa tak môže zahniezdiť napríklad vo vajíčkovode, čo je najčastejší typ mimomaternicového tehotenstva, alebo aj niekde inde (napr. v dutine brušnej).

Takto uhniezdené vajíčko nemá však veľkú šancu na vývoj a rast, a tak často v skorom štádiu odumiera. Neraz sa však vajíčko vyvíja a rastie, čo môže ohroziť aj život ženy. Ak totiž vajíčko zväčšuje svoj objem, mohlo by skôr či neskôr dôjsť k prasknutiu vaječníka a následne krvácaniu do brušnej dutiny. A to už je veľmi vážny stav.

Riziko mimomaternicového tehotenstva je vyššie napr. u žien, ktoré prekonali rôzne gynekologické zápaly či chirurgické zákroky. Tie často spôsobujú zmeny v štruktúre vajíčkovodov, čo môže prispieť k mimomaternicovému tehotenstvu.

Tento jav sa tiež objavuje u žien so zavedeným vnútromaternicového telieska (forma antikoncepcie).

Mimomaternicové tehotenstvo sa môže prejaviť príznakmi charakteristickými pre „normálne“ tehotenstvo. Varovným signálom býva akékoľvek krvácanie alebo bolesti či pichanie v podbrušku. Vtedy treba jednoznačne navštíviť lekára.

Niektoré mimomaternicové tehotenstvá končia bez potreby operácie a telo si s týmto stavom poradí samo (napr. vypudí odumreté vajíčko). Často je však nutný zákrok, kedy sa plod odstráni.

Aj po prekonaní mimomaternicového tehotenstva (najmä, ak sa naň včas prišlo a stav sa vyriešil bez komplikácií), máte veľkú šancu, že ďalšie tehotenstvo bude v poriadku.

Napísala MaJa.