Alkohol v tehotenstve

Azda každému je jasné, že tehotenstvo a alkohol proste nejdú dokopy. Ak sa žena v tehotenstve oddáva alkoholu, alebo si len dopraje viac, než je rozumné, môže to mať na dieťa veľmi negatívny dopad.

Čo všetko hrozí dieťatku matky alkoholičky? Najcitlivejším obdobím je prvý trimester – teda prvé tri mesiace tehotenstva, kedy sa vyvíjajú dôležité orgány bábätka. U alkoholičiek v tomto období je zvýšené riziko potratu a môže dôjsť taktiež k rôznym vážnym poškodeniam plodu.

Štatistiky ukazujú, že deti alkoholičiek bývajú na tom horšie s inteligenčným kvocientom, teda mávajú nižšie IQ, než deti žien, ktoré v tehotenstve alkohol nepožívali.

Pitie alkoholu môže mať za následok aj rôzne poruchy nervovej sústavy vyvíjajúceho sa plodu. Dieťa potom môže zaostávať v telesnom ale i duševnom vývoji a podobne.

Ak budúca mamička v tehotenstve nedokáže odolať alkoholu, bábätko môže mať okrem iného aj problémy so srdcom, obličkami, hrozia taktiež poruchy imunity a tiež sa tieto deti často rodia s nízkoku pôrodnou hmotnosťou.

Alkohol je teda v tehotenstve naozaj vysoko rizikovým prvkom a je veľmi ťažké odhadnúť, aké množstvo tejto látky je „bezpečné“. Preto je najlepšie počas tehotenstva akýkoľvek alkohol vylúčiť, pretože jedine týmto spôsobom budete mať istotu, že alkohol vášmu bábätku neublíži.

Pozrite si aj: