Alkohol v tehotenstve

Azda každému je jasné, že tehotenstvo a alkohol proste nejdú dokopy. Ak sa žena v tehotenstve oddáva alkoholu, alebo si len dopraje viac, než je rozumné, môže to mať na dieťa veľmi negatívny dopad.

Čo všetko hrozí dieťatku matky alkoholičky? Najcitlivejším obdobím je prvý trimester – teda prvé tri mesiace tehotenstva, kedy sa vyvíjajú dôležité orgány bábätka. U alkoholičiek v tomto období je zvýšené riziko potratu a môže dôjsť taktiež k rôznym vážnym poškodeniam plodu.

Štatistiky ukazujú, že deti alkoholičiek bývajú na tom horšie s inteligenčným kvocientom, teda mávajú nižšie IQ, než deti žien, ktoré v tehotenstve alkohol nepožívali.

Pitie alkoholu môže mať za následok aj rôzne poruchy nervovej sústavy vyvíjajúceho sa plodu. Dieťa potom môže zaostávať v telesnom ale i duševnom vývoji a podobne.

Ak budúca mamička v tehotenstve nedokáže odolať alkoholu, bábätko môže mať okrem iného aj problémy so srdcom, obličkami, hrozia taktiež poruchy imunity a tiež sa tieto deti často rodia s nízkoku pôrodnou hmotnosťou.

Alkohol je teda v tehotenstve naozaj vysoko rizikovým prvkom a je veľmi ťažké odhadnúť, aké množstvo tejto látky je „bezpečné“. Preto je najlepšie počas tehotenstva akýkoľvek alkohol vylúčiť, pretože jedine týmto spôsobom budete mať istotu, že alkohol vášmu bábätku neublíži.