Tehotenské testy

Tehotenské testy sú veľkou pomôckou pre ženy. Vďaka nim totiž možno odhaliť tehotenstvo skôr, než navštívime gynekológa. Ak žena pociťuje príznaky možného tehotenstva, môže si urobiť tehotenský test, ktorý jej podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Ale pozor, tehotenské testy nemusia byť 100% spoľahlivé.

Na trhu sú rôzne tehotenské testy. Všetky však majú spoločný základ – reagujú na prítomnosť hormónu hCG (human chorionic gonadotropin), ktorý je produkovaný embryom po oplodnení.

Tehotenské testy možno rozlišovať podľa ich citlivosti. Niektoré dokážu zachytiť už veľmi malé množstvo hCG, takže ich možno použiť už niekoľko dní po oplodnení (najskôr spravidla 5 dní od počatia). Nie je teda potrebné čakať na meškajúcu menštruáciu. Iné tehotenské testy sa používajú až po vynechaní menštruácie.

Rozdiel býva i v tom, či sa daný test môže vykonať len ráno alebo počas celého dňa (ranný moč je však najlepší, pretože obsahuje viac hCG hormónu). V neposlednom rade sa rozlišujú podľa spôsobu testovania.

Sú tehotenské testy, ktoré sa nachvíľku ponoria do prúdu moču, a potom také, na ktoré pomocou priloženého kvapkadla nakvapkáte niekoľko kvapiek moču. Sledujte pokyny na obale.

Výsledok testovania stanovíte podľa informácií na obale testu. Spravidla však jedna čiarka znamená negatívny výsledok a dve čiarky pozitívny výsledok, teda tehotenstvo.

Ak vám tehotenský test potvrdí tehotenstvo, mali by ste sa objednať k svojmu gynekológovi. Ten na základe ďalších vyšetrení určí, či je to naozaj tak.