Dojčenie

Napriek tomu, že je dnes na trhu dostatok rozličných značiek umelých dojčenských mliek, dojčenie stále ostáva tým najlepším spôsobom výživy malého bábätka.

Odporúča sa výlučne dojčiť prvých šesť mesiacov po narodení a následne spolu s inou stravou dovtedy, kým to mamičke i dieťatku vyhovuje.

Dojčenie má radu výhod – deti živené materským mliekom bývajú menej choré, nakoľko dojčenie podporuje imunitu a chráni bábätko pred ochoreniami. Okrem toho je to aj pohodlnejšie, keďže potravu pre dieťatko má matka stále so sebou, nemusí neustále umývať a sterilizovať fľaše a cumlíky a pripravovať čerstvé mlieko.

Materské mlieko je vždy v ideálnej teplote a s dokonalým zložením pre každé bábätko. V neposlednom rade je to tiež istá úspora financií, pretože netreba kupovať drahé dojčenské mlieka a fľaše.

Výlučné dojčenie – teda, pokiaľ dieťatko neprikrmujete – vás tiež do určitej miery chráni pred ďalším otehotnením. Naviac, vďaka dojčeniu sa prehlbuje puto medzi matkou a bábätkom.

Ak žena dojčí, pomáha tým nielen bábätku ale aj sebe, pretože týmto spôsobom sa jej ľahšie podarí dostať na pôvodnú váhu spred otehotnenia a dojčenie tiež pôsobí ako prevencia rakoviny prsníka.

Hoci je dojčenie celkom prirodzenou záležitosťou, pre nejednu mamičku to znamená množstvo trápenia a otáznikov. Aby ste sa na dojčenie pripravili, snažte sa zistiť si o ňom čo najviac už počas tehotenstva. Dôležité je však aj vaše psychické rozpoloženie – dôverujte si a nestresujte sa vopred, či budete schopná dojčiť a či budete mať dosť materského mlieka.

Len veľmi malé percento žien nie je z objektívnych príčin schopné dojčiť, u ostatných to ide. Niekedy síce treba prekonať rôzne prekážky, no dá sa to.

Najčastejšie problémy týkajúce sa dojčenia bývajú bolestivé niekedy i krvácajúce bradavky, upchaté mliekovody, bolestivé naliate prsia a vážnou komplikáciou je najmä zápal prsníka, ktorý sa spravidla nezaobíde bez liečby antibiotikami.

Dojčiaca mamička by okrem iného mala dbať na pestrú a vyváženú stravu a dostatok tekutín. V strave by sa však nemali objavovať dráždivé potraviny, ktoré by mohli u bábätka spôsobiť bolesti bruška alebo alergickú reakciu. Dojčiace ženy by sa preto mali aspoň v prvých mesiacoch vyhýbať strukovinám, cibuli, cesnaku, kapuste a iným potravinám, ktoré nafukujú.

Vhodné nie sú ani citrusy, jahody, paradajky, čokoláda a oriešky kvôli možnej alergickej reakcii u bábätka. Z tekutín sú najvhodnejšie čaje pre dojčiace mamičky, ale aj pramenité vody (z bublinkových minerálok by mohlo mať dieťatko problémy s bruškom). Neodporúča sa káva, presladené nealkoholické nápoje či alkohol.

Ak sa počas dojčenia objavia rôzne laktačné krízy – napríklad znížená tvorba materského mlieka, bábätko odmietajúce piť z prsníka a podobne, - možno sa obrátiť na laktačnú poradkyňu. Ich zoznam sa dá nájsť v niektorých „mamičkovských“ časopisoch, ale tiež na internete.

Dojčenie nemusí byť vždy prechádzka ružovou záhradou a neraz býva popretkávané rôznymi ťažkosťami a prekážkami. No je to to najlepšie, čo svojmu bábätku môžete dať a preto sa snažte urobiť všetko pre to, aby ste svojho drobčeka mohli úspešne dojčiť.

Napísala MaJa.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.