Príkrmy pre bábätko

Zavádzanie tuhej stravy, tzv. príkrmov, začína spravidla po ukončenom šiestom mesiaci u dojčených detí a od ukončeného štvrtého mesiaca u detí, ktoré dojčené neboli.

Začiatky bývajú neraz ťažké, pretože určitý čas trvá, kým si dieťa na nové chute a konzistenciu jedla zvykne. Novinkou pre bábätko je aj papanie lyžičkou.

Dnešná doba vychádza mamičkám čoraz viac v ústrety a to aj v oblasti príkrmov. Mamičky dnes nemusia každý deň vymýšľať jedlá pre svojho drobčeka, ale môžu využiť aj kupované hotové príkrmy. Vyrábajú sa rôzne druhy príkrmov od výmyslu sveta – zeleninové, zeleninovo-mäsové, ovocné z najrôznejších druhov ovocia.

Nejedna mamička rieši dilemu, či sú pre dieťatko lepšie kupované alebo doma varené príkrmy. V tomto smere sú rôzne názory. Všetky predávané príkrmy sú však prísne kontrolované, takže sú spravidla celkom bezpečné. Občas sa síce objaví informácia o nevyhovujúcom výrobku detskej výživy, no je to skôr rarita a svedčí to tiež o tom, že sa tieto produkty skutočne kontrolujú. Často ide napr. o vyšší obsah dusičnanov v týchto príkrmoch.

Podľa niektorých sú však doma varené jedlá pre dieťa omnoho častejšie nevyhovujúce. V domácom prostredí je neraz vyššie riziko kontaminácie a suroviny, najmä ak sú kupované klasicky v obchodoch, nemusia byť vždy v takej kvalite ako tie, z ktorých sú vyrábané detské hotové príkrmy.

Niektoré deti to svojim rodičom uľahčia a samotné dajú prednosť buď varenej alebo kupovanej strave. Kompromisom môže byť podávať dieťatku domáce jedlá a hotové príkrmy používať len ako doplnok výživy, alebo keď mamička niekedy nestihne navariť.

Hotové príkrmy môžu byť lepšou variantou napríklad vtedy, ak nemáte vlastnú záhradku a musíte ovocie i zeleninu kupovať v hypermarketoch (tieto bývajú však často rýchlené a postrekované, takže môžu obsahovať rôzne nežiaduce látky).

Ak si nie ste istá, čo je pre vášho drobčeka lepšie, konzultujte svoje otázky s pediatrom.

Napísala MaJa.