Dojčenské mlieka

Aj keď sa dojčenie dnes veľmi vyzdvihuje a odvšadiaľ počúvame o jeho výhodách, nie každá žena má to šťastie, že svoje bábätko môže dojčiť. V takom prípade musí byť bábätko kŕmené umelým dojčenským mliekom, ktorých je dnes na trhu neúrekom.

Predtým, než sa rozhodnete svojmu dieťatku podávať nejaké dojčenské mlieko, je dobré poradiť sa o vhodnom druhu a značke s lekárom. Tieto mlieka sa vyrábajú z kravského mlieka, ktoré je upravené tak, aby bolo vhodnou výživou pre bábätká.

U najmenších detí sa začína s počiatočnými mliekami, ktoré bývajú označené číslom 1 alebo nesú názov Infant či Štart. Tieto mlieka bývajú zväčša určené pre bábätká do štyroch mesiacov, potom sa prechádza na pokračovacie mlieka (označené 2 alebo tiež „follow-on“). Tie prichádzajú na rad v dobe, keď už dieťatko prijíma aj prvé nemliečne príkrmy. Neskôr možno prejsť na pokračovacie mlieka označené číslom tri.

Ak sa však u rodičov alebo v rodine vyskytujú alergické ochorenia, väčšina pediatrov odporúča v týchto prípadoch podávať hypoalergénne dojčenské mlieka s označením HA (skratka zo slov hypoalergénny). Tieto mlieka sa však často používajú aj u novorodencov bez alergickej predispozície, pretože sú jednak prevenciou rozvoja alergie a tiež sú ľahšie stráviteľné.

Potom sú tu aj rôzne špeciálne upravené dojčenské mlieka pre nedonosené deti, deti trpiace refluxom či inými zdravotnými ťažkosťami. Ak má vaše dieťatko nejaké problémy, vždy sa o vhodnom type umelej výživy poraďte s vaším pediatrom.

Častou otázkou býva, dokedy vlastne dieťaťu umelé mlieka podávať. Väčšina lekárov a odborníkov odporúča tieto mlieka používať aspoň do troch rokov veku dieťaťa, pretože kravské mlieko svojím zložením nie je pre deti postačujúce.

Neraz sa stáva, že bábätkám niektorý typ dojčenského mlieka nevyhovuje. Prejaviť sa to môže kolikami, zápchou či vracaním alebo inými ťažkosťami. Vtedy sa poraďte s lekárom o vhodnej alternatíve. Každé dieťatko je totiž iné a niekedy trvá dlhšie, kým nájdete mlieko, ktoré tomu vášmu drobčekovi „sadne“.