Výživa detí

Správna výživa a spôsob stravovania je dôležitým predpokladom pre zdravý život. A stravovacie návyky sa formujú už od útleho detstva. Preto je potrebné venovať stravovaniu našich najmenších veľkú pozornosť.

Keď dieťatko príde na svet, najlepšou výživou je preňho materské mlieko. V ňom dostáva všetky potrebné a cenné látky, ktoré potrebuje pre zdravý rast a vývin a dojčené deti bývajú aj v neskoršom veku celkovo zdravšie.

Ak sa dojčiť nedá, potom treba zvoliť vhodnú alternatívu – teda, niektoré z dojčenských mliek. Existuje veľa druhov, niektoré sú aj pre deti ohrozené alergiami či pre deti trpiace refluxom a podobne. Najlepšie je výber konzultovať s detským lekárom.

V čase, kedy dieťatko už okrem materského alebo dojčenského mlieka začína prijímať aj tuhú stravu, opäť je potrebná opatrnosť. Nové potraviny treba zavádzať pomaly a vždy sledovať, ako dieťatko zareaguje. Neponáhľajte sa a nezaťažujte niekoľkomesačné bábätko typicky dospeláckou stravou – mohli by ste mu veľmi uškodiť, pričom následky takéhoto kroku sa nemusia prejaviť hneď.

Postupujte teda podľa odporúčaní lekárov a dbajte na zdravé stravovanie vášho dieťatka od prvých príkrmov.

Mnoho rodičov považuje vek jedného roka za akúsi hranicu, od ktorej detičky zvládnu akúkoľvek stravu – teda, bežnú stravu nás dospelých. To však tiež nie je pravda. I keď už jednoročné deti môžu konzumovať takmer všetko, stále platí, že je treba opatrnosť a napríklad sladkosti či neupravené kravské mlieko nie sú vôbec vhodné. Veľa rodičov zabúda svojim deťom podávať čerstvé ovocie a zeleninu. Tieto však majú množstvo vitamínov a dôležitých látok, preto nezabúdajte napríklad ku každému jedlu pridať aj nejakú zeleninku a medzi jedlami či na desiatu podávať svojmu drobcovi nakrájané prípadne nastrúhané čerstvé ovocie.

Pitný režim pre deti

Pitný režim je taktiež veľmi dôležitý. Ideálne je, ak sa dieťatko odmalička učí na čistú vodu alebo iné nesladené nápoje. Ak si ho totiž „vychováte“ na presladených džúsoch a šťavách či čajíkoch, zrejme mu to ostane a iné chcieť nebude. To môže mať potom neblahý vplyv na jeho chrup a prispieť k nadváhe.

Strava detí by mala byť pestrá a vyvážená. Mala by obsahovať všetky dôležité látky a čo najmenej sladkostí, ťažkých jedál (napr. vyprážaných) a dostatok čerstvého ovocia i zeleniny.

Niektorí rodičia sa rozhodnú svoje deti stravovať vegetariánsky, vegánsky či dokonca vitariánsky, ak oni sami takýto štýl života vyznávajú. Ťažko povedať, či je to pre deti vhodné (najmä u prísnych vegánov alebo vitariánov) a je to zaiste odvážny krok. Dobré je aspoň konzultovať takéto stravovanie s detským lekárom, i keď väčšina z nich asi naklonená detskému vitariánstvu alebo vegánstvu nebude. Tieto výživové štýly totiž vyžadujú mimoriadne znalosti o výžive. Neodborne zostavené jedálničky môžu deťom dokonca ublížiť. Myslite hlavne na to, že detská výživa má iné parametre, ako výživa pre dospelých, preto sa nedá mechanicky deti kŕmiť tým, čo jedia ich rodičia.

Vegetariánske deti nemusia byť nejako ohrozené, ak ich rodičia majú o výžive dostatočné poznatky a vedia mäso nahrádzať inými hodnotnými potravinami rastlinného pôvodu. Pre svoje deti vždy vyberajte to najkvalitnejšie z potravín. Ich strava dáva základ pre ich zdravý rast a vývoj a formuje ich budúce stravovacie návyky. Preto dbajte na to, čo dávate svojim deťom do úst.

Napísala MaJa.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.