Pre ľudí s počítačmi určite nepoviem nič nové a tak pokojne prestaňte čítať. Ak ale počítač nemáte, v tomto článku nájdete informácie, ktoré sa vám môžu zísť.
Dáta v mobilnom telefóne už dnes často nie sú len telefónne čísla a SMS. Naopak – často ide o fotografie, zvukové nahrávky a videoklipy, poznámky. To všetko sa dá nazvať aj osobným majetkom a neraz aj dosť dôležitým. To so sebou prináša hneď niekoľko problémov.
Osobné dáta majú veľkú osobnú hodnotu. Možno „len“ sentimentálnu, ale hodnotu. V prípade straty sa nedajú rekonštruovať, alebo znovu získať. Ak v mobile nosíte všetky svoje fotky za pár rokov dozadu a nemáte počítač, je to jediná existujúca verzia týchto fotografií. Ak sa mobil stratí, ukradnú ho, alebo ak sa pamäťová karta pokazí, je koniec a svoje fotky či nahrávky už nikdy neuvidíte.
Osobné dáta majú veľkú osobnú hodnotu. V prípade že nemáte počítač, asi sa zdráhate tieto súbory zálohovať prostredníctvom počítača nejakého z vašich známych. Čo ak si tajne vytvorí kópiu dát, ktoré nechcete, aby niekto videl?
A tak sa často stretnete s ľuďmi, ktorí nosia svoj mobil stále pri sebe a zaznamenávajú si naň svoje osobné zážitky, spomienky, rodinu, kamarátov. Čas plynie, veci sa menia. Pamäťová karta sa plní. V jednej chvíli sa môže stať, že je plná. Ak mobil nemôže využiť väčšiu kapacitu karty, je problém. Čo vymazať? Kúpiť iný mobil, ktorý by umožnil použiť väčšiu kartu? Ako na ňu dostať tie dáta? A čo ak vám mobil práve teraz niekto ukradne?
Práve z týchto dôvodov je výhodné dáta z mobilu zálohovať, najlepšie pravidelne.
Ako na to tak, aby vaše dáta nezostali na počítači, pomocou ktorého ich zálohujeme? Musíte vedieť, čo presne sa s dátami deje. Ak sa v počítačoch nevyznáte, je jasné, že máte strach – strach z neznámeho. Strach, že za počítačom sedí expert, ktorý bez vášho súhlasu spraví tajne kópiu.
Viem, ak sa na osobné fotky, či dáta pozrieme z istého nadhľadu, spravidla nejde o nič revolučne tajné. Dokonca pre nezainteresovaného ani zaujímavé. Bežné rodinné fotky a videá sú skôr nudný materiál, ako niečo, čo sa oplatí ukoristiť. Na druhej strane sú tieto dáta niečím ako osobný denníček a denníky nemá nikto čítať. Je to niečo podobné, ako listové tajomstvo. Človek potrebuje súkromie.
Normálne – teda na svoj počítač, keď sa nebojím, že mi v ňom niekto bude snoriť. Normálne by som mobil zálohoval dvoma spôsobmi.
Ak sa pýtate, ktorú z verzií odporúčam, aby ste dali vyrobiť, tak som za obidve verzie. Ak môžete, zálohujte všetko jednak vo forme záložného súboru pre mobil a zároveň aj do všeobecne čitateľného formátu.
Ak sa nebojíte zneužitia, najlogickejší postup je z mobilu zálohovať dáta na pevný disk v počítači. To je prirodzený spôsob.
A teraz poďme zálohovať tak, aby v počítači nič nezostalo
Pokiaľ sa obávate zneužitia, potom sa žiadna záloha nesmie vykonať na harddisk v počítači, pretože ten ostane majiteľovi počítača.
Potrebujete zálohovať svoje dáta tak, aby sa už prvá záloha vykonala na médium, ktoré je vaše. Napríklad na USB kľúč, alebo na inú pamäťovú kartu, ktorú pripojíte k počítaču. Pokiaľ pri kopírovaní obsahu mobilného telefónu ukladáte dáta priamo na médium, ktoré si hneď odnesiete, tieto dáta v počítači nezostanú, pretože v ňom fyzicky nie sú.
V ďalšom kroku môžete, napríklad, tieto dáta skomprimovať pomocou programu ako WinRar a podobného a to tentoraz pokojne aj na disk v počítači – komprimujte však tieto dáta zaheslované. Je to jednoduchšie, ako pracovať s Truecryptom.
Zaheslovaný archív obsahuje všetky dáta z mobilu, no nikto sa k nim nedostane ak nemá heslo. Tento zaheslovaný súbor potom môžete vypáliť na DVD disk a už máte zálohu nielen na pamäťovej karte, ale aj na DVD disku. Dôležité je po kompresii dát overiť, či ste zadali správne heslo! Preklep by totiž znamenal, že sa ku svojej zálohe už nikdy nedostanete. DVD s komprimovanými dátami je bezpečný spôsob, ako uložiť zálohu rodinných, či súkromných dát tak, aby tam nemohli nahliadnuť prezviedavé očká. (DVD samotné však nie je bezpečné, ľahko sa môže poškodiť, nemá rado slnko a podobne. Preto cenné dáta zálohujte na viac druhov DVD a radšej aj na rôzne iné médiá.
To čo som napísal platí všeobecne.
Pokiaľ teda máte pocit, že by vaše dáta mohli byť ukoristené, radšej si kúpte vlastný počítač. Dnes už nie sú tak drahé, aby sa to nedalo zvládnuť...
Každopádne – ak si mobilom zaznamenávate svoj život, pravidelne si obsah mobilu zálohujte.
Ako ste na tom vy? Zálohujete si dáta zo svojich mobilov?
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.