Možno ste ju už pri svojom dieťati zažili, možno nie. Šiesta choroba je zvláštne ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne vysokými teplotami zväčša bez iných príznakov.
Vysoké teploty trvajú niekoľko dní a napokon sa na telíčku dieťatka objavia drobné vyrážky.
Tento výsyp je v podstate akousi bodkou za chorobou a teploty už dieťa viac nebudú trápiť.
Šiesta choroba je najčastejšie diagnostikovaná u malých detí do troch rokov, no môže sa objaviť aj vo vyššom veku. Za toto ochorenie môže vírus zo skupiny herpesvírusov číslo šesť (preto ten názov).
Liečba tohto ochorenia spočíva v znižovaní teploty. U malých detí možno podať lieky na báze paracetamolu alebo brufenu (buď vo forme sirupu alebo čapíkov) – o vhodnej alternatíve sa poraďte s lekárom, prípadne skúste zraziť teplotu zábalmi či vlažnou sprchou.
Všeobecným pravidlom pri horúčkach je podávanie dostatku tekutín, preto nezabudnite zabezpečiť svojmu dieťatku pitný režim.
Vyrážky netreba nijako ošetrovať, vymiznú samotné.
K lekárovi treba ísť, ak má dieťa vysoké horúčky, ktoré sa nedajú zraziť. Určite neváhajte a navštívte nemocnicu aj vtedy, ak váš drobček nemá ešte ani jeden rok. U takto malých detí môže byť vysoká horúčka obzvlášť nebezpečná.
Neraz sa stáva, že rodičia sa v strachu dostavia s dieťatkom vo vysokých horúčkach na pohotovosť či k pediatrovi a tam drobčekovi nasadia antibiotiká. V prípade šiestej choroby sú však antibiotiká nevhodné, keďže ide o vírusové ochorenie. Základom je teda správna diagnostika.