Okrem rôznych iných problémov sa mamičky často stretávajú aj so zaparenou pokožkou v plienkovej oblasti svojho bábätka. Tento problém vzniká z rôznych príčin – niekedy stačí, že dieťatko „zabudnete“ dlhšie prebaliť, alebo mu nevyhovujú používané jednorázové plienky, prípadne je zaparenina reakciou na prací prostriedok (ak používate látkové plienky).
Bábätko, ktoré má zaparený zadoček, je však zväčša aj nervózne, podráždené, pretože citlivé miesta ho štípu a pália. Je teda dôležité, aby ste ho tohto trápenia čo najskôr zbavili.
Pokiaľ je to možné, nechajte bábätko čo najviac rozbalené, bez plienky. Ak ide o celkom maličké bábätko, môžete pod neho podložiť nepremokavú podložku a nechať ho ležať niekoľkokrát za deň len tak bez plienky. Zaparená pokožka potrebuje čo najviac vetrať.
Pri väčších deťoch, ktoré sa už samy pohybujú, je síce trošku namáhavejšie predísť pocikaniu podláh a iných nevhodných miest, ak ich necháte bez plienky, no pre zahojenie zadočka je to naozaj dôležité.
Pokožku by ste mali oplachovať pri každom prebaľovaní čistou vlažnou vodou a následne len jemne osušiť bavlnenou plienkou (prikladaním, nie trením). Bábätko trpiace zapareniny treba tiež častejšie prebaľovať, aby citlivá pokožka nebola dlho v styku s močom alebo stolicou, čím by sa problémy ešte prehlbovali.
Nezabúdajte tiež použiť vhodný krém proti zapareninám. Na trhu je ich mnoho druhov, stačí si len vybrať. V rozhodnutí vám iste pomôže váš detský lekár, prípadne sa poraďte v lekárni.
Niekedy zapareniny spôsobí nevyhovujúca značka plienok. Ak nepomáha časté vetranie ani iné opatrenia, skúste zmeniť plienky a uvidíte, ako sa situácia vyvinie.
Niektoré bábätká však trápia zapareniny intenzívnejšie, to znamená, že im pokožka môže dokonca i mokvať. V takom prípade požiadajte o radu pediatra a nesnažte sa takéto vážnejšie stavy riešiť sami skúšaním rozličných prípravkov a podobne.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.