Bezpečný spánok pre vášho drobčeka

Hľadáte vhodnú postieľku pre vaše dieťatko? Poradíme vám, načo pri výbere myslieť, aby sa váš drobček vyspinkal do ružova.

Pekná i bezpečná postieľka

Nábytok, ktorý do detskej izby vyberáte by mal lahodiť oku, ale i zdraviu. Pri výbere detskej postieľky sa nestačí zamerať len na estetickú stránku. Bezpečnosť je prvoradá, preto je dôležité si pred kúpou vybraný model postieľky poriadne prezrieť.

Čo si všímať?

  • Skontrolujte, či sú tyčky po obvode postieľky v bezpečnej vzdialenosti od seba (vzdialenosť by mala byť max. 4 cm).
  • Postieľka by mala disponovať poistkou proti samovoľnému spusteniu bočníc.
  • Ďalším dôležitým kritériom je stabilita. Keď vaše dieťatko podrastie, začne sa viac pohybovať, labilnejšia konštrukcia by takýto nápor nemusela vydržať.
  • Všímajte si tiež použité nátery. V prvom rade musia byť netoxické, aby nedochádzalo k uvoľňovaniu zdraviu škodlivých výparov. Keď sa už váš drobec rozhodne postieľku „ochutnať“, nemusíte sa obávať o jeho zdravie.
  • Pozor na ostré hrany! Ak si tento fakt všimnete až po zakúpení postieľky, môžete použiť špeciálne úchytky na rohy.

Materiál vhodný na nábytok

Osvedčenou klasikou sú drevené postieľky. Musia však byť vyrobené z tvrdého dreva - javorového alebo dubového. Postieľky z mäkkého dreva sa ľahšie poškodia a drevo sa z nich môže odlamovať. Plastu sa radšej vyhýbajte, a to či už ako základnému materiálu postieľky tak jej jednotlivých komponentov - najmä si dajte pozor na plastové kolieska, koľajničky alebo zatváracie mechanizmy.

Mäkko v postieľke?

Okrem samotnej postieľky vyberajte starostlivo aj matrac. Siahnite skôr po tvrdšom matraci z antialergického materiálu. Zle zvolený matrac môže totiž zapríčiniť nesprávny vývin chrbtice dieťatka. Dôležité sú aj správne rozmery - matrac by mal pevne zapadnúť do vnútra postieľky.

Vysoko i nízko

Výška postieľky je tiež kritériom, ktoré by ste nemali zanedbať. Väčšina postieľok má spustiteľné bočnice a tiež voliteľnú výšku matraca, čo je pre rodičov veľká výhoda - kým sa dieťatko samé v postieľke nestavia, býva matrac vo vyššej úrovni (šetrí to najmä váš chrbát). Keď sa však už dieťa dokáže postaviť, musíte matrac spustiť nižšie, aby váš drobec z postieľky nevypadol.

Aj priestor rozhoduje

Postieľka je nakúpená, ale kam s ňou? V blízkosti postieľky by nemali byť napr. elektrické zásuvky a v dosahu by nemali byť žiadne predmety, ktoré by dieťa mohlo stiahnuť na seba, alebo drobné predmety, ktoré by mohlo zjesť či vdýchnuť. Tiež nie je ideálne mať postieľku v blízkosti záclon či závesov, ktoré by taktiež dieťa na seba mohlo stiahnuť.

Nábytok do detskej izby a obzvlášť detská postieľka si vyžaduje zvažovanie viacerých kritérií. Na nákup sa vyberte radšej do špecializovanej predajne, kde vám dokážu poradiť kvalifikovaní predajcovia. Nebojte sa investovať do kvalitnej novej postieľky, vaše dieťatko, ale i vy to určite oceníte.