V dnešnom svete je nejaká forma príjmu nutnosť. Len málokto má majetok nasporený rodinou z predošlých generácií...
Ako na plesne v domácnosti?
Plesne. Už samotné slovo vyvoláva nevôľu a odpor. Môžu rásť kdekoľvek – na oblečení, v jedle, na koberci, ba dokonca aj na miestach, ktoré na prvý pohľad nie sú vidieť. Je ťažké sa ich zbaviť, no ich prítomnosť môže vážne ohroziť vaše zdravie. Čo môžete robiť, aby ste sa týchto nežiadaných hostí zbavili? Dôležité je stopnúť ich skôr, ako dokážu spraviť poriadny problém. Základom je odstrániť nadmernú vlhkosť.
Hľadať treba príčinu
Presakuje vám do pivnice spodná voda? Presakuje vám vodovodné potrubie? Je na strope mokrá škvrna presakujúca z nedobre tesniacej strechy? Ak áno, ihneď vysušte mokré miesta a odstráňte všetky príčiny, ktoré ich spôsobili. Pleseň nemôže rásť bez vlhkosti. Všetky vlhké plochy, nech sú dôsledkom čohokoľvek, je potrebné vysušiť najlepšie do jedného dňa, najneskôr však do 48 hodín. Ak sa vám na strope tvoria mokré mapy, je najvyšší čas skontrolovať nielen strešnú krytinu, ale aj vyčistiť a prípadne opraviť odkvapové rúry. Ich zanesenie alebo poškodenie býva ešte častejšou príčinou tohto problému.
Sušiť, sušiť, dezinfikovať
Ak „mokriny“, ktoré sa objavili vo vašej domácnosti čo najskôr nevysušíte, pravdepodobne vám pleseň vyrastie už do dvoch dní. Uistite sa preto, že napríklad po sprchovaní sú podlaha i stena suché. Mokré povrchy sú živnou pôdou pre rast plesní. Ich sušenie, čistenie a dezinfekcia môžu tomu zabrániť. Umývadlá, kachličky alebo podlahy, ktoré zostávajú pravidelne mokré, sú obľúbeným miestom, kde si radi povegetujú tieto nepríjemné huby. Nemusí to byť však až taký problém. Keďže ide o neporézne povrchy, dezinfekčné prostriedky ich dokážu vyčistiť doslova „dobiela“. Stačí, ak ich budete pravidelne umývať za použitia prípravkov ničiacich plesne. Nezabúdajte pravidelne čistiť aj sprchové závesy.
Nevetraný byt = nezdravý byt
Zabrániť vzniku a šíreniu plesní vo vašom domove môžete aj zabezpečením dostatočnej cirkulácie vzduchu. Aj také bežné činnosti ako sprchovanie, varenie, či pranie generujú veľmi veľa vlhkosti. Správne vetranie kúpeľne aj kuchyne vám ušetrí kopec problémov. V kuchyni pri varení používajte digestor. Ak nemáte v kúpeľni možnosť vetrať oknom, znížiť hladinu vlhkosti môžete zapnutím ventilátora. Odsávače môžu pomôcť znížiť množstvo pary v kúpeľni, a tým aj minimalizovať výskyt plesní. Po skončení prania nikdy nenechávajte mokrú bielizeň v práčke, inak môže tento priestor veľmi rýchlo neželane „zakvitnúť“. No a keď sme pri tej bielizni, vyvešajte ju na mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Pokiaľ máte možnosť, tak ju sušte radšej vonku. Ak už naozaj nemáte na výber a uchýlite sa k zlozvyku sušenia na radiátoroch, aspoň pravidelne priebežne vetrajte, aby ste znížili vzniknutú vlhkosť vo vzduchu. A ešte jeden malý trik. Vždy vetrajte radšej krátko tak, že otvoríte okno na celý profil. Ideálne je aspoň raz za deň urobiť aj malý prievan „durchom-durch“. Na vetráky radšej zabudnite, tie môžu práve naopak, prispieť k rastu plesní. Neprispievajú totiž k rovnomernému rozloženiu teploty a vlhkosti v miestnosti.
Vlaha ďaleko od blaha
Dobré je aj kontrolovať vlhkosť v interiéri. Za vyhovujúcu sa považuje hladina medzi 30-60 %. Najjednoduchšie je monitorovať ju prostredníctvom kúpených vlhkomerov, ktoré zoženiete naozaj za facku. Existuje však jedna rada, ako spoznať, že vzduch v domácnosti je príliš nasýtený vlhkosťou. Ak sa vám na oknách, alebo dokonca i na stenách kondenzuje vodná para, znamená to „červený poplach“ a treba s tým nevyhnutne začať niečo robiť. Ale pozor! To, že vám vo vzduchu „poletuje“ viac vody, ako je potrebné, nemusí byť vôbec nikde vidieť. Ale už to stačí na to, aby plesne „zaplesali“ a začali sa milovať a množiť. Takže spomenutý vlhkomer je v problémových domácnostiach predsa len dobrá voľba. A hlavne – opakovanie je matka múdrosti – stále vetrajte a vetrajte!
Ošetrujte aj domácu kvetenu
Rastliny v domácnosti sú krásne, dokážu ju oživiť, ale treba si uvedomiť, že i ony môžu byť zdrojom nežiaducich plesní. Veľmi rady rastú v pôde alebo na listoch rastlín. Tieto miesta priam milujú! Stačí, že pravidelne zalievate takéto vytvorené „podhubie“ a už máte problém. Najčastejšie je možné si všimnúť, že na povrchu pôdy v črepníkoch sa začína tvoriť biela alebo sivá „vatička“. Odtiaľto je už len krôčik k rozšíreniu nevítaných „stuchľov“ do celej domácnosti. Ak sa pleseň na vašich obľúbených rastlinách vyskytne, nemusíte sa ich zákonite vzdávať. Skúste do zálievky pridať trochu čaju Lapacho. Olej z tohto stromu pomáha zabraňovať rastu plesní v pôde aj v dažďových pralesoch. Nie je preto dôvod, aby nepomohol aj tomu vášmu bytovému. Ak prírodným postupom moc neveríte, môžete siahnuť aj po chémii, ale účinnosť je v tomto prípade skutočne porovnateľná.
TEY