Ako sa postarať o čistý vzduch v domácnosti

Kvalita ovzdušia je všeobecný faktor, ktorý prispieva k vášmu zdraviu a pohode. A nehovoríme teraz o kvalite vzduchu, ktorý dýchate vonku, ale toho, ktorý „sa vznáša“ u vás doma, v interiéri.

Existuje viacero vedeckých štúdií, ktoré sa touto problematikou zaoberali. Zaujíma vás čo sa v nich zistilo a dokázalo? Nuž, je to prekvapujúce! Kvalita domáceho vzduchu býva v drvivej väčšine prípadov horšia, ako parametre „exteriérového“ vzduchu.

Potenciálne zdroje znečistenia ovzdušia číhajú takmer v každej miestnosti vášho domu, ale nezúfajte. Dobrou správou je, že existujú jednoduché a cenovo dostupné riešenia pre elimináciu väčšiny z nich.

Znečisťujúce látky, ktoré „striehnu“ vonku možno nájsť aj vo vnútri, kde môžu mať veľakrát ešte lepšie podmienky na svoju deštruktívnu prácu. Reč je napríklad o roztočoch, škodlivých plynoch či plesniach.

Možno je to až šokujúce, ale koncentrácia alergénov v domácnosti dokáže byť pri „priaznivých“ podmienkach niekedy až desaťkrát vyššia než vo vonkajšom vzduchu.

Nekvalitný „zlý“ vzduch môže potom vyvolávať kašeľ, pocity tlaku na hrudníku, bolesť v hrdle, slzenie alebo svrbenie očí, dýchavičnosť, v horšom prípade aj poriadny astmatický záchvat so všetkým, čo k nemu patrí.

Ak žijete v dome s chronicky zlou kvalitou ovzdušia, s vysokou pravdepodobnosťou sa dopracujete minimálne k častým prechladnutiam a chronickej bronchitíde.

Dva tipy ako môžete zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti:

  • Zlepšite vetranie v dome. Niekedy máme, hlavne v zime, tendenciu pozatvárať všetko, čo sa dá a dusiť sa vo vlastnom „smrádku“. To však nie je správna cesta. Vetrať treba pravidelne a najlepšie prievanom na krátku chvíľu. Tak zabezpečíte rýchlu výmenu vzduchu v miestnostiach, pričom nedôjde k ochladeniu stien. Takže keď zatvoríte okná, teplota sa vzápätí dostane na pôvodnú hodnotu. Máte teplo a navyše čistý vzduch. Možno si teraz poviete: ale veď vonku sa vznášajú vedľajšie produkty emisií z osobných a nákladných automobilov, priemyselného znečistenia, rovnako ako aj prach a plesne! To je pravda, ale takým plesniam sa napríklad vo vašom „zabednenom“ domčeku darí oveľa lepšie, ako keď vetráte „durchom-durch“ nie práve najsterilnejším exteriérovým vzduchom.

 

  • V lete zapnite klimatizáciu. Trik je v tom, že mnoho znečisťujúcich látok je rozpustných vo vode a ako klimatizačné zariadenie odoberá vodu z atmosféry, odstraňuje aj tieto neželané látky. Klimatizácia účinne zbavuje domáci vzduch aj peľu a pevných prachových častíc. Ideálne je, ak na filtráciu vzduchu použijete vysokoúčinný HEPA filter. Tieto filtre sa predávajú vo viacerých triedach účinnosti – 10 až 17. Ak do akcie nasadíte aspoň 13-ku, tak môžete počítať s tým, že si zabezpečíte filtráciu vzduchu s efektivitou 99,97 %. To znamená asi toľko, že z každých 10 tisíc častíc s veľkosťou nad 0,01 mikrometra filter prepustí len tri častice. Ak nedisponujete klimatizáciou, kúpte si jednu z mnohých čističiek vzduchu (známych aj ako „práčky vzduchu“), ktorých je na trhu dostatok. Účinne prečistia váš interiérový vzduch. Áno, vlastne aj ten znečistený vonkajší, ktorý v rámci pravidelného vetrania pustíte dovnútra! Počítajte však s tým, že tieto zariadenia používajú na zrýchlenie cirkulácie vzduchu ventilátor a ten nepracuje úplne nečujne. Nie je to však nič dramatické a rušivé a zdravotné prednosti vysoko prevyšujú tento malý nedostatok.

 

Pozor na škodlivé plyny

Varíte doma na plynovom sporáku? Nechávajte si pravidelne aspoň raz do roka skontrolovať a nastaviť horáky servisným technikom, aby sa plyn spaľoval čisto a efektívne.

Pri nedokonalom spaľovaní zemného plynu totiž vzniká výrazne toxický oxid uhoľnatý, ktorý vo vyšších koncentráciách hrozí aj akútnou otravou.

K nedokonalému spaľovaniu dochádza pri nedostatku vzduchu potrebného na horenie. Stačí, ak dlhšie varíte v zatvorenej kuchyni bez zapnutého digestora a v miestnosti sa hromadia spaliny, ktoré zhoršujú spaľovanie.

Zjednodušene sa dá povedať: málo kyslíka rovná sa zlé spaľovanie rovná sa produkcia oxidu uhoľnatého.

Riešením je mať pri varení vždy aspoň otvorené okno a pokiaľ možno zapnuté odsávanie pár. Treba mať na mysli, že dnešné plastové a euro okná sú takmer dokonale tesné a prísun čerstvého vzduchu bez toho, aby ste otvorili aspoň vetrák nezabezpečia.

Pri varení na plyne sa však do vzduchu uvoľňuje aj oxid dusičitý, jeden z najdráždivejších plynov, ktorý v kombinácii so slnečným svetlom produkuje navyše aj prízemný ozón. A ten takisto neprispeje k vášmu dobrému zdraviu a pohode.

Oxid dusičitý môže pri vyšších koncentráciách spôsobiť príznaky dýchavičnosti aj u ľudí, ktorí netrpia astmou alebo príbuzným ochorením pľúc.

Preto zas a znovu: nezabúdajte na dobrú výmenu vzduchu a prísun toho čerstvého zvonku!

Ďalšie lietajúce škodliviny?

Pravidelné upratovanie a čistenie vášho príbytku je spoľahlivým prostriedkom, ako docieliť, aby ste mali doma čistý vzduch bez dráždivých prvkov.

To je jasná vec, poviete si! Lenže... pravda je taká, že sa mýlite! Ak si totiž na čistenie nevyberiete správne čistiace prostriedky, môžete situáciu skôr zhoršiť, ako zlepšiť.

Niektoré čistiace prostriedky, vrátane tých, ktoré obsahujú chlór alebo amoniak, obsahujú takzvané prchavé organické zlúčeniny (označované bývajú medzinárodne ako VOC = volatile organic compounds).

Tieto látky veľmi negatívne ovplyvňujú čistotu ovzdušia a podieľajú sa aj na tvorbe fotochemického smogu, ktorého najškodlivejšou zložkou je zasa náš „kamarát“ prízemný ozón.

Obsiahnuté môžu byť napríklad v niektorých podlahových leštidlách alebo prípravkoch na konzerváciu dreveného nábytku. Keď si nejaké budete vyberať najbližšie v obchode, sledujte etikety a kúpte si také, ktoré obsahujú nízke množstvá VOC.

Okrem týchto „anciášov“ vám môžu vo vzduchu lietať napríklad aj spóry plesní. S tými tiež treba zabojovať, inak máte postarané minimálne o chronické respiračné ťažkosti. Viac o tejto problematike sa dočítate v ďalšom našom článku.

Neželaní spoločníci

Existujú domáce zvieratá, ktoré máme radi a s láskou ich pozývame do našich príbytkov (niektorí dokonca do postelí), ale existujú aj iní miláčikovia. Teda...ehm...skôr neželaní hostia. Napríklad také roztoče!

Tieto strašidelné lezúce mikroskopické kreatúry sú najčastejšou vyvolávajúcou príčinou alergií na domáci prach.

Nájdete ich na miestach, kde spíte (vankúše či matrace), kde relaxujete (čalúnený nábytok), aj všade, kde chodíte (koberce).

No a tým, že natriasate paplóny, vysávate miestnosti či si proste len vykračujete na záchod, vymrštíte ich do vzduchu, kde sa vznášajú ako astronauti pri medzinárodnej vesmírnej stanici.

Ako proti nim zakročiť? Možností je viacero!

Roztoče milujú vlhký vzduch, takže sa snažte udržiavať vlhkosť vo vašom interiéri na úrovni nižšej ako 35 percent. Pomôcť vám pritom môže domáci vlhkomer, ktorý dnes kúpite v každom železiarstve.

Ak ste alergickí, nedávajte si do spálne zvlhčovač vzduchu: nechcete predsa podporiť rast týchto malých príšeriek!

Tu sa opäť dostávame ku klimatizácii, napriek tomu, že sa proti nej (niekedy aj neprávom) dvíha mnoho hlasov. Spustená domáca „klíma“ dokáže výrazne znížiť vlhkosť v miestnostiach a redukovať výskyt roztočov až desaťnásobne!

Vymieňajte svoju posteľnú bielizeň každý týždeň a obliečky, plachty (ale napríklad aj plyšové hračky) nechajte oprať v práčke pri vysokej teplote (aspoň 60 stupňov, ale viac je lepšie).

Často utierajte prach na nábytku mokrou handrou a podlahy vždy poriadne vymopujte. Prípadne na jeho odstránenie použite vysávač s vyššie spomenutým HEPA filtrom. Aspoň raz do týždňa riadne povysávajte aj čalúnený nábytok, závesy a koberce.

K tým kobercom: ideálne je zbaviť sa ich, aspoň v spálni! Je jasné, že nikto z nás nechce vstať z postele s pocitom studenej a tvrdej podlahy na nohách, ale... Práve takýto povrch – ak ho pravidelne čistíte a vysávate – je pre alergikov najlepšou voľbou.

Tip: Prečítajte si aj, ako predísť tvorbe chumáčikov prachu na vašej plávajúcej podlahe či linoleu.

TEY