Susedia v bytovke

(Bytovka je názov, ktorý sa používa na bytové domy, zvyčajne sú v starších mestách alebo na dedinách. Zvyčajne máva dve, tri poschodia a na každom sú po 3 byty a bývajú spravidla bez výťahu. Napríklad na dedinách mávajú v takýchto bytovkách aj kúrenie samostatne, v pivnici kotol a kto ma službu, ten aj kúri. Aj odpratáva sneh pred bytovkou a tak.)

Ak bývate v malej bytovke, je dosť pravdepodobné, že vám susedia budú vidieť až do kuchyne, alebo lepšie povedané, do celej domácnosti. A to najmä v tom prípade, ak budete mať za susedov nielen mladé rodinky s deťmi, ale najmä dôchodcov.

Tí často bývajú v starších bytovkách a majú, na rozdiel od vás pracujúcich, na všetko viac času. Budete ich vidieť vysedávať na lavičke hneď ako sa trochu oteplí, budete ich slušne zdravkať cestou z práce a odpovedať na otázky, prečo až tak neskoro sa z tej práce vraciate a podobne. Teda, ak chcete, nikto vás nenúti.

Ale z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie s nimi vychádzať po dobrom. Potom sa vám bude stávať, že vás bude susedka, čo za deň obehne všetky obchody s potravinami v meste, ochotne oboznamovať s tým, koľko kde stojí maslo, kde majú v akcii cukor a podobne. Túto informáciu často oceníte, pretože nemáte ani náhodou čas absolvovať prieskumné cesty po nákupákoch a obchodoch. Hmm, ruku na srdce - často nemáte čas ani sa podľa jej informácií zariadiť a nakupovať so zľavami. Ak vám totiž končí pracovná doba hodinu pred zatváracími hodinami v potravinách, nakúpite všetko v jednom a je to (takže informácia o zľavách vám bola nanič).

Taktiež sú vám zrejme na nič aj informácie, ktoré susedky vytiahli z poštárky (napriek tomu, že má byť viazaná služobným tajomstvom) o tom, kto nemá zaplatený nájom, elektriku a podobne. Tak radšej susedky upozorníte, že tieto informácie sú vám zbytočné, na čo sa susedka zatvári urazene, ale po čase to strávi a bude vás zásobovať aspoň informáciami o tom, čo sa dialo na bytovej schôdzi, na ktorú ste samozrejme nemali čas ísť.

Pri spolunažívaní so staršími ľuďmi sa vám tiež môže stať, že si niektorá z dôchodkýň vytvorí k vám takmer materinský vzťah a tak vás bude vítať na schodoch vetami ako: Dievča, už dva dni ti visí prádlo na balkóne, čo si ho nezvesíš? Oslovenie vás samozrejme poteší, nakoľko už máte dospelé deti a dávno nie ste dievča. Ale to, že vám kontroluje aj koľko dní visí prádlo na balkóne vás v duchu rozčúli, ale z úcty k starším ste ticho a nakoniec to prádlo zvesíte.

Alebo upozornenia od susedky typu: videla som tvoje dievčatá s nejakými divnými kamarátmi, vyzerajú ako chuligáni, tie vám tiež občas zdvihnú tlak. Ale prídete na to, že to neboli zlomyseľné klebety, že nakoniec to tá teta susedka myslela dobre a že si naozaj viac musíte dávať pozor, s kým sa vaše dospievajúce deti stretávajú.

A tak sa možno tak ako ja, rozhodnete túto prehnanú susedkinu zvedavosť a starostlivosť využiť v prospech vás a vašich detí. Ako? Napríklad tak, že ak budete musieť služobne odísť mimo domu a nechať tínedžerky samé doma, stačí im povedať, že na nich bude dohliadať táto milá starostlivá susedka. Mám vyskúšané, že dievčatá si v domnienke, že sú strážené susedkou, nedovolili doma robiť žiadne mejdany a vodiť si návštevy.

A preto teraz, keď sú dospelé, sa im už snáď môžem priznať, že som blufovala a že som susedke ani väčšinou neoznamovala, že nebudem doma, stačilo ich len postrašiť. Dievčatá mi to prepáčia a ja susedke vďačím za dohliadanie, o ktorom vlastne ani nevedela. Možno jej darujem bonboniérku.

Napísala Mortysha