Financie, peniaze, pôžičky

Kde vziať financie na kúpu nehnuteľnosti? Častá a dosť podstatná otázka. Málokto má v hotovosti financie v potrebnej výške. Ministerstvo financií tiež nepomôže. A tak väčšinou prichádza na rad pôžička, alebo nejaká jej inak pomenovaný variant.

Samozrejme, ideálny stav je, ak máte peniaze v hotovosti. Vtedy môžete uskutočniť kúpu hneď, nemusíte sa zaujímať, ako sa vybavuje hypotéka, či hypotekárny úver. No pôžička v prípade nehnuteľnosti dnes nemusí byť až tak drahá, ako sa zdá.

Ceny za nehnuteľnosti stúpajú rýchlo, často rýchlejšie, ako úroky. V takej situácii môže byť výhodné, ak nepoužijete vlastné financie na nehnuteľnosť. No ak chcete v tejto nehnuteľnosti bývať, je to výhoda skôr teoretická. Je možné, že o pár rokov vaša nehnuteľnosť bude mať viacnásobnú hodnotu než pri kúpe. Ale aby ste na tom zarobili peniaze - museli by ste sa vysťahovať.

Peniaze, ktoré získate pôžičkou je potrebné neskôr splácať. Viem, je to jasné - netreba si objednať finančné poradenstvo na oznámenie takej samozrejmosti. No skôr, než sa začítate do možností kde vziať peniaze na stavbu, na chvíľu to ešte zvážte.

Peniaze sú zvláštne. Peniaze majú "cenu", ktorú určuje trh. Za istú čiastku dostanete určitý tovar a nezáleží na tom, či ste finančný magnát, alebo žobrák. No je tu ešte aj osobná "hodnota" peňazí. Pre chudobného dôchodcu je 100 korún veľa peňazí. 100 korún sú preňho financie, s ktorými musí vystačiť celý deň a malo by mu z nich ešte zostať. Pre úspešného manažéra je stokorunáčka málo podstatný peniaz. Má mnohonásobne lepší príjem ako dôchodca.

Človek si na peniaze rýchlo zvykne. Vieme si zvyknúť na určitý finančný štandard a počítame už len s jeho zlepšením.

Mnoho ľudí si v čase úspešného rastu kariéry povie, že peniaze "boli sú a budú". A začnú uvažovať o tom, ako na financovanie novej stavby. Samozrejme, úspech láka človeka do lepšieho, drahšieho. Hypotéky nemusia vyzerať až tak zle - ak sa na ne pozeráme cez aktuálny finančný príjem.

No vo chvíli, keď sa zadlžíte, zmení sa situácia. Kým ste svoje peniaze chceli dať za dom, či pozemok, chceli ste ho. Boli ste ochotní "vymeniť" dom za určitý finančný obnos. No keď sa nasťahujete, už ten dom máte. Už ho nemôžete chcieť. Ostáva však vytrvalé splácanie pôžičky. Ostáva záväzok.

Situácia sa však neskôr môže zmeniť. Choroba, rozvod, krach firmy v ktorej pracujete. To všetko môže zničiť váš príjem. Môžete sa dostať do situácie, v ktorej odrazu nemáte peniaze. Práve z tohto dôvodu je preto lepšie myslieť radšej skromnejšie.

Nejedna rodina so slušným príjmom si kúpi najdrahší dom, aký si môžu dovoliť. Na bežné výdavky im zostane tak málo financií, že roky žijú takmer na hranici chudoby - v luxusnom dome s dvoma výbornými autami. Ruinujú ich však úroky a pôžičky.

Viem, trocha som to zjednodušil a prehnal - pre názornosť. Chcel som len pripomenúť, že ak momentálne máte peniaze, je lepšie myslieť na budúcnosť, nie ich okamžite odovzdať za momentálny popud.

Nehnuteľnosti, stavebný pozemok, či rodinný dom totiž môže byť nielen vašou najlepšou investíciou, ale aj problémom na tému financie.

Nehnuteľnosti sú naozaj dobrá investícia. Ak svoje financie uvoľníte do kúpy domu, ktorý budete prenajímať, za pár rokov vám táto investícia prinesie nové financie, zisk, pasívny príjem. Z nehnuteľnosti vám potom už budú plynúť peniaze takmer bez toho, aby ste čokoľvek robili. Ideálne.

No ak svoje financie použijete na kúpu domu, do ktorého sa nasťahujete, nie je to investícia, ktorá vám zarobí. Naopak, bude vás systematicky oberať o peniaze. Hypotéka, údržba, energie, opravy, vybavenie... Nehnuteľnosť chce stále ďalšie a ďalšie peniaze. Môže vám priniesť príjemné bývanie = emocionálny zisk. Ale financie pôjdu skratkou zo strany príjmov rovno do výdavkov.

Preto, ak ste finančne zabezpečení a máte chuť investovať, zvážte skutočnú investíciu. Kúpa rodinného domu z hľadiska financií je výdavok, nie investícia. Naozaj musíte ísť bývať do oveľa lepšieho?

Položte si túto otázku skôr, než sa stanete ekonomickým rukojemníkom svojej márnovosti.